Jste zde

Jak vybrat kvalitní eurookna? Opravdová kvalita je ukrytá v detailu

Zdroj: www.otherm.cz
Dřevěná okna, nebo chcete-li eurookna, jsou v Česku nesmírně populární. Ač mnozí mysleli, že mají svůj vrchol už za sebou. Opak je pravdou, zájem o ně neopadá, ale naopak neustále mírně roste. Proč? To zjistíte na dalších řádcích.

8. 4. 2015

Jsou krásná, vypadají přirozeně, ale… to jen v případě, že správně vyberete a domů si přinesete opravdu kvalitní výrobky. Jak je poznat? Základní poučka zní: Kvalita se ukrývá v detailech.

Kvalita dřevěných oken je v povrchové úpravě

Dřevo je tradiční stavební materiál. Tam, kde je vystaveno působení povětrnostních vlivů je třeba věnovat mu určitou pozornost a pravidelně o něj pečovat, aby si zachovalo pěkný vzhled a nedošlo k jeho poškození. A to platí i pro dřevěná okna.

Naštěstí díky moderním technologiím povrchové úpravy dřeva už neplatí, že by péče o dřevěná okna ze strany zákazníka byla časově i finančně náročná. O vše se totiž obvykle postará už výrobce.

Při koupi nových oken se nezajímejte jen o cenu, ale i zdánlivé detaily, právě v nich se ukrývá dlouhá životnost.Zdroj: www.otherm.cz

 „Vícevrstvá povrchová úprava dřevěných oken je technologicky poměrně náročná operace, která vyžaduje speciální vybavení,“ říká Milena Tomčíková, produktová manažerka českého výrobce oken značky OTHERM, a dodává, „my dřevěná okna vyrábíme dílcovou metodou, která zajišťuje, že okna budou dlouho pěkně vypadat a budou také velmi odolná proti poškození vlivem povětrnosti.“

Dílcová metoda výroby dřevěných oken

Dřevěná okna se vyrábí z lepeným eurohranolů, proto jsou také někdy označována jako eurookna. Eurohranoly zaručují výbornou tvarovou stálost, a to i u okenních prvků velkých velikostí, a zároveň umožňují vyrábět i atypické tvary oken. Eurohranoly také poskytují dřevěným oknům lepší tepelně izolační vlastnosti, než tomu je u masivního dřeva. V závislosti na stavební hloubce oken se používají buď tří nebo čtyřvrstvé lepené eurohranoly.

Dílcová metoda výroby dřevěných oken spočívá v tom, že eurohranoly jsou rozřezány a opracovány na finální díly, ze kterých se pak skládají jednotlivé rámy a křídla oken. Před sesazením jsou však jednotlivé díly oken hloubkově impregnovány. Impregnace chrání okna před negativními účinky vlhkosti, tedy před hnilobou a houbami. Pak se teprve okna sesadí a přiznané spoje se vyplní pružným plničem, který zamezuje průniku vody do rohových spojů.

Některý majítelé rodinných domků nechtějí plastová okna, ale raději sází na eurookna.Zdroj: www.otherm.cz

Nanesení barevného základu je dalším krokem, který rozhoduje o vzhledu oken. Finální vrstvou je povrchová lazura, která je pružná a současně dostatečně tvrdá, aby zajistila ochranu oken. Díky ní dřevěná okna dobře odolávají povětrnostním vlivům a do jisté míry i některým chemikáliím a mechanickému poškození.

Péče o dřevěná okna

Pokud se rozhodnete pořídit si dřevěná okna, zajímejte se také o technologii povrchové úpravy, protože od ní se odvíjí kvalita oken a zejména to, kolik času a námahy budete muset věnovat péči o okna. Špičková povrchová úprava zajišťuje, že rámy a křídla dřevěných oken stačí po umytí přetřít houbičkou napuštěnou speciálním roztokem, který dodá výrobce. Pokud dodržíte pokyny výrobce, mají okna prakticky neomezenou životnost.

Péči o okna  se zcela vyhnete pořízením dřevohliníkových oken. Konstrukčně vycházejí z dřevěných eurooken, ale jsou opatřeny speciálním hliníkovým opláštěním, které je spolehlivě chrání před účinky povětrnostních vlivů. Mají sice vyšší pořizovací cenu, ale jsou prakticky bezúdržbová.