Jste zde

Orientujete se v typech nářadí?

nářadí Zdroj: pixabay.com
Pojem nářadí obecně označuje všechny nástroje, které se ovládají ručně. S nářadím pracujeme manuálně a držíme jej v rukách. První složitější nářadí začali lidé používat už ve starověku. Od té doby tyto nástroje procházely postupnou evolucí.

2. 7. 2020

Měnil se jejich vzhled a funkčnost, ale jejich smysl zůstal zachován. S nářadím jsme schopni vlastními silami vyrobit nové složitější věci nebo vykonat nějakou činnost. Bez nástrojů by se lidstvu nepodařilo vybudovat svět, jak ho známe nyní.

Nářadí je nedílnou součástí každého správného domácího i profesionálního kutila. Je možné ho rozdělit podle několika různých kritérií. V praxi existují dva základní druhy - nářadí se samostatným pohonem a nářadí poháněné pouze lidskou silou, jemuž se zjednodušeně říká ruční nářadí. Nářadí se samostatným pohonem se dále dělí na motorové, pneumatické a hydraulické.

Zdroj: pixabay.com

Jak rozdělujeme druhy nářadí podle pohonu?

Motorové nářadí

Elektrické motorové nářadí

Nejčastější typ ručního nářadí, jenž nesmí chybět v žádné domácí či profesionální dílně. Elektrické nářadí souhrně označuje mobilní nástroje s vestavěným motorem. Jsou napájeny z elektrické sítě, nebo mají vlastní zdroj energie tzv. akumulátor. Podle něj byla vzniklo pojmenování pro podskupinu známou jako akumulátorové nářadí, zkráceně aku nářadí. Jeho výhodou je lepší kompaktnost a možnost práce bez kabelu. Kvalitu síťového nebo akumulátorové elektrického nářadí udává jeho životnost, počet otáček a kroutící moment. Akumulátorové nářadí je zpravidla vybaveno lithium-iontovou baterií s napětím 3,6 až 36 V a má kapacitu 1,25 až 3 Ah. Mezi nejčastější elektrické nářadí patří vrtačky, šroubováky, kladiva, brusky, pily, míchadla, horkovzdušné a tavné pistole.

Benzínové motorové nářadí

Benzínové nářadí je vhodné především pro venkovní použití, neboť vyniká velkou silou. Při nákupu benzínového nářadí se zaměřte na nízkou hlučnost, nízkou hmotnost a co nejmenší spotřebu paliva. Specializované prodejny nabízejí ruční motorové pily, křovinořezy, sekačky, elektrocentrály, čerpadla, vrtáky, jamkovače, rozbrušovací pily nebo vysavače listí.

Pneumatické nářadí

Pneumatické vzduchové nářadí je poháněno stlačeným vzduchem. Tlak plynu pomáhá navýšit pracovní sílu pro provádění různých činností. Mezi typické vlastnosti vzduchového nářadí patří vysoký výkon, jednoduché ovládání, nízká hmotnost a tichý chod. Motory těchto zařízení pracují s úderným pístem, na principu vzduchové turbíny s vysokými otáčkami anebo s lopatkovým rotorem. Sortiment obchodů zahrnuje pneumatické brusky, nýtovací kleště, vrtačky, sekací kladiva, šroubováky, balancéry, karosářské pilky, stříkací a ofukovací pistole, sponkovačky, příklepové či ráčnové utahováky a mnoho dalšího. Pro pneumatické nářadí je možné dokoupit velké množství různého příslušenství.

Hydraulické nářadí

Speciální druh nářadí, jež se hodí mechanikům pro profesionální opravy a montáže. Hydraulika je uzavřený systém, do něhož se nemohou dostat žádné nečistoty, ani vlhkost. Dochází tak k minimálnímu opotřebení komponent. Hydraulický systém využívaný u hydraulického nářadí funguje na principu přenosu pracovní kapaliny. Je bezúdržbový a v porovnání s jinými technologiemi nabízí nejlepší poměr výkonu a hmotnosti. Ruční hydraulická technika vám pomůže vykonat mnohem více práce za kratší dobu. Hydraulické nástroje pracují rázněji, s nižšími vibracemi i hlukem. Pohání je elektřina nebo benzínové/dieselové agregáty. K dostání jsou hydraulické lisy, kleště, stahováky, pumpy, válce, ohýbačky trubek a další.