Jste zde

Jak vyčistit ucpaný odpad? Poradíme, jak předejít pohromě v domácnosti

instalatérka Zdroj: Stockphotosecrets
Pokud bychom chtěli sestavit žebříček nejméně příjemných havárií v domácnosti, zanesený a ucpaný odpad by pro sebe ukořistil patrně jednu z předních příček.

12. 6. 2021

Jedná se totiž nejen o věčný problém, kterému lze předcházet jedině poctivou prevencí, ale také o problém doprovázený skutečně nevábným zápachem, který se dokáže velmi rychle rozšířit do ostatních částí domu či bytu. Právě na pravidelnou údržbu přitom lidé mnohdy příliš nedbají, což může vést nejen k zápachu, ale také k „malé“ domácí katastrofě ve formě vytopených sousedů.

Nepodceňujte domácí čištění odpadů

Někteří lidé se preventivním opatřením začnou věnovat až po první negativní zkušenosti. Mnozí z nich se totiž domnívají, že se jich ucpaný odpad netýká, neboť do něj přece nevhazují nic velkého. V odpadu nicméně průběžné mizí například drobné zbytky jídla z kuchyně či vlasy a žmolky oděvů při sprchování. Právě tyto zdánlivě neškodné drobnosti se však dennodenně hromadí v odpadních trubkách.

cisteni_ucpaneho_odpadu.jpg

dvířka od vany
Zdroj: 
Ventura-venkov.cz
Pokud má vaše vana dvířka, gratulujeme! Vaše práce bude o kus jednodušší.

Pokud trubky pravidelně neudržujete, za několik měsíců se dost možná jednoho rána probudíte do nehezkého zápachu. To je však ještě ten lepší případ, na který lze obratem reagovat, a zabránit tak mnohem větším nepříjemnostem v podobě „gejzíru“ nevábného obsahu ze záchodové mísy či kuchyňského dřezu. Věřte, že uklízet podobné nadělení není žádná legrace.

Ucpaný odpad se může objevit v každé domácnosti

O koupelnové nebo kuchyňské odpady je proto potřeba pravidelně pečovat. Mezi nejčastější viníky ucpaného odpadu patří zejména vlasy, drobné zbytky potravin (zeleninové slupky, ovocná jádra či zrnka rýže atd.) i pozůstatky různých mycích přípravků. Aby se odpadní předměty dostávaly do potrubí v menší míře, pořiďte si sítko, které řadu nečistot zachytí dříve, než stihnou nenávratně zmizet v odtoku.

Sítko i odtok je třeba pravidelně zbavovat nečistot. Alespoň jednou za čas byste proto měli rozmontovat a vyčistit celý sifon, což však v případě některých van nemusí být možné kvůli absenci speciálních revizních dvířek, která slouží jako přístupový bod k odpadnímu systému.

domaci_cisteni_odpadu_1.jpg

čištění sifonu
Zdroj: 
Ventura-venkov.cz
Sifon byste měli čistit pravidelně. Prevence je v tomto případě základ.

Čím vyčistit ucpaný odpad? Jde to i bez chemie

Preventivní péči o odpady v domácnosti obstarají také čisticí přípravky, které nijak nezatěžují životní prostředí. Ty fungují například na bázi biologicky aktivních směsí enzymů, které dokážou efektivně rozkládat organické látky (bílkoviny, sacharidy, tuky či celulózu atd.), aniž by při tom ve srovnání s chemickými přípravky poškozovali vnitřní povrch odpadního potrubí.

Bio čističe odpadů lze aplikovat na všechny druhy odpadních rozvodů, ať už se jedná o umyvadlo, vanu, nebo dřez. Jsou účinnou prevencí proti nežádoucímu zápachu, a především ucpávání odpadů – směs enzymů totiž uvnitř odpadních trubek rozkládá biologické látky a rozpouští usazeniny.

Jak vyčistit ucpaný odpad? Pomůže zvon i kypřicí prášek

Navlékněte rukavice, čeká vás špinavá práce. V případě ucpaného odpadu nemusíte ihned vytáčet číslo na instalatéra, situaci lze řešit i svépomocí. Ze všeho nejdříve zkuste využít služby gumového zvonu či instalatérské pružiny, s jejichž pomocí zkoušejte prošťouchnout ucpaný odpad, abyste vypustili nevzhledný obsah záchodové mísy či kuchyňského dřezu. Poté se zaměřte na příčinu problému – ucpané potrubí. Rozmontujte sifon a pusťte se do důkladné revize, a hlavně do čištění.

Nemáte-li doma potřebné nástroje, případně nedaří-li se vám dostat až ke zdroji ucpání, můžete vyzkoušet některou z mnoha rozšířených babských rad, podle nichž k vyčištění ucpaného pomůže kypřicí prášek, Coca-Cola, ocet či jedlá soda.

Všechny výše zmíněné potravinové prostředky skutečně obsahují reaktivní látky, které jsou do jisté míry schopné štěpit organický odpad uvnitř trubek, v ideálním případě byste však měli použít některý z účinných čisticích prostředků, které jsou k čištění zaneseného odpadního potrubí přímo určeny.