Jste zde

Letní rekonstrukce domu krok za krokem: Víme, jak na to!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Pěkné počasí není určené pouze k plánování letních dovolených a výletů s rodinou. Pro mnohé majitele rodinných domů to znamená, že je čeká kus práce. Velká část chce totiž léto využít k rekonstrukci.

11. 6. 2017

Během zimy jsou domy vystavené tvrdým podmínkám, proto je jaro a léto obdobím, kdy se vzniklé škody napravují. Pozornost se věnuje střeše, okapům, oknům, dveřím, fasádě, garážovým vratům, venkovní dlažbě a mnohdy proběhne nejen venkovní, ale i vnitřní rekonstrukce domu

Kontrola střechy a okapů 

Jestliže jste během jara nestihli zkontrolovat střechu, části okapů a fasádu, pak je nejvyšší čas. Je-li fasáda domu poškozená (popraskaná či opadává), bude nutné ji opravit. Stejně tak poškozená střecha. Okapy musí být čisté a bez nánosů, jako je listí, jehličí a jiné nečistoty. Ucpané okapy není radno podceňovat, mohly by způsobit poškození fasády a následné vlhnutí domu. 

Okna, rolety a žaluzie 

U oken je nutné zkontrolovat těsnění a seřídit zámky, především proto, aby v horkých letních dnech nebylo uvnitř jako ve výhni a naopak v zimě jako v lednici. U venkovních žaluzií či rolet je vhodné prohlédnout vodící lišty, kolejnice, plynulost stahování a podobně. 

Garážové brány

Co se určitě nevyplatí, je zanedbat garážová vrata. Nové garážové brány nejsou zrovna lacinou záležitostí, proto se vyplatí věnovat jim patřičnou péči. Vrata umyjte a vhodnými prostředky nakonzervujte jednotlivé části. Nepodceňujte ani kontrolu zavíracího a zabezpečovacího systému, občas je potřeba přenechat tuto práci odborníkům. 

Vchodové dveře

Tak jako u oken je potřeba také u dveří zkontrolovat těsnění, případné mechanické poškození, zámek. Vadné díly nechat buď opravit, případně zcela vyměnit za nové. Už jen při drobných problémech je nutné věnovat vchodovým dveřím pozornost. Nejen, že jsou vstupní bránou, ale zajišťují naše bezpečí. 

Venkovní dlažba

Aby dlažba vypadala hezky a dlouho sloužila, musí se provádět její pravidelné čištění. Tak jako podlaha uvnitř i zdrsněná keramická dlažba do exteriéru má doporučené čisticí prostředky. Dlažba, která je pravidelně udržovaná a čištěná, se pak odmění vyšší odolností proti nepříznivým klimatickým podmínkám – jako jsou například mráz nebo déšť.