Jste zde

Louskáček je hitem letošních Vánoc! Známe ho přitom už více než 200 let

dřevěný louskáček Zdroj: Shutterstock
Do nejkrásnějších svátků v roce zbývá posledních pár týdnů. Příbytky se tak pomalu začínají převlékat do vánočních kabátků. A z regálů obchodních řetězců na nás kromě čokoládových Mikulášů a santovských ponožek pomrkávají i postavičky Louskáčků!

23. 11. 2022

Říká se, že symbol, pokud pro člověka opravdu něco znamená, může mít i terapeutickou sílu. A slavný příběh Louskáčka, který vůbec jako první představil německý spisovatel Ernst Theodor Amadeus Hoffmann v roce 1816, je symbolů plný. A protože ho největší světové baletní soubory nasazují především o Vánocích, bylo jen otázkou času, kdy se roztomilá postavička stane jedním z jeho symbolů.

Původní dílo zmíněného německého autora přepracoval v roce 1844 Alexander Dumas. Hlavní roli v něm sehrává dívenka, jejíž strýček ji na Vánoce daroval originální hračku. Ta malou holčičku zavede do pohádkového světa, kde je možné takřka všechno.

shutterstock_1846869352.jpg

louskáček jako vánoční dekorace
Zdroj: 
Shutterstock
Louskáček se letos ve velkém objevuje i na pultech tuzemských obchodů. Že by nový vánoční trend?

Na dobrodružné cestě třeba přemůže Louskáček Myšího krále a promění se v krásného prince. Nic ale není tak, jak se na první pohled zdá. Příběh byl jenom pouhým snem a malá holčička se probouzí u vánočního stromečku s docela obyčejnou hračkou v klíně. Nebo hračka přece jen není tak obyčejná, jak se tváří?

Popularitu si Louskáček získal až časem

Moderní dějiny Louskáčka se začaly psát v roce 1892. Právě tehdy se v Mariinském divadle v Petrohradě Louskáček poprvé tančil. Vánoční balet Petra Iljiče Čajkovského se při své premiéře velkého úspěchu nedočkal a kritici jej vyloženě ztrhali.

Za hranice Ruska se vystoupení dostalo až v roce 1908. Celosvětový hit se z něj ovšem stal až v druhé půlce minulého století, především díky newyorské choreografii George Balanchina. Dnes je z Louskáčka kasovní trhák, bez kterého si vánoční svátky mnohé baletní školy snad ani neumí představit.

shutterstock_2087745151.jpg

detail louskáčku
Zdroj: 
Shutterstock
Louskáček se nakonec v pohádkovém příběhu promění v prince.

Symbol, který vytlačuje Santu i Ježíška

Například ve Spojených státech se Louskáček stal součástí vánočního folkloru podobně třeba jako Santa Klaus a jeho osm sobů, kýčovité světelné instalace a nakupování dárků. A letos se překvapivě začal objevovat v podobě vánočních dekorací taky v regálech tuzemských prodejců.

Postavička rudě oděného Louskáčka je k dostání v podobě dřevěných dekorací, ale i ozdob na vánoční stromeček nebo slavnostní štědrovečerní tabuli. Vybírat si letos můžete i z různých velikostí, ale i vzhledu netradiční pohádkové postavičky. Uděláte mu letos místo ve svém příbytku nebo se budete držet zajeté klasiky?

Použité zdroje:

  • https://ct24.ceskatelevize.cz/kultura/2330119-louskacek-baleti-jiz-125-let-nesnesitelne-nudny-i-pro-deti-psalo-se-po-jeho-premiere
  • https://www.sabon.cz/cs/blog/nut-cracker
  • http://www.operabalet.cz/?page=txt&id=5298

Související články