Jste zde

Jak vybrat vodovodní baterii do koupelny: Od rozteče k termostatu

Zdroj: www.hornbach.cz
Než si začnete vybírat koupelnovou vodovodní baterii, položte si následující otázky. Pokud si na všechny odpovíte, vaše koupelna bude dokonalá.

30. 8. 2018

Nejdůležitější je znát rozměry vaší budoucí koupelny a rozhodně nezapomeňte do plánu zařadit i vedení elektřiny, přípojky na vodu, případně umístění bojleru. Od tohoto se potom odvíjí výběr dalšího zařízení a nábytku.

Jak vybrat baterii?

Při koupi nevhodně zvolené umyvadlové baterie by, mimo jiné, mohla voda špatně stékat, například mimo umyvadlo. Kupte si nejlépe set umyvadlo + baterie, předejdete komplikacím, či vícenákladům třeba za umyvadlovou výpusť.


Zdroj: www.hornbach.cz
Připlaťte si za kvalitu, protože nevýhodou levnějších modelů je jejich životnost. Levné baterie v ceně do cca 1 000 Kč mají obvykle plastovou kartuši, která se snadno opotřebuje. Začne se na ní usazovat vodní kámen, baterie začne prokapávat a její chod zadrhávat.

Rekonstrujete byt? Tohle by se mohlo hodit: Posuvné dveře vám ušetří centimetry, bezpečnostní zachrání majetek 

A proto je vždy lepší koupit kvalitní baterii s keramickou kartuší, u které je opotřebení téměř vyloučeno. Dejte si pozor, všichni zahraniční výrobci dodávají pouze 150mm rozteč. Rozteč o rozměru 100 mm koupíte výhradně od českých výrobců baterií.

Kde koupelnovou baterii budete mít?

Je důležité vědět, zda budete vodovodní baterii instalovat na stěnu, přímo na vanu/umyvadlo/bidet nebo ji budete zabudovávat pod omítku či obklad.

Vybrat si můžete ze tří typů baterií. Nástěnná se umisťuje na omítku, či obklad a nejčastěji se používá na vany, sprchy, případně umyvadla ke koupelně. Stojánková se instaluje přímo na umyvadlo či bidet, kde se také nejčastěji využívá.

Zdroj: www.hornbach.cz

Podomítkovou baterii schováte za obklad, takže například ve sprchovém koutu získáte více místa a máte snazší údržbu baterie. Do moderních koupelen neodmyslitelně patří sprchové sety a sprchové panely. Mají v sobě zabudované jedinečné funkce. Různé masážní trysky a sprchové hlavice lze vybírat i podle toho, jaký typ vodovodní baterie vám padne do oka.

Jak chcete umyvadlovou baterii ovládat?

Záleží na vás, jak chcete míchat teplou a studenou vodu a jaké jsou vaše požadavky na úspory. Termostatická baterie má v sobě zabudovaný termostat, takže si sami přednastavíte teplotu vytékající vody. Teplota vody je neměnná i v případě kolísání tlaku či teploty vody. Což oceníte například v panelových domech, kde klesá teploty vody, jakmile si ji pustí více domácností. Pokud máte termostatickou baterii, je teploty vody stále stejná.

Její vlastnosti ocení také rodiny s dětmi. Přednastavená teplota a pojistka, kterou je potřeba pro zvýšení teploty vody zamáčknout, snižují riziko opaření na minimum. Nevýhodou je nevhodnost použití s průtokovým ohřívačem. V takovém případě hrozí riziko, že bude teplota vody nadměrně kolísat, zvlášť pokud pustíte vodu na více místech zároveň.

Díky úspoře energie až 50 % i vody se investice do termostatické baterie vyplatí po 1-2 letech užívání. Prodává se ale pouze s roztečí 150 mm.​

Zdroj: www.hornbach.cz

Páková vodovodní baterie plynule a snadno mísí vodu na požadovanou teplotu. Rychle jednou rukou navolíte teplotu i sílu proudu vody a tím snížíte spotřebu vody. Velkou výhodou oproti dalším typům je její univerzálnost. Pákovou baterii můžete použít všude, tedy u kuchyňského dřezu, umyvadla, vany i sprchy. Po kohoutkové vodovodní baterii sáhnou milovníci retro designu. Vodu si mícháte sami otáčením kohoutků.

Výběr koupelnové vodovodní baterie záleží výhradně na vás a vašem vkusu. Doporučujeme dodržovat základní pravidlo. Zachovávejte oblé nebo naopak hranaté tvary v celé koupelně. A také čtěte HORNBACH blog, kde každý týden najdete nové návody, rady a tipy.

Zdroj: PR článek společnosti HORNBACH