Jste zde

Nejčastější chyby při zalévání pokojovek: Pozor na vodu z kohoutku a hliněné květináče

zalévání pokojovek Zdroj: Shutterstock
Vyvarujte se nejčastějších chyb při zalévání! Víme, jaká pravidla dodržovat, aby vaše pokojové rostliny byly spokojené a dobře prospívaly.

8. 12. 2023

Všechny rostliny ke svému životu nutně potřebují vodu. Nic se však nemá přehánět a při zalévání to platí dvojnásob! Právě nadměrná zálivka je totiž jeden z nejčastějších důvodů, proč vaše pokojové rostliny chřadnou. S našimi pravidly se vám to však už nikdy nestane! 

shutterstock_1757361989.jpg

špatná zálivka
Zdroj: 
Shutterstock
Špatná zálivka způsobí, že kořeny hnijí, nebo naopak vysychají.

Množství vody vždy přizpůsobte konkrétní rostlině! 

Každé rostlině vyhovuje jiný příděl vody a neexistuje žádné univerzální pravidlo. Při zalévání proto vždy zohledněte konkrétní druh pokojové rostliny a všímejte si signálů, které vám rostlina dává

shutterstock_1813119916.jpg

přemokřená rostlina
Zdroj: 
Shutterstock
Pamatujte, že rostlina mnohem lépe snese občasné sucho než neustále mokrý substrát!

Sukulentům dopřejte vodu až při viditelném scvrknutí, vlhkomilným rostlinám udržujte stále mírně vlhký substrát a zbylým pokojovým rostlinám zálivku dopřejte až ve chvíli, kdy je vrchní část zeminy zcela suchá. A jak to poznáte?

Zda rostlina potřebuje zalít, poznáte velmi jednoduše za pomoci špejle, kterou zapíchnete do substrátu. Pokud špejli vytáhnete čistou a zcela suchou, rostlinu zalijte. Pokud na ní naopak ulpí zemina, se zálivkou ještě nějaký čas vyčkejte.

Dále také zohledněte roční období a podmínky, ve kterých rostlinu pěstujete. Jinou zálivku potřebují rostliny ve vytopeném suchém bytě, popřípadě v létě, kdy rostou, a jinou potřebují naopak v zimě, kdy obvykle odpočívají. 

shutterstock_1948334305.jpg

přehled pokojových rostlin
Zdroj: 
Shutterstock
Pamatujte, že pokojové rostliny s dužnatými, voskovými, chlupatými nebo kožovitými listy potřebují méně vody než rostliny, které mají tenké listy. 

Rostliny zalévejte měkkou vodou pokojové teploty

Pokojové rostliny nikdy nezalévejte čerstvě natočenou vodou z kohoutku! Vždy ji nechte zahřát na pokojovou teplotu a dejte jí čas, aby z ní stihl vyprchat chlor, který rostliny moc nemusí. Příliš tvrdou vodu převařte, popřípadě v ní rozpusťte rašelinu. 

shutterstock_1993635497.jpg

dešťovka k zalévání
Zdroj: 
Shutterstock
K zalévání pokojových rostlin je nejideálnější dešťová voda. 

Zalévejte méně často, ale intenzivně, aby se voda dostala až ke kořenům

Při zalévání netroškařte a množství vody přizpůsobte velikosti rostliny, samotnému substrátu i velikosti a materiálu květináče. Pokud je rostlina zasazená v hliněném květináči, potřebuje mnohem více vody než rostlina, která je zasazená v květináči plastovém. Stejně tak více vody bude potřebovat rostlina, která je zasazené v substrátu s pískem. V porovnání s rašelinou totiž písek mnohem rychleji vysychá

Zaléváním do podmisky rozhodně nic nezkazíte

Při zalévání směřujte vodu do podmisky, odkud se ráda napije každá rostlina. Přebytečnou vodu však nezapomeňte vylít, aby rostlina nezůstala stát ve vodě. Pokud chcete rostlinu zalévat ze shora, vždy ji směřujte pouze na povrch substrátu a lijte ji velmi pozvolna, aby vám neprotekla ihned do podmisky. 

shutterstock_1972106321.jpg

rosení květin
Zdroj: 
Shutterstock
Rostlinu zalévejte shora tak, aby voda pokryla celý povrch substrátu. Květy ani listy nepolévejte, aby se vám na nich nezačala tvořit plíseň. 

Zdroje:

  • https://www.pokojovky.co/blogs/blog/vse-co-potrebujete-vedet-o-zalivce
  • https://www.prozeny.cz/clanek/jak-spravne-zalevat-pokojove-rostliny-tyhle-chyby-delate-nejcasteji-1680
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-spravne-zalevat-pokojove-rostliny-aby-dobre-prospivaly-28830.html
  • https://dmp.cz/blogs/zelene-listy/6-tipu-jak-spravne-zalevat-rostliny

Související články