Jste zde

Jak vyčistit koženou sedací soupravu?

čištění kožené sedačky Zdroj: shutterstock.com
Sedací soupravy z pravé kůže potřebují co nejlepší péči, aby dlouho vydržely. Jelikož se jedná o přírodní materiál, bez správné údržby může kůže jednoho dne začít praskat, rozpadat se a trhat.

26. 10. 2020

Naštěstí existují postupy, jak vyčistit a naimpregnovat sedačku s téměř profesionální péčí.

Nejen očištění, ale i ochrana

Kožená sedačka by se měla čistit alespoň dvakrát ročně, a to od běžného prachu a drobných nečistot. V rámci očisty kůže můžete na sedačku nanést další přípravky, které prodlužují životnost materiálu. Sedačka vám díky nim vydrží dlouhá léta. Některé druhy usně se však nesmějí čistit namokro a je potřeba je o to usilovněji impregnovat. K impregnaci používejte profesionální prostředky na impregnaci kůže, vyhněte se vazelíně, induloně, tukům a dalším podobným látkám.

Hladká pigmentovaná kůže

Tento typ kůže vám bude pravděpodobně nejvíce povědomý. Znáte jej z kožených bund, pásků peněženek a kabelek. Kůže je pokrytá malou vrstvou pigmentu, která vytváří ochranu před vnějšími vlivy. Neznamená to však, že je kůže bezúdržbová.

Lakovaná kůže se může při běžném úklidu lehce vysát a pak přetřít nepatrně vlhkým hadříkem s trochou mýdla. Mýdlo poslouží také jako čistidlo na větší skvrny. Hloubková péče je však poměrně jednoduchá.

Nejdříve očistěte povrch a záhyby od drobků a prachu. K tomu vám může posloužit čistá utěrka nebo jemný kartáček. Poté aplikátorem nebo jemnou utěrkou z mikrovlákna naneste čistící prostředek. Vhodné je čištění suchou pěnou. Přípravek zaneste pořádně i do záhybů sedačky. Po několika minutách působení pěnu s povrchu setřete. Pak je vhodné nanést impregnaci, která zvyšuje odolnost proti vodě a udržuje materiál v suchu. Hladká kůže se může nakrémovat mastnějším krémem nebo impregnací, z počátku nebo po delší době jí pojme skutečně dost.

Broušená kůže

Broušená kůže je prodyšnější a lépe saje tekutiny. Což v případě sedačky není úplně pozitivní vlastnost. Sedačky z broušené kůže se musí udržovat v suchu, aby se kůže nezačala rozpadat a trhat. Zároveň se musí udržovat “stále živá”, proto je nutné ošetřovat broušenou kůži prostředkem proti vysušení a UV záření.

Sedačku z broušené kůže lehce vysajte nebo oprašte. K suchému čištění použijte gumový kartáček nebo speciální gumu na broušenou kůži. Tím odstraňte zbylé nečistoty a zaschlé skvrny. Podle návodu aplikujte přípravek proti vysušení kůže a vyblednutí. Po zaschnutí přípravku naneste speciální impregnaci na broušenou kůži. U té dbejte na obzvlášť vysokou opatrnost, aby byla roznesená po celé ploše sedačky. Po pár hodinách zaschnutí můžete zbytek impregnace setřít.

Zdroj: pexels.com

Anilinová kůže

Kůže s anilinovou vrstvou připomíná vizuálně broušenou kůži, je však ošetřena uhlazující vrstvičkou barvy, která však zachovává přirozený vhled materiálu. Sedačka s anilinové kůže se může udržovat podobným způsobem, jako sedačka z broušené kůže, vyhněte se však intenzivnějšímu drhnutí gumovým kartáčkem, protože může dojít k narušení hladkého povrchu materiálu. Také sedačka z anilinové kůže může mít tendence sát vlhkost. Nicméně pro běžnou údržbu stačí hadřík navlhčený destilovanou vodou.

Několik obecných rad na závěr

Luxusní kožená sedačka by neměla stát na přímém slunci, protože UV záření nemá dobrý vliv na useň; mohla by se začít rozkládat, vysoušet a trhat. Důrazně varujeme před použitím mokrého čištění na broušenou kůži, materiál se tak může zničit. Nepoužívejte k impregnaci různé “alternativní” metody”, jako je jedlý olej. Při čištění i nanášení ochranných vrstev se řiďte především instrukcemi výrobce sedačky i výrobce použitých prostředků. Po očištění dejte sedačce čas, aby vstřebala všechny ochranné vrstvy, než na ni usednete.