Jste zde

Jak si vypěstovat medvědí česnek? Stačí vlhko a stín a poroste vám jako plevel

medvědí česnek v košíku Zdroj: Bigstockphoto
Sezóna medvědího česnek pomalu, ale jistě končí. Aromatická bylinka je skvělá do salátů, pest nebo třeba jako příloha. Pokud jste letos jeho sběr nestihli, nezoufejte a začněte s jeho pěstováním v domácích podmínkách.

28. 5. 2021

5 důvodů, proč pěstovat medvědí česnek:

  1. Jde o aromatickou bylinku plnou vitamínů a minerálních látek
  2. Medvědí česnek není po vysetí náročný na péči 
  3. Pěstovat ho můžete na balkoně, za oknem i na zahradě
  4. Pokud česnek na jaře vysadíte, můžete ho sklízet už za pár týdnů
  5. 10 kusů semínek medvědího česneku pořídíte asi za 40 korun

Semínka, nebo cibulky?

Medvědí česnek si můžete na balkoně, za oknem nebo na zahradě vypěstovat buďto z cibulek, sazeniček nebo ze semínek. Pokud si chcete bylinku vypěstovat ze semínek, výsev proveďte nejlépe na podzim a to v období od září do listopadu. 

bigstock-allium-ursinum-known-as-ra-302390017.jpg

trs medvědího česneku
Zdroj: 
Bigstockphoto
Nemusíte nutně znát tajné lokality, kde medvědí česnek roste divoce. Dá se totiž i vypěstovat na zahradě.

Pokud semínka vyséváte v jinou dobu, je nutné je nejprve vložit do substrátu a na jeden měsíc uložit do ledničky. To proto, aby proběhla tzv. studená stratifikace. Výsev následně provádějte při cca 12 stupních Celsia. Jakmile se objeví první klíčky, můžete rostlinku přemístit do teplejší místnosti. Samotné klíčení medvědího česneku trvá asi čtyři týdny. 

Rozhodli jste se pěstovat medvědí česnek z cibulek? Ideální doba pro jejich sázení je od května do listopadu. Cibulky sázejte v počtu 5 až 10 kousků blízko u sebe a do hloubky asi 5 centimetrů. Pokud máte k dispozici celé trsy medvědího česneku, dopřejte jim alespoň 20 centimetrů od sebe. 

Kde se bude medvědímu česneku dařit?

Pokud se rozhodnete vysít medvědí česnek na zahradu, vyberte mu místo ve stínu až polostínu na severní straně, v blízkosti keřů, kde je stále vlhko. Zkrátka tam, kde se jiným rostlinám moc nedaří. Kromě zásoby aromatické bylinky získáte i okrasnou rostlinu na místě, kde nemáte kvůli vlhku a stínu možnost pěstovat klasické rostliny. 

bigstock-young-leaves-of-ramsons-alliu-412189390.jpg

okrasný medvědí česnek
Zdroj: 
Bigstockphoto
Málokdo ví, že medvědí česnek nejen skvěle chutná, ale i velmi pěkně vypadá.

Vhodná půda na pěstování medvědího česneku je písčitohlinitá až jílovitá, kyprá, vlhká a spíše kyselá. Půdu pro pěstování česneku medvědího nikdy nehnojíme, zato však dbáme na dostatečnou zálivku. Nejvhodnější dobou ke sběru medvědího česneku je duben, květen, při chladnějším jaru i červen. Nejvhodnější je sklízet listy dříve, než začne česnek kvést. V době květu totiž už nemají takovou sílu.