Jste zde

Až se léto zeptá… Zahradní gril je výhodné pořídit už teď. Poradíme vám, jaký vybrat!

Zdroj: backyardsimple.com

Grilování, to není jen příprava pokrmů. Je to setkávání s rodinou a přáteli, je to zábava, je to způsob života. A aby bylo opravdu bez chyby, je potřeba kvalitní gril. Vybrat ho můžete už teď, před startem sezony i za fajn ceny.

28. 2. 2013

Zahradní grily jsou jako stvořené pro horké letní večery, kdy si chcete v kruhu svých blízkých vychutnat tu pravou krásu léta a nezaměnitelnou atmosféru. Na zahradním grilu připravíte chutné maso i zeleninu, uspokojíte tak nejenom milovníky masa, ale i vyznavače všech druhů zeleniny. Na některých zahradních grilech, především těch elektrických, lze připravovat dokonce fondue nebo švýcarské raclette.

Chystáte-li si domů pořídit zahradní gril, máme pro vás několik tipů. Pro začátek si ujasněte několik základních faktů.

Co za danou cenu můžete očekávat?

Klíčovým kritériem nákupu zahradních grilů je samozřejmě cena. Stanovte si proto předem daný rozpočet a ten se snažte dodržet. Jako u většiny ostatních produktů platí, že za velmi nízkou cenu nelze pořídit vysokou kvalitu. Každý výrobce a prodejce však za danou cenu nabízí různou hodnotu, takže se vyplatí vybírat mezi více nabídkami.

zahradni-grily-2

Vybrat gril je celkem věda. V potaz musíte vzít několik faktorů. Zdroj: hawaj.cz

Z hlediska typů zahradních grilů najdeme mezi cenově nejvýhodnějšími grily na dřevěné uhlí. Naopak cenově nejnáročnější jsou zahradní grily plynové, opatřené RBS systémem. Kvalitní plynové grily zprostředkovávají teplo pomocí lávových kamenů. Nabízejí mnoho uživatelských výhod, za které je však třeba zaplatit v podobě vyšších pořizovacích nákladů. Jejich nevýhodou je horší manipulovatelnost s plynovou bombou. Snadnou manipulaci naopak skýtají elektrické grily, ty také nabízejí širší možnosti využití. Mj. se mohou používat i v uzavřených prostorech. Ocení je tak například obyvatelé bytů.

Bezpečnost především

Mezi klíčovými parametry zahradních grilů zajisté bude bezpečnost. Ta znamená bezpečnost použití, ale také robustnost konstrukce nebo zpracování a použité materiály.

Například nožičky na zahradním grilu musí být co nejstabilnější. Jen tak mohou zaručit, že se gril za žádných okolností nepřevrhne. Těmito okolnostmi může být přitom třeba silný vítr nebo neukáznění domácí mazlíčci. Také držadla grilu by měla být co nejpevnější, samozřejmostí je také jejich ohnivzdornost.

zahradni-grily-3

Grily se od sebe liší cenou a logicky pak i kvalitou. Zdroj: pittsburghhotplate.com

Je třeba zvážit, jak moc potřebujete skládací zahradní gril. Vždy platí, že demontáž zahradního grilu sebou nese bezpečnostní rizika. Snadno montovatelný a demontovatelný gril nemůže poskytnout takovou pevnost a robustnost. Velké robustní zahradní grily však pochopitelně vyžadují prostor pro uskladnění.

Záleží také na tom, jak často budete zahradní gril využívat, nebo kolik osob se bude vašeho grilování účastnit. Na zahradních grilech lze připravovat nejrůznější pokrmy, při výběru grilu zvažte počet porcí, které budete připravovat současně. Dle toho volte velikost zahradního grilu.

Význam kvalitního roštu

Srdcem všech zahradních grilů je rošt. Při výběru mu tedy věnujte zvláštní pozornost. Měl by být nerezový nebo litinový s povrchovou úpravou, která zabrání jeho opotřebení.

zahradni-grily-4

Na uhlí, na plyn, na elektřinu? Je to na vás! Zdroj: hawaj.cz

Stejně jako samotný zahradní gril i rošt může mít buď hranatý, nebo kulatý tvar. Zatímco hranatý rošt nabízí více prostoru pro více porcí a jejich pohodlnější skládání, kulatý gril umožňuje jednotlivé porce rovnoměrně rozehřát.