Jste zde

Jak ušetřit na energiích v domácnosti

jak ušetřit na energiích PR Zdroj: lovelyday12 / Shutterstock
Ani si to neuvědomujeme, ale prakticky vše, co doma používáme potřebuje ke svému fungování plyn, vodu nebo elektřinu. O to hůř, když se podíváme na momentální situaci na trhu.

29. 9. 2022

Ceny za energie boří rekordy a dosahují neustále nového cenového maxima a jsou tak pro obyčejné domácnosti stále dražší a dražší. Pokud vás tedy zajímá, jak na energiích ušetřit, pak jste tady správně. Dnes se podíváme na několik tipů, jak platit za energie méně.

Drahé energie může vyřešit i jiný poskytovatel služeb

Problém s drahými energiemi by samozřejmě mohl vyřešit také přechod k jinému dodavateli. Je možné, že jinde vám nabídnou mnohem lepší cenu. Není nic jednoduššího, než si na chvíli sednout k počítači a porovnat aktuální nabídky dodavatelů energií. Jak u plynu, tak elektřiny byste se tímto způsobem mohli dostat k nižším zálohám a ve výsledku tak ušetřit něco z rodinného rozpočtu. Obzvláště v těchto časech je to důležitější než kdy jindy.

Jak co nejvíce ušetřit za elektrickou energii?

Způsobů, jak za elektřinu platit méně i dnes, když cena energií je opravdu vysoko je hned několik. Jedním z nich, jak se dostat na nižší zálohy je změnit dodavatele elektřiny. Obzvláště pokud vám končí fixace nebo vám váš stávající chce ceny zvyšovat, pak si tato možnost o to vyloženě říká. Změnou tak můžete ušetřit klidně i několik tisíc ročně. Navíc k výsledné nižší ceně za elektřinu můžete přispět i sami. 

Stačí se řídit tipy, které jsme si pro vás připravili níže, pak společně se změnou dodavatele elektřiny můžete ušetřit mnohem více.

  1. Pokud jste tak ještě neučinili, vyměňte vaše staré žárovky za LEDky. Jedna LEDka vám oproti klasické staré žárovce dokáže za běžného provozu ušetřit až 2000 korun. Navíc má násobně delší životnost.
  2. Při nákupu spotřebičů vždy sledujte energetické štítky. Pokud chcete na provozu ušetřit, měly by mít nejlepší hodnocení, tedy A. Navíc těmito spotřebiči jste šetrní k životnímu prostředí.
  3. Nastavte v lednici správnou teplotu. Spousta z nás má nastavenou zbytečně nízkou teplotu. Optimální je teplota okolo 4-6 stupňů v lednici a mínus 18 v mrazáku. Správným nastavením tak můžete ušetřit až 15 % energie, a to není málo.
  4. Nezapínejte prázdnou nebo poloplnou myčku. Pokud je to možné, počkejte vždy až je úplně naplněná. Rovněž je dobré používat úsporný program, který je u některých myček až o 25 procent šetrnější.
  5. Pokud máte klimatizaci, pak ji používejte opravdu jen když je to opravdu potřeba. Protože klimatizace má za jeden měsíc stejnou spotřebu jako lednice za celý rok. Na podzim připravte svá okna na topnou sezonu a naučte se správně větrat i v zimě – zvykněte si pravidelně vyměnit vzduch v místnosti krátkým intenzivním otevřením oken.
  6. Při praní prádla používejte nižší teplotu a úsporné režimy. Dokážete tak ušetřit až 50 procent oproti klasickému praní.

Co se týče plynu, tady tolik možností nemáme a k tomu abyste ušetřili je potřeba snížit jeho spotřebu. Obzvláště pokud topíte plynem, tak snížení, byť o jeden jediný stupeň dokáže měsíčně ušetřit několik procent. Rovněž by také zajisté pomohlo vyměnit vaše plynová zařízení za modernější a úspornější, ale to už se jedná o větší investici a není to tak jednoduché, jako vyměnit v bytě žárovky.