Jste zde

Jak vybrat spotřebiče do kuchyně: Myslete na peníze a na skutečné potřeby

kuchyň v modré barvě Zdroj: Bigstockphoto
Zařizujete úplně novou kuchyň, nebo chcete zmodernizovat tu svou? Pak určitě přemýšlíte nad tím, jak vybrat spotřebiče, aby k sobě všechno dokonale pasovalo a pěkně a dlouho vám to sloužilo. Není to nic jednoduchého.

19. 6. 2021

Ale to jen proto, že to neděláte často. Obecně platí několik pravidel, kterých se stačí při zařizování držet, aby se kuchyně stala chloubou domácnosti a aby se vám v ní dobře pracovalo. 

Peníze na prvním místě

Jestli jste právě nedědili nebo nevyhráli v loterii, nejspíš budete mít nějaký ten finanční limit, se kterým se nedá hnout. S tím se počítá. Proto popřemýšlejte nad tím, jak moc v kuchyni pobýváte, co v ní opravdu potřebujete mít (myčku, když jste dva a celý den trávíte mimo byt, nebo kávovar, když si dáte kávu jednou týdně?) a jak náročnými uživateli vlastní kuchyně budete.

Vyváříte, pečete, smažíte, hodujete s velkou rodinou? Pak si určitě zařídíte kuchyň jinak než ten, kdo si doma ráno nasype ovesné vločky do misky a večer si nalije víno do skleničky.

Nutné vybavení, bez něhož se nejspíš neobejdete

Průměrná domácnost disponuje troubou, varnou deskou, mikrovlnkou a ledničkou. Na těch opravdu záleží. Sami si asi umíte představit, jaké to je, když vám lednička vypoví službu v horkých letních dnech, protože jste do ní nechtěli zainvestovat. Na druhou stranu ale není nutné kupovat lednici za desetitisíce, jejíž prostor a funkce nevyužijete.

bigstock-set-of-home-kitchen-appliances-368122621.jpg

kuchyňské spotřebiče
Zdroj: 
Bigstockphoto
Co pořídit a co oželet? To bude hodně záviset na vašem rozpočtu.

Podobně je to s troubou a varnou deskou nebo sporákem. Nabídka je pestrá a je jen na vás a vašich preferencích, jestli potřebujete nejrůznější vychytávky. Každá trouba upeče kuře i buchty podle babiččina receptu. Některá to díky svým funkcím udělá líp. Popřemýšlejte, jak moc vám na tom záleží.

K moderní kuchyni už neodmyslitelně patří taky myčka na nádobí. Ušetří totiž čas (především v případě, že máte velkou rodinu nebo se u vás často střídají větší návštěvy), udělá vám radost kvalitou mytí díky možnosti použít horkou vodu a nezaplatíte tolik za vodu a energie – tedy když si dobře vyberete. Sledujte spotřebu obojího!

Parametry, parametry a zase ty parametry

Čím větší lednice nebo myčka, tím líp? V žádném případě, zvlášť pokud bydlíte v bytě pro obyčejné smrtelníky. Americká lednice nebo obří myčka na nádobí je pro dva lidi naprosto zbytečná, zato velká rodina si bude libovat. Když se při výběru zaměříte jen na velikost a budete chtít všechno co největší, může se vám snadno stát, že vám nezbyde místo na další důležité věci!

Zaostřeno na energetický štítek

Při výběru spotřebičů si určitě všímejte energetických štítků, které udávají, kolik energie zhruba daný spotřebič potřebuje k fungování. Ty nejúspornější z třídy A jsou sice dražší, ale investice se vám s největší pravděpodobností vrátí, protože s nejlevnějším spotřebičem, který ve třídě G saje elektřinu ve velkém, budete nemile překvapeni při dalším vyúčtování.


Použité zdroje:

  • https://forbes.cz/varit-jako-profik-jak-vybrat-spotrebice-aniz-byste-si-zavarili-hlavu/ 
  • https://www.veselebydleni.cz/magazin/mycky-nadobi-vyhody
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Energetick%C3%BD_%C5%A1t%C3%ADtek 

Související články