Jste zde

Osvětlení nad jídelní stůl má jasná pravidla: A vyplatí se je znát

Zdroj: www.profisvitidla.cz
Když přijde na osvětlení kuchyně, mnohdy jsme natolik pohlceni vybíráním osvětlení kuchyňské linky, že úplně zapomene přiložit stejnou váhu i centrálnímu osvětlení. A přitom právě osvětlení nad jídelním stolem utváří celkový dojem z kuchyně.

17. 7. 2018

Jak se popasovat s výběrem osvětlení do jídelny, aby se v něm snoubila krása a funkčnost zároveň?

Jakou zvolit intenzitu a barvu světla?

Protože jíme nejprve očima, je potřeba na jídlo pořádně vidět. A pohled by to měl být co nejautentičtější. A právě o to se postará správná intenzita a barva osvětlení nad jídelní stůl, která se udává v kelvinech. Platí, že čím vyšší počet kelvinů, tím studenější světlo. Světlo by nemělo oslňovat stolovníky, ani být příliš ponuré, proto zvolte ideálně odstín teplé bílé s teplotou okolo 2 700 kelvinů.

Design versus funkčnost

Nad jídelní stoly se nejčastěji umisťují závěsná, třeba i víceramenná svítidla, designové lustry a hojně také bodová svítidla. Závěsná svítidla mnohdy bývají polohovatelná i stmívací, což vám umožní si světlo přizpůsobovat různým aktivitám a situacím.

Světlo z víceramenných svítidel zase dopadne i do vzdálenějších koutů místnosti. Pokud upřednostňujete design před funkčností, vyšperkujte svůj jídelní stůl zajímavým robustnějším lustrem.

Velikost a tvar jídelního osvětlení

Už dávno neplatí, že tvar svítidla se odvíjí od tvaru stolu. I obdélníkové svítidlo můžete bez obav zkombinovat s kulatým stolem, pokud zvolíte vhodný design. A stejně tak nad obdélníkovým stolem se bude kulaté svítidlo mnohem lépe vyjímat.

Jestliže rádi držíte krok s trendy, nebojte se rovněž atypických tvarů osvětlení, které se tvaru vašeho stolu úplně vymykají. Pouze jedno pravidlo byste měli zachovat – do menších jídelen s nižším stropem se hodí spíše menší osvětlení.

Pod skvostným osvětlením chutnají pokrmy lépe

Co se stylu a designu osvětlení týče, nechte volbu na vašem srdci a rozhodně se nedržte při zemi, až nad některým kouskem zaplesá. Chcete-li v jídelně zachovat punc elegance, sáhněte po osvětlení s čistými liniemi. Velké oblibě se nyní těší kuchyňské osvětlení v retro chic stylu, například skvostný lustr Ribbon Crystal značky Luxera. A pocit luxusu v jídelně navodíte nestárnoucí klasikou – křišťálovým lustrem.

Vyberte si i vy osvětlení nad jídelní stůl, do kterého se na první pohled zamilujete, na Profisvitidla.cz.