Jste zde

Kouzlo dřeva v zahradě aneb Jak pečovat o dřevěný nábytek

dřevěná zahradní lavička Zdroj: www.barvy-na-drevo.cz
Dřevo k zahradě neodmyslitelně patří. Jeho přirozené kouzlo ozvláštní prostor, aniž by narušilo rovnováhu mezi bydlením a přírodou. Jak ale správně pečovat o dřevěný nábytek? Přinášíme tipy na jeho odzimování.

24. 4. 2021

Váš dřevěný zahradní nábytek dostal přes zimu zabrat? Ať už jste jej měli uskladněný, nebo zůstal venku, je ideální doba na jeho kontrolu a následnou nezbytnou péči.

Jedině tak s vaší pomocí zůstane nadále jako nový a vy se budete moci radovat z příjemných chvil a posezení s blízkými na terase či zahradě. Čím začít?

Začněte kontrolou a přípravou

Dřevěný nábytek je tak trochu samotným dřevem – a jak víte, dřevo je materiál, který si žije svým životem. Pracuje. Právě proto nábytek důkladně omyjte a zkontrolujte případné praskliny, poškození, spoje. Pokud je někde povolený šroub, zase jej utáhněte. Dejte každý kus nábytku dohromady, aby bylo stolování na zahradě bezpečné. Jakmile uděláte tento důležitý krok, můžete se vrhnout do dalších.

Možnosti renovace dřeva

Nemusíte se hned pouštět do péče s vhodným přípravkem na dřevo – možná toužíte po obnově toho krásného nábytku, který už ztratil část ze svého lesku. Pak není nic jednoduššího, než pomocí brusky obrousit nevzhledná místa (případně celý nábytek). Následně je dobré dřevo ošetřit tak, jak jste zvyklí.

garden-831995_1280_1.jpg

dřevěný zahradní stůl
Zdroj: 
www.barvy-na-drevo.cz

Můžete sáhnout po oleji, vosku. Do venkovních podmínek jsou nejoblíbenější lazury, které dřevo dostatečně chrání. Pokud se rozhodnete barvu nábytku změnit, pak vsaďte na barvu na dřevo a pusťte se do natírání. Nezapomeňte postupovat podle toho, co radí výrobce – od doby zaschnutí po vrstvení. Jedině tak zůstane nábytek krásný.

Pravidelná péče dělá divy

Máte hotovo? Váš krásný zahradní nábytek je na čase umístit a užívat si nesmělé sluneční paprsky. Pokud jej ale necháte venku, počítejte s vlivem slunce a počasí.

Ideální je nábytek umístit do altánu či na krytou terasu, pod pergolu. Díky střeše bude z velké části chráněn a nedojde k žádným nežádoucím změnám. Nábytek běžně omývejte navlhčeným hadříkem, pomoci mohou také nano přípravky nebo šetrné čističe určené na dřevo.

TIP: Nemáte pergolu? Pořiďte si alespoň krycí obaly či plachtu, které nábytek ochrání při nepřízni počasí.

Dekorujte s láskou, sezona začíná

Na závěr je tady poslední bod: Zvelebte váš relaxační kout v zahradě, abyste si jej mohli okamžitě užívat. Jak terasu designovat? Ke dřevu se skvěle hodí stylové lucerny, na sezení nezapomeňte umístit hřejivé plédy. Ty terasu zútulní, poslouží i pro případ večerní relaxace.

Chybět nesmí ani nezbytná zeleň – od bylinek po okrasné květy. Nepatříte mezi vášnivé pěstitele? Bez starostí: Vaše krásné květiny budou prospívat a zářit, když jim dopřejete kapkovou závlahu.

Hotovo – teď je ta chvíle na šálek kávy a vychutnávání pohledu do zahrady. Jak jinak než z vašeho pohodového koutku?