Jste zde

Jak vybrat balzamikový ocet: Zajímejte se o hustotu a množství hroznového moštu

salát s balzamikovým octem Zdroj: Bigstockphoto
V tuzemských kuchyních je balsamikový ocet skoro jako doma. Málokterá hospodyňka ale tuší, čemu věnovat při jeho výběru pozornost. O chuti i kvalitě totiž nerozhoduje jenom cena, ale také řada dalších faktorů.

30. 9. 2021

Zatímco jemnější a mladší balsamikové octy se hodí zejména pro studenou kuchyni (saláty, dresinky apod.), ty starší a vyzrálejší druhy jsou opravdovým skvostem. Často jsou totiž tak chutné, že je třeba v Itálii popíjejí jen tak s ledem. Že si tuhle „lahůdku“ nedokážete představit? Pak jste pravděpodobně ještě krále mezi balsamikovými octy neochutnali.

Výroba balsamikového klenotu se řídí přísnými pravidly

Králem mezi  balsamikovými octy je nepochybně ten z okolí Modeny nebo provincie Reggio Emilia. První zmíněný se vyrábí z vinného moštu odrůd Trebbiano a Lambrusco a zraje v dřevěných sudech nejméně dvanáct let. Systém dolévání z větších do menších sudů a kombinace různých velikostí a dřeva, ze kterých jsou sudy vyrobeny, zajišťují octu nezaměnitelnou chuť a aroma.

bigstock-grilled-sliced-beef-steak-with-136164149.jpg

balzamikový ocet
Zdroj: 
Bigstockphoto
Hlavní ingrediencí by měl být hroznový mošt, na to se při výběru kvalitního balzamika zaměřte.

Použité sudy ovlivňují chuť a vůni

Na výrobu sudů, ve kterých balsamikový ocet z Modeny zraje, je použito výlučně dřevo dubu a kaštanu. Často ale můžete narazit taky na třešeň, která dodává octu nasládlou chuť. Výjimkou není ani jalovec, který octu pro změnu propůjčuje výraznější vůni. Aroma octa závisí zejména na pořadí druhů a stáří sudů, konečný nádech ale dodává octu zejména poslední soudek.

Mohlo by vás zajímat: Čím je balzamikový ocet starší, tím hustější má konzistenci a jeho chuť sládne. Za nejkvalitnější aceto balsamico můžete klidně zaplatit i několik tisícovek. 

Jak vybrat opravdovou pochoutku?

Při výběru a nákupu balsamikového octa se zaměřte zejména na jeho složení. Hlavní ingrediencí by měl být hroznový mošt. Pokud je hlavní ingrediencí vinný ocet a mošt až na druhém místě, pak je to s kvalitou už o něco horší, ale stále může jít o relativně slušné produkty v závislosti na poměru ingrediencí. 

Pokud je ale u vybraného produktu použit vinný či jiný ocet (například jablečný), který je navíc upravený pomocí hroznové šťávy, umělých příchutí a potravinářských barviv tak, aby napodoboval chuť skutečného balzamikového octa, raději se poohlédněte po jiném výrobku.

bigstock-aceto-balsamico-rich-with-res-273596521_1.jpg

balzamiko v lahvi
Zdroj: 
Bigstockphoto
Kvalitního balzamika stačí opravdu jen pár kapek. Jeho chuť je dostatečně výrazná.

Zajímat by vás samozřejmě mělo i místo původu octa a taky jeho hmotnost. Pamatujte, že čím je balsamica méně a je hustší a dražší, tím je kvalitnější. Pokud v běžných super a hyper marketech nepochodíte, vydejte se do specializovaných prodejen, kde vám s nákupem poradí, případně nechají jednotlivé produkty ochutnat. 

Kam se balsamiko hodí?

Čím kvalitnější a hustší ocet zakoupíte, tím opatrněji s ním v kuchyni nakládejte. U těch nejkvalitnějších produktů stačí opravdu jen pár kapek. Pokrm tak jednoduše dochutíte a zároveň octa nespotřebujete mnoho, proto vám s přehledem vydrží klidně i několik měsíců až let. A kam všude se balsamikový ocet hodí? Kromě salátů třeba k méně výrazným sýrům, ale i ovoci, rybám, na marinády či dipy, ale použít jej můžete i na maso nebo mořské plody. 

Použité zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Balzamikov%C3%BD_ocet
  • https://www.vitalia.cz/clanky/tradicni-balzamikovy-ocet/#h22
  • https://www.jimeto.cz/balsamico/