Jste zde

Jak vybrat barovou židli? Vezměte si na pomoc metr a nepodceňte materiál

Kuchyně s barem Zdroj: shutterstock.com
Bar v kuchyni nebo jídelně dodává místnosti šmrnc a punc výjimečnosti. Navíc je ideálním řešením pro místnosti, kde bojujete s každičkým volným centimetrem. Jak k němu vybrat ideální barové židle?

13. 12. 2022

Krok č. 1: Správná velikost židle

V první řadě je potřeba odpovědět si na otázku, kam vlastně barovou židli pořizujete. Bude součástí baru v kuchyni nebo jídelně? Nebo ji chcete umístit k pracovnímu pultu nebo sklápěcímu nástěnnému stolku? Podle velikosti desky, která nejspíš bude přiléhat ke stoličce, vybírejte velikost židle.

Barové židle lze obecně dle výšky sedáku rozdělit do dvou skupin. V první skupině najdete ty s výškou 65 cm a v té druhé potom vyšší „barovky“ o výšce 75 cm. Aby bylo posezení pohodlné, měl by být sedák barové židle minimálně o 20 až 25 cm níže než deska barového pultu či stolu.

  • Náš tip: Pokud dopředu nevíte, jak vysoký stůl nebo bar bude, volte barové židle s možností jejich variabilního výškového nastavení. Pamatujte také, že rozestup mezi židlemi by měl být alespoň 55 až 60 cm.  

Krok č. 2: Na materiálu záleží

Materiál židle volte nejen dle komfortu, který vám bude při sezení poskytovat, ale také dle údržby a v neposlední řadě i podlahové krytiny. Například dřevěné nebo laminátové podlahy byste mohli robustní kovovou židlí poškrábat. Na druhou stranu jdou tyto typy židlí ruku v ruce s vysokou odolností a dlouhou životností.

Na výběr máte i chromové, nebo ocelové židle, které se skvěle doplňují s moderními interiéry. Pokud hledáte židle, které vás potěší snadnou údržbou a nízkou hmotností, je ideálně vybírat z těch plastových. Ti, kteří raději sázejí na tradičnější materiály, spíše zvolí dřevěné barové židle, které jsou navíc bytelné a i bez sedáku pohodlné.

  • Náš tip: Pokud vybíráte židli s podsedákem, volit můžete varianty z ekokůže, kůže nebo levnějšího látkového provedení.

Krok č. 3: Design by měl ladit

S ohledem na celkové zařízení místnosti nebo interiéru vybírejte barové židle, které budou se zařízením ladit. Pokud rádi experimentujete a volíte nadčasový design, jsou skvělou volbou plastové židle v mnohých barevných provedeních. Ty se vyznačují nízkou hmotností a jednoduchou údržbou.

Spolu s designem ale myslete také na pohodlí. I ze zdánlivě obyčejného kusu nábytku vytvoříte příjemné křesílko a to díky výběru komfortního potahu a elegantní opěrky. Pokud hodláte na barové židli trávit více času, hodí se vybírat takové barovky, které budou doplněné o područky, podsedák, opěrku na nohy nebo záda.