Jste zde

Jak si zařídit garsonku? Pět užitečných rad

Zdroj: Timticks.com

Spíte tři metry od sprchového koutu a podobně daleko od lednice? Pak patrně bydlíte v garsonce nebo jiném typu malého bytu. Omezené prostory vyžadují nápaditá řešení, třeba využití stropu nebo odstranění záclon.

29. 8. 2013


Pokud sledujete naše facebookovou stránku, máte možnost vidět fotografie nádherných interiérů, které mají často jen jednu jedinou vadu: Abyste si něco podobného mohli pořídit i k sobě domů, museli byste probourat zeď k sousedovi a obsadit část jeho bytu. Dnes přinášíme pár rad, jak bez nákladných kusů nábytku dosáhnout toho, aby i minibyt vypadal dobře a pokud možno co nejméně stísněně.

Nevíte si rady s malým prostorem v pokoji vašich dětí?

Rada první: Po stropě nechodíte, tak ho využijte! Jak na to?

Práší se vám na skříně? Usadil se v koutě pavouk? Tak tyto prostory zrušte! Vyžeňte úložné prostory až ke stropu a ušetřete tím cenné místo. Pro některé věci sice budete muset šplhat po schůdkách nebo štaflích, nicméně pokud do takových prostorů přijdou méně používané předměty, nijak zvlášť vás to neomezí.

garsonky-1

Jedna celá stěna s přírodním světlem dodá bytu úplně jiný rozměr. Zdroj: Depth solar Energy Decathlon (Flickr)

Jestliže se například nedokážete rozloučit s mušlemi z první dovolené u moře, dejte si do polic či skříněk u stropu právě je. O předměty denní předměty rozhodně v tomto případě nejde. Ty by naopak měly zůstat co nejdostupnější. Neseskupujte proto věci do logických celků podle druhů a vzájemných souvislostí, ale podle toho, jak často je máte v ruce. Sice vám dá více práce přemýšlet, kde co je, ale zato nenašplháte kilometry po štaflích.

Rada druhá: Na pódium nepatří jen zpěváci, ale klidně i vy!

Další rada tak trochu souvisí s tou první, tentokrát však nepůjde o využití stropu, ale podlahy prostřednictvím zvýšených pódií, do nichž lze leccos uložit. Po nich pak můžeme volně chodit, nebo na ně třeba umístit postel, malé posezení se stolkem a křesly nebo klidně i celou sedací soupravu.

Ne každému se ovšem pódia líbí, tak může zvolit jejich alternativu – vestavěná patra. O těch už jsme psali zde: Spát na nebesích? Díky vestavěným patrům jde něco podobného i za živa

garsonky-3

Pódium, či patro? V jedné místnosti se dá zkombinovat obojí. Zdroj: Viahouse.com

Rada třetí: Nábytku přiměřeně!

Velké skříně, které ukryjí co nejvíce harampádí, určitě hodně pomohou. Pakliže si je necháte udělat přímo na míru do daného prostoru, uspoří i nějaké ty centimetry nebo decimetry obytné plochy. Ne vždy ovšem platí, že co je velké, to je hezké a účinné. Takové obývací stěně sluší spíše střídmost. Klasické velké stěny už dávno vyšly z módy, opticky prostor hodně zmenšují. Ideálně vypadá jen něco decentního pod televizí, pár poliček okolo a hotovo.

garsonky-2

Dobře udělaná a umístěná skříň udělá v malém bytě větší divy než kouzelná hůlka Harryho Pottera. Zdroj: Mazzali (mazzaliarmadi.it)

Rada čtvrtá: Čistota, půl zdraví bytu

Tady vůbec nemáme na mysli, že byste měli čtyřikrát denně vytírat a prachovku odkládat jen před spaním. Jde o optickou čistotu interiéru, čili, jednoduše řečeno, nezaneřáďovat si byt zbytečnostmi. Dekorace sice byt oživí, ale je třeba je používat s mírou. Platí to ve velkém bytě, v malém dvojnásob. Víme, že v garsonce s minimem míst pro ukládání to nejde snadno, ale je to nutné. A pozor, míníme tím nejen třeba dekorace na okenních parapetech, ale i záclony a rolety. Jestliže na nich vysloveně netrváte, nebraňte světlu v pronikání do bytu vůbec ničím. Tím se dostáváme k dalšímu bodu.

Rada pátá: Světlo a barvy rozhodují o všem

Inspirovali jste se předchozími radami? Výborně, tak na ně klidně můžete zapomenout. Ano, v mnohém pomohou, to hlavní ale představuje správný výběr barev a světelných podmínek. To rozhoduje o tom, jak bude byt na první pohled působit, jaká atmosféra v něm panuje. Takže radíme co nejméně stíněné centrální světlo s bezbarvou žárovkou, několik dalších doplňkových zdrojů po obvodu místnosti, co nejvíce přírodního světla z oken a pár skleněných ploch nebo zrcadel.

Co se týká barev, to je učiněná alchymie, takže raději odkážeme na poslední díl našeho barevného seriálu, v němž najdete odkazy na předešlé části: Jak vyzrát na barvy v bytě (4. díl): Jaké barvy se hodí do konkrétních místností?

Proč se stát naším fanouškem na Facebooku? Třeba proto, že díky tomu s námi můžete soutěžit o věcné ceny.