20. 4. 2025
Jírovec maďal nebo také kaštan koňský je statný opadavý strom, který máme většinou spjatý s podzimní úrodou kaštanů, jejichž sběr milují hlavně malé děti. Sbírat a zpracovat však můžete i květy, které kvetou právě teď!
Květy kaštanu pomohou s celou řadou neduhů
Květy kaštanu jsou uspořádány v dlouhých latách a mohou být bílé, narůžovělé či zcela růžové. Kvetou od dubna do června a jsou plné zdraví prospěšných látek, které podporují normální činnost cévní soustavy a mají silné protizánětlivé účinky.
Zvyšují odolnost cév, žil i vlásečnic a zlepšují prokrvení. Pomáhají při pocitu těžkých nohou i při nočních křečích. Brání vzniku trombů, léčí křečové žíly, hemeroidy, bércové vředy i obyčejný opar, urychlují vstřebávání krevních podlitin i modřin a pomohou při bolestech kloubů.
Dále také zmírňují kašel a jsou osvědčeným pomocníkem při zánětu horních i dolních cest dýchacích.
Pozor však! Léčba kaštanovými květy nesmí trvat déle než šest týdnů a před dalším užíváním je nutné udělat alespoň třítýdenní přestávku!
Květy sbírejte daleko od civilizace
Způsobů, jak čerpat léčivou sílu kaštanových květů, existuje spousta a je jen na vás, kterému dáte přednost. Použít můžete jak čerstvé, tak i sušené květy. Vždy však dbejte, abyste je sbírali na čistých místech! Daleko od civilizace i od rušných silnic a prašných cest.
Květy sbírejte za suchého počasí a plně rozkvetlé, což bývá zpravidla až v květnu. Nikdy je nesbírejte do igelitového sáčku či tašky, ale raději je uložte do proutěného košíku nebo do papírové tašky.
Čaj z kaštanových květů je velmi hořký
Čaj si můžete připravit jak z jedné lžíce sušených květů, tak i z hrsti květů čerstvých. Počítejte však s tím, že si moc nepochutnáte! Výsledný čaj má velmi hořkou až svíravou chuť, zvláště pokud při jeho přípravě použijete i stopky.
Podle své chuti si ho však můžete dosladit medem, popřípadě květy kaštanu můžete smíchat s kopřivou, hluchavkovitými květy nebo s jinými bylinkami.
Tip: Květy kaštanu si můžete nasušit do zásoby. Vždy je však sušte ve stínu nebo při maximální teplotě do 35 stupňů Celsia.
K zevními potírání i k vnitřnímu užití
Pokud se vrhnete do přípravy tinktury, připravte si 25 gramů sušených květů nebo čerstvé květy ze tří stvolů a 250 ml vodky, lihu nebo jiného minimálně 60% alkoholu.
Květy vložte do sklenice a ponořené v alkoholu je nechte stát na teplém místě. Občas skleničku protřepejte. Po třech týdnech směs přeceďte do menší tmavé lahvičky a hotovou tinkturu uchovávejte na chladném místě.
Tinkturu můžete užívat ve formě obkladů nebo vnitřně 2krát denně po jídle 20 kapek.
Tip: Při přípravě čaje nebo tinktury, použijte pouze květy. Stopky, které zvýrazňují už tak dost hořkou chuť samotných květů, odstraňte.
Zdroje:
- https://www.salveo.cz/blog/2023/05/97-kvety-kastanu-a-jejich-leciva-sila-
- https://zakrasnejsivimperk.cz/?p=159652
- https://bylik.cz/zbozi/43-kastan-kvet.html?srsltid=AfmBOoq7awse3ZZw7lV_BluJsxojVJKul0FNizHoi7Qu6TJFJvs9XhY_
- https://bylinkopedie.cz/kastan-lecive-ucinky/