Jste zde

Jak vybrat světlo do koupelny

černá koupelna Zdroj: Bigstockphoto
Nekupujte světla do koupelny pouze podle jejich vzhledu! Mnohem důležitější než design je totiž jejich bezpečnost.

10. 12. 2021

Koupelna je specifický prostor! Patří k místům s vysokou vzdušnou vlhkostí a obvykle trpí nedostatkem denního světla. Přitom právě v této místnosti je dostatek světla obzvlášť důležitý. Pojďte se proto společně s námi podívat, jak tomuto prostoru dodat dostatek světla alespoň světly umělými. Krásnými, praktickými, ale hlavně bezpečnými! Koupelnové osvětlení by totiž mělo splňovat přísná pravidla a bezpečnostní normy!

K centrálnímu osvětlení přidejte ještě doplňková

Světla v koupelně mohou mít mnoho podob. Důležité je ale vědět, že jedno centrální svítidlo obvykle nestačí. Už jen kvůli intenzitě a stínům, které bychom spolu se světlem a vlastním tělem vytvářely. 

bigstock-stretch-ceiling-with-three-spo-384053285_1.jpg

bodová světla v koupelně
Zdroj: 
Bigstockphoto
Skvělým řešením do moderních koupelen jsou bodová světla, které můžete nainstalovat po celém stropě. Poskytnou dostatek intenzivního světla a vypadají luxusně. 

Ideální jsou proto bodová světla, která můžete instalovat po celém stropě, nebo kombinace jedno stropního světla, které umístíte do středu místnosti, s LED páskami, které se staly v poslední době velmi oblíbeným trendem, nebo s minimálně jedním nástěnným světlem, které umístíte například nad zrcadlo nebo po jeho bocích. Světlo vás ale nesmí nepříjemně oslňovat! 

Čím vyšší IP krytí, tím větší ochrana

Stupeň ochrany světla je velmi důležitý technický parametr, který udává, jak moc je světlo schopno odolat pevným cizím tělesům a vodě. Na obale ho najdete pod označením IP, přičemž první číslice označuje odolnost před vniknutím cizích těles a druhá informuje o stupni ochrany před vniknutím vody. V případě výběru světel do koupelny se proto zajímejte hlavně o druhou hodnotu

bigstock-modern-bathroom-with-dark-furn-440609984_1.jpg

světlo v koupelně
Zdroj: 
Bigstockphoto
Do koupelny kupujte světelné zdroje, které dobře zobrazují barvy a jsou dostatečně intenzivní. Při líčení se vám to jistě bude hodit.

Obecně však platí, že při pořizování svítidel zejména do malé koupelny se kvůli velmi vysoké vlhkosti doporučuje svítidlo s minimální hodnotou IP44. Avšak v blízkosti vany nebo sprchového kouta, kam přímo dostříkne voda, musí být stupeň ochrany vyšší. Při výběru svítidel do koupelny proto vždy zohledněte i bezpečnostní zóny.

Pamatujte...

Koupelna je rozdělena do čtyř bezpečnostních zón. Vana a sprchový kout se řadí do zóny 0, kde mohou být použita pouze svítidla s IPX7. Okolí vany a koutu patří do zóny 1 a použít zde můžete svítidla s IPX5. Druhá a třetí zóna je benevolentnější, co se týká výběru světel, i přesto je však vhodné kvůli všudypřítomné vodě, respektive páře, vybrat svítidla s minimální hodnotou IP44.

bigstock-adler-russia-july-93689603_1.jpg

světla kolem zrcadla
Zdroj: 
Bigstockphoto
Při výběru svítidel zohledněte stupeň krytí i provozní napětí. V zóně 0 a 1 mohou být svítidla pouze s nízkým napětím do 12 V. 

Barva světla ovlivňuje atmosféru v místnosti

Při výběru barvy světla dejte na svůj pocit a na to, co je vám příjemné. Pokud v koupelně rádi relaxujete, vybírejte raději osvětlení, které vyzařuje teplou bílou barvu, tedy odstín světla, který je více do žluta. Je měkčí, působí útulně a navodí pocit pohody.

V případě, že v koupelně provádíte spíše jen osobní hygienu, volte raději svítidlo, které vyzařuje neutrální bílou, tedy světlo, které se nejvíce přibližuje přirozenému dennímu světlu. Nejméně totiž zkresluje a evokuje pocit čistoty. 

Na svítidlo, které vyzařuje světlo studené bílé barvy, raději zapomeňte. Je příliš ostré a není vhodné pro unavené oči. 

Tip: Při výběru světel berte v potaz velikost koupelny a barvu obkladů. U tmavých obkladů, které odrážejí světlo mnohem méně než světlé, použijte více světelných zdrojů nebo zvolte silnější.

Zdroje:

  • https://www.eglo.cz/inspirace/jake-osvetleni-potrebuje-koupelna/
  • https://www.svet-svitidel.cz/clanky-detail-jake-vybrat-stropni-svitidlo-do-koupelny.htm
  • https://www.svet-svitidel.cz/clanky-detail-jake-vybrat-koupelnove-svitidlo.htm
  • https://www.esvetlo.cz/jak-vybrat-osvetleni/koupelnova-svitidla/
  • https://www.esvetlo.cz/interierove-osvetleni/mam-ve-sve-koupelne-bezpecna-svitidla/
  • https://www.luxo.cz/rady-a-inspirace/svitidlo-do-koupelny--jak-vybrat-to-spravne/
  • https://www.dekolamp.cz/clanky/detail/jak-vybrat-svetlo-do-koupelny.htm
  • https://eshop.ledsolution.cz/led-osvetleni-koupelny/
  • https://www.svetla24.cz/stropni-svetla-do-koupelny/