Jste zde

Jak ušetřit na energiích? Vyměňte staré spotřebiče a zapomeňte na stand-by režim!

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Padáte do mrákot pokaždé, když se vám do ruky dostane vyúčtování za teplo, vodu, elektřinu a plyn? Výdaje za energie patří k vůbec nejvyšším, které máme. Ale nezoufejte – i na nich se dá uspořit několik set měsíčně. A my vám poradíme jak!

3. 6. 2015

Fixní, velmi vysoké a neustále narůstající. Tak výdaje na energie vnímá většina Čechů. Zároveň je s nimi ale většina z nás smířená. Skutečně je ale nutné posílat do chřtánu dodavatelů tisíce měsíčně? Není – a vlastně se jen stačí řídit několika základními pravidly.

Proklepněte si svého dodavatele

Mrkněte na srovnání cen plynu pro rok 2015… a možná vás překvapí, o kolik každý měsíc platíte víc než někdo, kdo je u konkurenční společnosti. Pryč jsou doby, kdy trh s elektřinou a plynem ovládalo jen pár vyvolených. Konkurence i v tomto odvětví roste a ceny padají – podle odborníků můžete pouhou změnou dodavatele ušetřit až 25 procent nákladů.

Nicméně pozor, důkladně prozkoumat třeba srovnání cen elektřiny pro rok 2015 nestačí. Před podpisem nové smlouvy byste si měli najít minimálně reference zákazníků – ať si nepořizujete zajíce v pytli.

Řešte úspory komplexně

Je fajn, že jste začali vypínat vodu, když si ráno čistíte zuby, ale tahle úspora může být minimální oproti jiným žroutům energií a následně i peněz. Jak vypadají vaše okna? Jsou stará a profukuje jimi? A víte, že jejich výměnou můžete uspořit až 40 procent tepla, a tak i desítky tisíc ročně?

Pokud se rozhodnete snížit vaše výdaje za energie, řešte tento problém komplexně a nesnažte se šetřit desetníky a na druhé straně zavírat oči před tisícovými úniky. Ano, na začátku vás možná čekají investice, ale ty se vám v budoucnu několikrát vrátí.

Korunka ke korunce a za pár měsíců už z toho může být pěkná suma, za kterou můžete vyrazit třeba na dovolenou.Zdroj: www.bigstockphoto.com

Vyměňte staré za nové

Zpívá se: „Neopouštěj staré věci pro nové“, ale v případě starých elektrických spotřebičů a žárovek by měl jít sentiment stranou. Věděli jste například to, že LED žárovkám stačí oproti klasickým edisonkám jen pětina elektrické energie? Vyměňte je v celém bytě a garantujeme vám, že na faktuře za elektřinu tuhle změnu poznáte.

Průměrný český spotřebič do domácnosti je starý deset let a často i desetkrát víc žere než jeho novější varianta. Zejména máte-li doma starou ledničku, nebo mrazák, není od věci prozkoumat spotřebu. Rozdíl mezi chladničkou, která spadá do třídy E a moderní ledničkou, která se na energetickém štítku chlubí označením A+++, je závratný.

Vypínejte, vypínejte, vypínejte!

A ještě jednou – vypínejte! Necháváte televizor 24 hodin denně, sedm dní v týdnu a 365 dní v roce zapnutý a argumentujete tím, že je přeci ve Stand-by režimu? Děláte chybu, kvůli které vám z účtu utíkají tisíce ročně. Tedy tisíce v případě, že v podobném režimu u vás doma celý den běží počítač, notebook, ale třeba i kávovar, který neustále udržuje kávu nebo čaj horké.

Vypněte všechno – úplně a bez soucitu. Tím, že se k hlavnímu vypínači televize budete muset zvednout a zmačknout ho, aby začala hrát, posloužíte nejen své peněžence, ale i svým kloubům.

Nezapomeňte na maličkosti

Tyhle drobnosti vám samy o sobě neušetří jmění, ale pokud je budete poctivě praktikovat, ve výsledku se do konečné částky na účtech promítnou. Tak tedy:

  • nemyjte nádobí pod tekoucí vodou. S každým dalším propláchnutím pár kousků pod vodovodem vám nazdařbůh proteče několik desítek litrů vody
  • to samé platí i pro čištění zubů při tekoucí vodě
  • pořiďte si pákovou baterii – i ta vám pomůže spořit. Vodu rychleji regulujete a snadno se s ní manipuluje
  • větrejte rychle a intenzívně, nikoli dlouhodobě „na ventilačku“
  • vařte s poklicí
  • nekoupejte se, ale používejte sprchu. Ušetříte a navíc je sprcha zdravější a hygieničtější

Zajímá vás, jak jinak ještě můžete ušetřit? Mrkněte na web www.uspory.cz a možná budete překvapení, kudy vám utíkají tisíce!