Jste zde

Jak vybrat správnou kartotéku?

Zdroj:

Kartotéky jsou nedílnou součástí ordinací i kanceláří. Nejdůležitější je u nich sice funkčnost, ale i tady se vývoj posunul dál. Kartotéky je možné sladit se zbytkem místnosti a udělat z nich její dominantu v tom dobré slova smyslu.

22. 3. 2011

Chaos a zmatek v nejrůznějších lejstrech a dokumentacích řeší pořízením kartotéky většina ordinací a kanceláří. A stále vedou kartotéky kovové. Ty mají oproti ostatním materiálům několik nesporných a zásadních výhod.

Snadno se udržují a čistí. K základnímu očištění vám obvykle postačí hadřík s trochou saponátu. Jsou nadstandardně odolné vůči všem negativním vlivům a na rozdíl od jiných materiálů mají nosnost několik desítek kilogramů. A starší oprýskané modely dnes střídají i moderní kusy, často vyráběné přímo na míru.

Jak vypadá správná kartotéka?

Kartoték existuje bezpočet typů a druhů. Všechny by ale měly splňovat několik základních pravidel. Tím první je nosnost. Kartotéka s dřevotřískovým dnem, která se vám prohne po vložení několika dokumentací, asi není ideální součást kanceláře. Moderní kovové kartotéky mají zásuvky, z nichž jedna může mít nosnost až 40 kilogramů.

Důležité je i řešení mechaniky výsuvného zařízení. U nových typů kartoték není nijak namáhavé vytáhnout i plně naloženou zásuvku. Standardem je i pojistka proti úplnému vysunutí a vypadnutí zásuvky s obsahem (třeba na vaše nohy).

U nových typů kovových kartoték je obvykle přítomný i mechanismus, který zabrání vysunutí více zásuvek naráz. Dříve nebylo výjimkou, že se celá kartotéka překotila a obsah se vysypal na jednu hromadu.

Spousta variant vzhledu

Kartotéku si dnes můžete pořídit klasickou celokovovou, oblíbené jsou dnes ale už i modely s předními deskami v dekoru dřeva nebo nejrůzněji barevné. Kartotéka tak může do posledního detailu ladit s vybavením zbytku kanceláře nebo ordinace.

Na trhu existují i ohnivzdorné kartotéky, které ochrání svůj obsah před případným žárem a plameny. Pokud si ale svojí dokumentace natolik ceníte, připravte si několik desítek tisíc korun. Tyto modely patří k tomu nejdražšímu, co si můžete do kanceláře nebo ordinace pořídit.

Variantou pro ty, jejichž papírové materiály ještě nedosáhly tak obřích rozměrů, jsou třeba menší kontejnery pod kancelářské stoly. Popřípadě lístkovnice na dokumenty menších rozměrů.  Nabídka je v dnešní době široká.