Jste zde

Jste ranní vztekloun? Možná nemáte správnou matraci

správná matrace 1 Zdroj: Unsplash
Věděli jste o tom, že zdravý spánek snižuje krevní tlak, zvyšuje kognitivní schopnosti a pomáhá zhubnout? Spánkem trávíme třetinu života, výběr správné matrace je klíčový. Poradíme vám, jak vybrat matraci.

10. 5. 2021

Vydatný spánek hrnek kávy nenahradí

Probouzíte se ráno s nakrčeným obočím a pocitem, že se vám po zádech projel kombajn jako po Drápalíkovi? Možná si začnete vyčítat, že jste šli pozdě spát nebo přemýšlíte o tom, jak rychleji usnout. Než začnete vařit bylinkové odvary, nadzvedněte přikrývku. Vyžeňte psa a pečlivě si prohlédněte vaši matraci. Ano, to ona je zpravidla viník vašeho špatného spánku.

Proč je zdravý spánek důležitý

Během spánku se regeneruje celý organismus, samozřejmě i mozek. Zdravý spánek by měl trvat minimálně 7 hodin, měl by začínat před půlnocí a ulehat byste měli každý den ve stejnou hodinu. U osob, které trpí nedostatkem spánku roste hladina stresového hormonu kortizolu, lidé jsou malátní, podráždění, mají potíže s pamětí, špatně se soustředí, omezují se schopnosti jemné motoriky, a dokonce mají tendence přibírat na váze. Dlouhodobě má špatný spánek vliv na krevní tlak, čímž poškodíte srdce a vnitřní orgány. Zdravý spánek a dobře vybraná matrace jsou dvě spojité nádoby. Ve spánku trávíte třetinu života, výběr matrace nepodceňujte. Podrobné srovnání matrací najdete v testu matrací.

2.png

správná matrace
Zdroj: 
Unsplash
Dobrý spánek je důležitý pro psychickou i fyzickou pohodu.

Jak vybrat správnou matraci

Nejpříjemnějším místem je vyhřátá postel, a správná matrace je tím, co dává ložnici magickou přitažlivost. Při výběru matrace je třeba zohlednit mnoho kritérií, protože do hry vstupuje celá řada individuálních požadavků.

Mezi nejoblíbenější matrace patří jistě pěnové matrace. Je to dáno tím, že v jedné matraci je možné kombinovat několik různých druhů pěn a matraci libovolně tvarovat. Vznikají různé zóny, které zohledňují správnou polohu při spaní a podpírají páteř a bedra. Pohodlí zajišťují matrace s pěti nebo sedmi zónami. Zónové matrace jsou navrženy podle rozložení váhy při spánku a poskytují optimální oporu. Pokud máte potíže s krční nebo bederní páteří, vybírejte ortopedické nebo zdravotní matrace.  

Na trhu jsou matrace s různými čísly, jak vybrat matraci podle tvrdosti? Zde je výběr velmi individuální. Starší osoby by měly mít matraci spíše měkkou nebo středně tvrdou. Měkké a středně tvrdé matrace vyhovují více ženám. Tvrdší matrace si mohou dovolit mladší osoby.

Jak vybrat matraci podle velikosti a nosnosti

Délka matrace by měla být minimálně o 20 cm delší, než je vaše výška. Pozor na příliš dlouhé matrace, zejména v případě, kdy se jedná o zónovou matraci. Na jednu osobu počítejte se šířkou minimálně 90 cm, ale tady je vhodné přidat. Jestliže spíte v poloze na boku se skrčenými koleny nebo na břichu s jednou nohou pokrčenou, nebude vám 90cm šířka stačit.

Nosnost matrace volte podle váhy a přidejte rezervu alespoň 10 kg. Myslete na to, že jsou každý rok vánoční svátky.

Důležité rady pro výběr matrací

  • Matrace patří na rošt, jinak nevyužijete jejich potenciál naplno.
  • Pro každodenní spaní musí mít matrace výšku alespoň 15 cm.
  • Potah matrace volte snímatelný a pratelný na minimálně 60 °C.
  • Manželskou postel je lépe vybavit dělenou matrací než jednou samostatnou.
  • Matraci je třeba měnit co 5 až 7 let i kdybyste si koupili mercedes mezi matracemi.

Na příležitostné spaní nebo pro přespání návštěv si pořiďte raději skladnou nafukovací postel. Při jejím výběru vám pomůže recenze na Váš-Pomocník.cz.