Jste zde

Nová zelená úsporám rozdělí dotace ve výši 1,4 miliardy korun, stavbu můžete zahájit už dnes

Zdroj: 2bgr8STOCK (deviantart.com)

Po všech peripetiích a skandálech první části dotačního programu Zelená úsporám přichází jeho druhá část. Ta předchozí sice nabízela stavebníkům finančně výhodnější podmínky, ovšem i teď lze z programu získat velmi zajímavé částky.

1. 3. 2013

Před několika dny vyhlásil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa spuštění další fáze Zelené úsporám. V této etapě by si žadatelé měli rozdělit celkem 1,4 miliardy korun. Tím ovšem akce nekončí, trvat bude až do roku 2020, protože k vyčerpání ještě zbývá celkem 28 miliard korun. Kdo tedy ani tentokrát nestihne včas podat žádost, nemusí věšet hlavu.

Zateplovat nemusíte jen zvenku. Čtěte více:

Nová zelená úsporám už běží

Ačkoliv žádosti lze podávat až od srpna, program ve své podstatě již začal. Možnost získat dotaci totiž mají stavby zahájené už 1. ledna 2013. Se zateplováním tak nemusíte čekat až na druhou polovinu roku.

zatepleni-2

Vedlejším produktem zateplení fasády je krásný nový barevný vzhled domu. Hlavně podoba paneláků se tím výrazně změní k lepšímu. Zdroj: Podzemnik (Wikimedia Commons)

Jak vypočítat výši dotace

Tato etapa akce má trochu jiné podmínky než ta úvodní. Opět se ale objevují tři úrovně úspory energie, od nichž se odvíjí výpočet přiznané částky. Měly by se pohybovat v těchto hladinách:

  • Hladina 1: snížení potřeby tepla na vytápění alespoň o 40 % - podpora 25 % z uznatelných nákladů.
  • Hladina 2: snížení potřeby tepla na vytápění alespoň o 50 % - podpora 35 % z uznatelných nákladů.
  • Hladina 3: snížení potřeby tepla na vytápění alespoň o 60 % - podpora 50 % z uznatelných nákladů.

Pokud uvažujete o tom, že byste využili možnosti zažádat o přiznání podpory na provedení zateplení domu, můžete si předběžně spočítat, na jak vysokou dotaci můžete dosáhnout. Nástroj k výpočtu vycházejícího z předběžně zveřejněných podmínek najdete ZDE.

Oficiální kalkulačku pak najdete na stránkách www.zelenausporam.cz, které zřizuje ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí. Na tomto webu je možné si spočítat i to, zda topíme hospodárně. Ověříme si přitom tedy, zda bychom neměli uvažovat o zateplení objektu.

zatepleni-3

Před samotnými pracemi si musíme nechat zpracovat projektovou dokumentaci. Kdo chce, má možnost si také nechat zjistit, kolik energie by zateplením ušetřil. Zdroj: Campanile (Wikimedia Commons)

Koho se Nová zelená úsporám týká?

Probíhající fáze programu funguje pro vlastníky soukromých a veřejných budov. Podle oficiálních stránek dotačního programu je "zaměřena výhradně na zateplení rodinných domů s podmínkou výměny nevyhovujících zdrojů vytápění na tuhá fosilní paliva, samostatně pak v domech, které již na požadovanou úroveň zatepleny byly, a instalaci solárních systémů na ohřev teplé vody
v rodinných domech."

Až budete mít zatepleno, můžete v klidu relaxovat na zahradě na gauči se steakem na talíři:

Jestliže o zateplení uvažujete, zvažte pečlivě všechny výhody i nevýhody. Neměli byste například zapomínat, že kromě úspory peněz za vytápění váš dům získá nový pohledný kabát. Naproti tomu, i přes příspěvek z dotačního fondu, zateplování rozhodně není levná záležitost.

Máte zkušenosti s první vlnou Zelené úsporám? Podělte se o ně s námi na Facebooku.

Související články