Jste zde

Lobelky: Něžné letničky se vám za nulovou péči odvděčí hromadou květů

fialové lobelky Zdroj: Shutterstock
Nestihli jste zasít lobelky? Nezoufejte! Právě v tomto období je můžete sehnat v každém zahradnictví. S jejich výsadbou ven však ještě vyčkejte!

13. 4. 2024

Lobelky jsou poměrně široká skupina okrasných rostlin. Rod čítá zhruba 400 druhů rostlin, které se navzájem liší svým vzhledem i svou životností a nároky, které vyžadují. U nás je nejvíce populární lobelka drobná, která nádherně a bohatě kvete od jara až do prvních mrazíků. Ovšem pouze za předpokladu, že jí dopřejete správnou péči! 

shutterstock_2169120745.jpg

lobelka v závěsném květináči
Zdroj: 
Shutterstock
Lobelky jsou chloubou květinových záhonů i skalek. Velmi pěkně však také vypadají v závěsném květináči či v truhlíku. 

Nádherně kvetou až do zámrazu

Lobelka drobná je něžná a velmi oblíbená poléhavá letnička, která vytváří bohatý kobercový porost. Malé kvítky mohou mít modrou, růžovou, bílou i světle fialovou barvu a velmi dobře se kombinují spolu s jinými letničkami

Pěstování není náročné, ale…

Lobelky můžete pěstovat v nádobách i v záhoně nebo na skalce. Ven je vždy však umisťujte až ve druhé polovině května po zmrzlých, když už nehrozí přízemní mrazíky. 

Tip: Pokud chcete, aby vám lobelky vytvořily bohatý kobercový porost, vysaďte několik rostlin blíže k sobě. Ideální jsou maximálně deseticentrové rozestupy. 

Pěstování lobelek není náročné. Nevyžadují žádné speciální pěstební podmínky a dokážou se přizpůsobit nejrůznějším podmínkám. Ovšem na úkor menšího množství květů. 

Pro dosažení bohaté kvetení je důležité lobelky vysadit na světlé stanoviště, nikoliv však na přímé slunce, které by mohlo rostlinu popálit. Vhodný je například okenní parapet orientovaný na jižní a východní stranu, popřípadě na jihovýchod a jihozápad. Bez problémů však snesou i polostín. 

shutterstock_2275487281.jpg

koberec lobelek
Zdroj: 
Shutterstock
Lobelky umístěte na světlé stanoviště a chraňte je před průvanem.

Zálivku lobelkám dopřejte přiměřenou a pravidelnou. Substrát by neměl nikdy zcela vyschnout, ale také by nikdy neměl být až moc vlhký. Lobelky je proto ideální zalévat až ve chvíli, kdy je horní vrstva zeminy suchá. 

shutterstock_2318543475.jpg

barevné lobelky
Zdroj: 
Shutterstock
Přehnaná zálivka vede k uhnívání rostlin a ke vzniku plísní. 

Růst mohou v běžném substrátu. Vždy však myslete na to, že půda by měla být lehká, kyprá a humózní. Pokud bude substrát chudý na živiny, lobelky budou mít méně květů. 

Tip: Po odkvětu lobelky o ⅓ seřízněte! Podpoříte jejich hustější růst a další kvetení. 

Lobelky přihnojujte jednou za deset dní hnojivem pro balkonové letničky nebo vsaďte na ředěnou kopřivovou jíchu. Přírodní hnojivo z kopřiv, které si můžete vyrobit doma

Zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/lobelky-pestovani-30000615.html
  • https://living.iprima.cz/zahrada/balkon-a-terasa/jak-pestovat-lobelky
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/lobelky-pestovani-20300609.html
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jakou-peci-potrebuji-lobelky
  • https://hobby.instory.cz/3338-jak-spravne-pestovat-lobelky-aby-nadherne-kvetly-po-cele-leto.html