Jste zde

Jak vypěstovat sazeničky. A třeba i v paneláku

zelenina Zdroj: Bigstockphoto
Nebaví vás nakupovat zeleninu bez chuti v marketech a rozhodli jste se, že si ji letos vypěstujete sami? Tak hurá do toho. S našim průvodcem to zvládne i úplný začátečník!

10. 4. 2022

Začátek jara je nejvhodnějším obdobím pro předpěstování si různých druhů zeleniny od listové přes kořenovou až po oblíbené plody rajčat, okurek nebo paprik. Zeleninu můžete pěstovat na zahrádce, ale i v bytě s balkónem. Nejprve si tedy důkladně promyslete, kde a co budete vlastně pěstovat. 

Na okně v paneláku

Nevadí, že nedisponujete zahradou. Můžete se pustit do pěstování zeleniny v bytě.

K domácímu pěstování na parapetu volte zeleninu s menšími plody. Oblíbené jsou odrůdy cherry rajčátek a mini papriky, chilli papričky a pro naprosté začátečníky se báječně hodí zasadit ředkvičky. Ředkvička je poměrně nenáročná a vypěstovat ji zvládne opravdu každý. Má ráda slunce a vlhkost, ale pozor si dejte na přelití zeminy.

bigstock-women-gardener-watering-plants-441465578.jpg

pěstování zeleniny na balkoně
Zdroj: 
Bigstockphoto
Lahodnou zeleninu si můžete vypěstovat klidně doma na balkóně

Kontejnery na výsadbu

Máte semínka i sazenice, pořídili jste si substrát pro výsadbu zeleniny, ale nevíte, kam zeminu vhodně umístit? Podstatné je, aby nádoba byla dostatečně prostorná, jak na hloubku, tak na šířku. To proto, aby kořenový systém rostlin měl dostatek místa. Na jedničku tyto kritéria splňují kelímky od jogurtů, které si jednoduše nasbíráte a nemusíte investovat žádné další prostředky. Moc parády s nimi ale doma na parapetě neuděláte. 

5 základních pravidel každého pěstitele
1)    Vyberte kvalitní sazenice a semena. Kvalitní sazenice a semena seženete v dobrém zahradnictví. Vybírejte stejně velká, nepoškozená, čistá.
2)    Dbejte na správnou teplotu venku i v místnosti. Každý druh zeleniny to má rád jinak, proto se řiďte informacemi o konkrétním druhu.
3)    Vhodná doba pro výsadbu je u většiny sazenic měsíc březen, ale i v polovině dubna to ještě stihnete.
4)    Dostatek světla je zásadní pro výslednou chuť plodu. Pokud nemáte v bytě dostatek světla ani na okně, budete si muset na rostlinky posvítit uměle. 
5)    Nezbytná je dostatečná zálivka, a ve chvíli, kdy je rostlinka i dostatečně silná, začněte s přihnojováním.

Pokud jste kelímky, či hrnky zamítli rovnou, vydejte se do zahradnických potřeb. Zakoupíte tam specializované pěstitelské obaly, kaskádovité květináče vhodné na parapet, oblíbené samozavlažovací nádoby a celou pestrou paletu užitečných pomůcek, které vám usnadní pěstování.

Pokud ale plánujete větší výsadbu, bude vás nákup specializovaných pomůcek stát pořádný balík. Co s tím? Inspirovat vás může i tip naší redakce. 

bigstock-plant-seeds-for-seedlings-are-406717619.jpg

plato od vajec na sazenice
Zdroj: 
Bigstockphoto
Plato od vajec nevyhazujte! Může vám dobře posloužit k zasazení semínek. 

Tip redakce

Vyrobte si sami šetrné kontejnery pro výsadbu semen z odpadního materiálu. Využijte plata od vajíček, toaletní rolky, nebo i staré noviny. Ušetříte nejen svou peněženku, ale i životní prostředí. Do výroby navíc můžete zapojit i děti, které fascinující proces výsadby obzvlášť zajímá.

Zeleninová hitparáda

Každá zelenina potřebuje trošku něco jiného. Velikost nádoby, četnost zálivky, i přihnojování proto přizpůsobte jednotlivým druhům sazenic. K nejoblíbenějším druhům pěstované zeleniny patří dlouhodobě rajčata i papriky. A doslova boom teď zažívá re-pěstování, tedy šetrné pěstování, kdy místo semen a sazenic poslouží odříznutý kořínek nebo lísteček zeleniny, kterou tak můžeme pěstovat pořád dokola. 

bigstock-closeup-woman-holding-young-on-441477386.jpg

repěstování cibule
Zdroj: 
Bigstockphoto
Re-pěstování je šetrné a navíc máte chutnou zeleninu vždy po ruce.

Rajčata 

V našich podmínkách je pěstování rajčat na vrcholku pomyslné zeleninové hitparády. Pokud se rozhodnete právě pro ně, je potřeba počítat s tím, že dospělé rostliny vyžadují nádobu o průměru 20 až 25 cm. Rajčata navíc rostou hodně do výšky a bude nutné opatřit si podpěru.  Aby rajčata dobře prospívala, potřebují hodně vody a přímé slunce, které doslova milují. Základem je taky kvalitní zemina bohatá na živiny.

bigstock-tomato-plants-in-agriculture-452384337.jpg

cherry rajčata
Zdroj: 
Bigstockphoto
Doma se nejlépe daří cherry rajčátkům.

Papričky

Papriky jsou bohaté na vitamíny C, B, D, A a E. Díky tomu přispívají ke zvyšování imunity organismu, který je tak odolnější vůči chorobám. Pokud chcete vypěstovat opravdu výživné papriky na svém parapetu, zajistěte jim dostatek živin a vláhy. V rané fázi klíčení potřebují teplotu 25° až 30°C a nikdy by teplota v jejich okolí neměla klesnout pod 15 °C.  Přímé slunce je také naprostou nutností. 

Hrášek

Oblíbená plodina zvláště mezi dětmi, které s radostí pozorují, jak lusky rostou a rodí se v nich ty úžasné malé hrášky. Hrachové lusky potřebují dostatek světla, přímé slunce jim ale může vadit. Hrášek roste do výšky, je proto vhodné rostlinu umístit poblíž stěny

bigstock-portrait-of-child-girl-eating-366131749.jpg

dítě s hráškem
Zdroj: 
Bigstockphoto
Děti hrášek milují.

Cibule, pórek i jarní cibulka

Nenáročné druhy zeleniny, které si můžete vypěstovat právě z odkrojených zbytků a mít tak zásobu mnoha vitamínů stále po ruce. Cibuli snadno vypěstujete z odříznutého spodku už vyzrálého kousku, který necháte několik dní proschnout a poté jej stačí zasadit do kvalitní zeminy. U pórku a jarní cibulky ale postupujte jinak. Nejprve odkrojte asi 2 cm pórku i s kořínkem a ponořte ho do nádoby s vodou tak, aby hladina dosahovala ke kořenu. 

Obdobně to udělejte i s jarní cibulkou. Nezapomeňte postavit sklenice na místo, kam svítí slunce a jednou za pár dní vyměnit vodu.

A jaké jsou vaše zkušenosti s pěstováním zeleniny? 

Zdroje:

Související články