Jste zde

Jak se zbavit skvrn na sedací soupravě? Pomůže sůl, ale i šampon na vlasy

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Uchránit sedací soupravu před skvrnami je mnohdy nadlidský výkon. Zvláště s malými dětmi stačí chvilka nepozornosti a nehoda je na světě. Nepanikařte a při odstraňování skvrn vsaďte na osvědčené babské rady!

20. 1. 2020

Domácí mazlíčci, vaši malí malíři i partneři, kteří sledují fotbal s lahví piva, jsou častým zdrojem nežádoucích skvrn na vaší sedačce. Flek tak mnohdy vznikne i navzdory vaší ostražitosti. Jako správná hospodyňka si s ním ode dneška snadno poradíte! Pojďte se s námi podívat, jak odstranit ty nejčastější skvrny, které mohou vzniknout.

Rychlost je rozhodující!

S odstraněním fleku neotálejte! Čím dřív se pokusíte flek odstranit, tím lépe. Nečistot, která stihly proniknout hluboko do látky, se pravděpodobně nikdy zcela nezbavíte. K čištění použijte vždy bílý hadr. Jinak barevný by vám mohl sedačku nepěkně obarvit. Netlačte! Silným tlakem byste mohli nadělat více škody než užitku.

Skvrnu odstraňujte vždy od jejího okraje ke středu. Předejdete tak nežádoucímu rozpíjení. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Před samotným odstraňováním skvrny byste si měli uvědomit, z jakého materiálu je vaše pohovka. Zcela jinou péči vyžaduje například sedačka látková a sedačka z pravé kůže. Nejdříve si proto raději vyzkoušejte reakci přípravku a vaší sedačky na méně viditelném místě.

Objevíte-li na sedačce flek neznámého původu, do boje s ním vyrazte nejdříve za pomoci studené vody. Teplá voda, která by způsobila sražení nečistoty, by zkázu dodělala. Flek by se stal zcela jistě už neodstranitelný.

První pomoc za pár korun

Možná budete překvapeni, ale první pomoc při odstraňování skvrn spočívá v obyčejném saponátu či šampónu. Ve většině případů je mnohem účinnější než předražené speciální prostředky. Neředěným saponátem dostanete dolů například skvrny od kakaa či tahy od propisky. Stačí nechat působit. Skvělou volbou je i žlučové mýdlo, které je doslova přeborníkem při odstraňování skvrn. Věřte, že kdo ho jednou vyzkouší, už na něj nedá dopustit. Sehnat ho lze v každé drogerii za pár korun.

Zdá se vám, že vaše barevná sedačka byla kdysi zářivější? Oživte ji trochou vinného octa smíchaného s vodou. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Zbavit skvrn vás mohou i osvědčené babské rady. Speciální prostředky na odstranění skvrn můžete nahradit kuchyňskou solí, vinným octem, citronovou šťávou či jedlou sodou. Vždy však pamatujte na to, že rychlost odstranění je zásadní!

Zdrojem skvrn na vaší sedačce jsou ve většině případů nápoje. Večerní sklenička červeného nebo bílého vína je vylitá raz dva. Pohotovou reakcí víno vysajte za pomoci kuchyňských utěrek a flek zasypte kuchyňskou solí. Po pár hodinách sůl vysajte a místo omyjte vodou se saponátem. Stejně postupujte i při vylití horké kávy. Vylitý čaj vyčistíte překrojeným citronem.

Našli jste na vaší sedačce stopy malin, borůvek nebo jiné skvrny od ovoce? Pokapejte je citronovou šťávou nebo je posypte solí. Účinný je i vinný ocet smíchaný s citronovou šťávou ve stejném poměru. Látku nechte pár minut působit a poté ji smyjte pomocí jarové vody.

Na skvrnu od čokolády nebo na žvýkačku vyrazte s kostkou ledu. Skvrnu zamrazte a snažte se ji seškrábat z vaší sedačky. Případné zbytky dočistěte vodou se saponátem. Zdroj: www.bigstockphoto.com

Na skvrny od krve nikdy nechoďte s teplou vodou! Krev by se srazila a už byste ji nedostali dolů. K odstranění čerstvé skvrny použijte studenou vodu s mýdlem. Na zaschlou skvrnu můžete vyzkoušet smíchat 1 dcl studené vody s jednou lžičkou citronové šťávy.

Velkým problémem jsou i loužičky od vašich čtyřnohých miláčků. Abyste předešli opětovnému znečištění místa od vašeho psa či kočičky, je nutné odstranit i pach! Podařit se vám to může smícháním šálku vlažné vody, lžíce octa a lžíce jaru. Směs napěňte a nechte pět minut působit.

Mastné fleky odstraňujte velmi opatrně. Nešetrným odstraňováním můžete z malého fleku vytvořit velkou pohromu. Pokud vám to materiál sedačky dovolí, zkuste mastnotu vyžehlit žehličkou přes piják. Pomoci však může i odmašťovač kotoučových brzd, který nastříkáte na skvrnu a necháte odpařit.