Jste zde

Nebojte se červené v interiéru: Ohřeje chladnou místnost a zlepšuje náladu

Zdroj: www.bigstockphoto.com

Je vám ve vašem obývacím pokoji neustále zima? Zkuste do interiéru přidat červenou barvu. V ideálním případě použitou na přírodních materiálech. Červená totiž způsobí, že místnost budeme vnímat subjektivně o trochu teplejší.

5. 12. 2019

Aby také ne – vždy jednou ze základních asociací, která nám naskočí, když se řekne červená, je oheň. A pak také velmi často násilí, vášeň, velmi silná energie, láska, zralost… Červená je pořádně ambivalentní a logicky se to doráží i v jejím různorodém působení v interiérech.

Červená barva zvyšuje subjektivní teplotu

Předně tedy skutečně platí, že červená barva dokáže zvýšit subjektivní teplotu v místnosti. Prostě nám je v červené místnosti „tepleji“ než ve stejné místnosti, která by byla kupříkladu vymalována modře. Ostatně, vzpomeňte na kohoutky s vodou a jejich označení. Červená je na nich také symbolem horka…

Červená umí výšit subjejtivní teplotu v místnosti - do koupelny je tedy ideální barvou.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Opatrní buďte, když se rozhodnete červenou barvu použít na velkou plochu. Pokud použijete červenou s příměsí hnědé, pak je vše v pořádku a opravdu ji klidně můžete použít třeba na podlahové krytině, nebo rovnou na celé stěně. Jestliže ale zvolíte čistou červenou, pak jen do místností, ve kterých netrávíte tolik času. V ložnici, kuchyni, nebo v obývacím pokoji se pak nebudete cítit dobře – červená vás bude rušit.

Červená je výborný akcent

Červená v menším množství je ale výborným akcentem, zajímavým prvkem, který dokáže rozsvítit celou místnost. Ano, kombinace s bílou barvou je „profláklá“, ale výborně funguje, pokud potřebujete pozitivní a optimistický interiér.

Pokud červenou použijete jako barvu, která má být zajímavým akcentem, pak je všechno v nejlepším pořádku.Zdroj: www.bigstockphoto.com

A přemýšlejte také o tom, na jakém povrchu červenou barvu použijete. Červená si výborně rozumí s přírodními materiály, zvláště ta s příměsí hnědé. Pak dodá interiéru domáckost, pocit pohodlí, domova, klidu… Na umělých materiálech je červená barva efektní, ale působí tvrdě. Využijte toho v komerčních prostorách, kde chcete hrát na efekt, doma se tomu ale spíš vyhněte.

Červenou byste měli šetřit v místnostech, kde trávíte spoustu času. Působí pak totiž rušivě.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Červenohnědá je ideální barvou pro navození domácí pohody.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Na lesklém povrchu je červená barva efektní, ale může působit příliš tvrdě.Zdroj: www.bigstockphoto.com