Jste zde

Jak vybrat toaletu na zahradu nebo chatu: Kadibudkám odzvonilo, frčí separační WC

WC v přírodě Zdroj: Shutterstock
Když musíš, tak musíš… aneb pojďte s námi vybrat toaletu, která ke svému provozu nepotřebuje napojení na kanalizaci ani přívod vody.

11. 6. 2023

I při absenci vody a nemožnosti napojit se na kanalizaci můžete mít na své chatě, chalupě nebo zahradě plnohodnotné splachovací WC, které nezapáchá. Zjistěte spolu s námi, jaké máte možnosti!

shutterstock_1837477969.jpg

moderní separační toaleta
Zdroj: 
Shutterstock
Moderní toalety jsou sofistikovanější a nabídnou mnohem větší komfort než klasické kadibudky. 

Stará dobrá klasika

Dřevěné kadibudky umístěné nad jámu jsou generacemi osvědčené. Představují levné řešení a jejich provoz se obejde téměř bez údržby. Jen čas od času je nutné obsah neutralizovat páleným vápnem, popř. naplněnou díru zasypat a kadibudku přesunout nad díru novou. Nevýhodou je však nepříjemný zápach a možné prosakování obsahu do okolí. 

Odpad z chemické toalety nikdy nevylévejte do volné přírody

Chemické toalety jsou moderní obdobou suchého WC. Nabízí větší komfort a při správném použití nezapáchají. Jejich provoz však vyžaduje speciální náplně, které se postarají o eliminaci zápachu a o rozklad fekálií, i speciální toaletní papír, který se rychle rozpouští

Chemické toalety se obvykle skládají ze dvou nádrží - ze splachovací nádrže, která obsahuje čistou vodu, a z nádrže odpadní, kde se hromadí odpad, který se za pomoci chemie rozkládá. Přičemž vylévání obsahu toalety do volné přírody je přísně zakázáno! V závislosti na použitém přípravku můžete obsah vylít pouze do speciální výlevky nebo do klasického WC. 

Pamatujte! Při nákupu chemické toalety se zaměřte na celkové rozměry toalety, výšku sedátka, její nosnost i kvalitu zpracování a zvažte, jestli objem nádrží bude stačit potřebám všech alespoň na pár dní, abyste nemuseli každý den řešit, kam s odpadem, který v žádném případě nemůžete vylít do volné přírody. 

Odpad z eko toalety může posloužit jako výživné hnojivo

Separační neboli kompostovací toalety představují moderní řešení pro ekologicky smýšlející. K provozu nepotřebují žádnou chemii a narozdíl od klasických suchých toalet nezapáchají. Mají totiž velmi dobře propracovaný způsob odvětrávání a tuhé exkrementy jsou vždy odděleny od moči, takže nedochází ke kvašení a k tvorbě nepříjemného zápachu. Aby však toaleta fungovala správně, musí si sednout i muži!

shutterstock_2012987807.jpg

kompostovací toaleta
Zdroj: 
Shutterstock
Výběr kompostovacích toalet je opravdu bohatý. K sehnání jsou dokonce i modely, jejichž součástí je zásobník na přírodní materiál a k zasypání exkrementů stačí jen zmáčknout tlačítko.

Prakticky jedinou nevýhodou kompostovacích toalet je vyšší pořizovací cena, které se vám ale díky nízkým provozním nákladům v budoucnu vrátí. Při malém provozu se do naplnění toalety nemusíte prakticky o nic starat.

Pokud bude frekvence návštěv na toaletě častější, je vhodné tuhé exkrementy zasypat pilinami, lesní hrabankou, drtí z větví, hoblinami nebo jiným sypkým a savým přírodním materiálem, abyste podpořili rozklad a zamezili případnému zápachu. 

shutterstock_1503345872.jpg

separační toaleta
Zdroj: 
Shutterstock
Před použitím separační toalety každého uživatele poučte. Aby správně fungovala, musí člověk sedět!

Tip pro odvážné: Tuhá část z kompostovací toalety výborně poslouží jako zahradní hnojivo. Hnojit s ním můžete trávník, stromy i keře. 

Zdroje:

  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/kompostovaci-separacni-toaleta-nepotrebuje-vodu-ani-kanalizaci-muzete-tak-bydlet-kdekoliv
  • https://www.nomadem.cz/separacni-a-kompostovaci-toalety/?order=-5
  • https://www.idnes.cz/bydleni/koupelna/separacni-a-kompostovaci-toaleta.A140414_123613_koupelna_rez
  • https://www.chatar-chalupar.cz/wc-bez-vody-a-kanalizace/
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jake-wc-na-zahradu-nabizi-se-klasika-i-moderni-reseni
  • https://www.chatar-chalupar.cz/toalety-mohou-poskytovat-komfort-i-bez-vody/