Jste zde

Moderní, snadná a rychlá. To je suchá výstavba

Zdroj: eshop.unihobby.cz
Suchá výstavba je moderní technologie, pomocí které snadno zrekonstruujete interiér staršího bytu či domu, a tak dáte svému bydlení nový nádech. Suchá stavba má smysl také v případě, kdy chcete vybudovat příčku.

9. 9. 2016

V čem vlastně spočívá suchá výstavba? Jedná se o technologii, která téměř nevyužívá žádné mokré procesy. Hodí se pro novostavby, ale i pro rekonstrukce starších staveb. 

Základním prvkem systému suché výstavby jsou sádrokartonové a sádrovláknité desky, které nacházejí použití jako nenosné příčky, podhledy, předsazené zdi nebo i plovoucí podlahy. Předsazenou stěnu ze sádrokartonu využijete i v případě rekonstrukce elektroinstalace, kdy za ní skryjete veškeré kabely a elektroinstalační krabice. Odpadne tak nutnost sekání a frézování do zdi. 

A jaké jsou další výhody suché výstavby?

Rychlost a snadná montáž

Rychlost je jednou ze základních výhod tohoto druhu staveb. Sádrokartonové desky se montují na speciální nosný rám a vše funguje na principu stavebnice. Instalaci sádrokartonové příčky tak zvládne i zručný kutil

Díky suché výstavbě můžete ukrýt elektrické rozvody, ale i rozdělit místnost příčkou.Zdroj: eshop.unihobby.cz

Spoje mezi deskami a rohy místnosti vytmelíte, nerovnosti zarovnáte zbroušením. Sádrokartonové stěny pak můžete přímo natírat barvou, a protože mají rovný povrch, není potřeba provádět štukování. Pokud tedy přemýšlíte, jak si sami vylepšit bydlení, pak je suchá stavba ideální možnost.

Nízká hmotnost a malá tloušťka stěny

Výrazně nižší hmotnost konstrukce zaručuje nejen snazší manipulaci, ale stavět můžete i tam, kde by kvůli nižší nosnosti nebylo možné postavit klasickou zděnou stěnu. Stěna ze sádrokartonu může být až o polovinu užší než zděná stěna, díky čemuž se výborně hodí tam, kde je potřeba uspořit místo. Přitom úspora plochy může dosáhnout až 10 %. 

Akustické, protipožární a izolační vlastnosti

Byť by se na první pohled mohlo zdát, že stěny se sádrovláknitými deskami neizolují příliš zvuky z vedlejších místností nebo z okolí, tak opak je pravdou. 
Příčky opláštěné těmito deskami dosahují velmi dobrých hodnot neprůzvučnosti. Stejně tak požární odolnost je nadstandardní.  Sádrokartonové desky vystavené vodě, lze natřít tekutou lepenkou, která zabrání pronikání vlhkosti do materiálu a funguje i jako protiradonová izolace.