Jste zde

Jak vytvořit krásnou a útulnou kuchyň bez ohledu na prostor?

útulná kuchyň PR Zdroj: LEKSTOCK 3D / Shutterstock
Říká se, že kuchyň je srdcem celého domova. Jídlo je nedílnou součástí života každého z nás a jeho domácí příprava může fungovat také jako relaxační činnost nebo terapie.

15. 3. 2023

Musíte mít ale doma místo, které pro vás bude dokonale praktické a velmi útulné. Jedině tak vám nebude vadit, že zde trávíte i několik hodin denně. Jak to udělat, abyste z velmi praktického prostoru získali útulný a jedinečný pokoj? Je to mnohem jednodušší, než si myslíte. Stačí, když změníte jen pár prvků. Nemusíte se hned pouštět do velké rekonstrukce a pořídit si zcela novou kuchyň.

Nebojte se otevřených polic

Hodně lidí se toho bojí, ale otevřené police nebo háčky jsou velmi praktické a budou působit velmi útulným dojmem. Vystavit si můžete misky, hrnky nebo živé rostliny. Krásným kouskem na výstavu v kuchyni jsou také exkluzivní damaškové nože. Vypadají luxusně, jsou velmi praktické a je z nich také skvělý dárek pro vaše blízké. Na police ale můžete položit cokoli, co vám dělá radost.

Pracovní prostor přizpůsobte svým potřebám

Kuchyňská linka je rozhodně nejdůležitější část kuchyně pro všechny, kdo rádi vaří a pečou. Nemusíte se ale soustředit jen na jednu oblast. Máte-li možnost, klidně rozdělte pracovní prostor do různých částí kuchyně. A pro pohodlí svých sousedů zvolte také použití kročejové izolace. Můžete potom v kuchyni klidně tančit a nebudete rušit sousedy pod vámi.

Obklady u pracovní linky nemusíte dnes dávat po celé délce. Obklady nebo odolné tapety do kuchyně můžete dát jen na místa, kde je to potřeba (za sporákem nebo dřezem). Tímto způsobem můžete vytvořit velmi jedinečný prostor, který bude lákat k tomu, abyste v něm trávili čas. Vašeho rodina za to bude jednoznačně ráda, protože budou mít neustále na stole teplé a lahodné jídlo.

Styl dřezu může vytvořit zcela jinou atmosféru

Dřez a baterie asi nejsou nejdůležitějším prvkem v místnosti, ale neměli byste na tyto věci zapomínat. Pro útulnou kuchyň byste měli zvolit glazovanou keramiku nebo granitový dřez. Obojí bude působit krásně a neobvykle. Hlavně granitové dřezy jsou v posledních letech velmi populární. 3 hlavní výhody, proč byste si měli pořídit tento typ dřezu, jsou:

  • jednoduchá údržba,
  • vysoká odolnost proti poškrábání a poškození,
  • obrovský výběr tvarů a barev.

Jaká zvolit světla?

Světlo je při vaření velmi důležité. To nejdůležitější je samozřejmě přirozené světlo, ale musíte se zamyslet také nad zimními rány nebo pozdním večerem. Centrální lustr je základ, ale rozhodně to nebude stačit. Dostatek světla si můžete zajistit také stylovou lampou podle vzhledu celé kuchyně. Velmi dobře funguje také LED pásek nebo jednotlivá světla pod horními skříňkami.

Doplňky přinesou útulný vzhled místnosti

Možná máte pocit, že kuchyň nepotřebujete zdobit. Není to pravda. I tato místnost si zaslouží trochu péče, když přijde na doplňky. Právě tyto drobnosti udělají z kuchyně místo, kde budete chtít trávit každý den a připravovat sobě nebo své rodině zdravé a vynikající delikatesy. Zvolit můžete prakticky cokoli. Skvělými doplňky jsou:

  • obrázky,
  • krásné hrnky na policích nebo věšácích,
  • suché i čerstvé rostliny,
  • ozdobné vázy nebo mísy.

Začleňte do kuchyně také jídelní stůl

Mnoho lidí potřebuje jídelnu, ale nemají příliš mnoho místa. Jestli máte prostornější kuchyni, můžete ji dát přímo sem. Pro originální jídelnu potřebujete nohu ke stolu v jedinečném stylu, ke které si sami zvolíte desku. Na stůl nezapomeňte umístit krásné prostírání nebo dokonce látkový ubrus jemné barvy z přírodního materiálu. A na židlích budou skvěle vypadat i fungovat látkové podsedáky. Velmi praktická je také lavice, kterou můžete během dne zasunout pod stůl a získat více prostoru.