Jste zde

Jak si vybrat vysoušeč vzduchu? Poradíme vám!

Zdroj: www.heat.cz
Došlo k havárii? Praskla trubka, vytekla myčka nebo pračka? Vytopil vás soused? Rychlé a účinné vysoušení je na místě. Ideálním pomocníkem na boj s vlhkostí jsou vysoušeče vzduchu. Jak si ho vybrat a jak vysoušení probíhá, se dočtete v našem článku.

2. 4. 2017

Co při výběru sledovat?

Výběr správného vysoušeče vlhkosti vzduchu a jeho potřebného výkonu je ovlivněn několika faktory: především velikostí prostoru, kam má být vysoušeč umístěný. Důležitou jsou také informace jako teplota vzduchu a doba, po kterou bude vysoušení probíhat.

Obecně platí, že čím bude mít vysoušeč vlhkosti vyšší výkon, tím bude doba vysoušení kratší. Díky tomu, že se zvolí vhodný vysoušeč se celý proces urychlí a vy ušetříte náklady.

Profesionální vysoušeč vzduchu

Tyto vysoušeče jsou vyráběné z odolné celokovové konstrukce a jejich maximální odvlhčovací výkon začíná až na 30 litrech za den. Vysoušeče mají vysoký vzduchový výkon, který výrazně urychluje proces sušení.

Zdroj: www.heat.cz

Proč vybrat kondenzační a adsorpční  vysoušeč?

Při havarijním stavu, když jsou například povodně, nebo je byt vytopený kvůli vyteklé pračce, myčce nebo prasklému potrubí se využívají na rychlé vysoušení kondenzační nebo adsorpční vysoušeče. Tyto profesionální vysoušeče se využívají také při vysoušení zdiva u novostaveb, nebo při udržení konstantní vzdušné vlhkosti, jako je potřeba v muzeu nebo archivu.

Kde vysoušeč využít?

  • obytné místnosti
  • sklady
  • sklepy
  • archivy

Pravidla pro vysoušení

Při vysoušení tímto způsobem je nutné zabránit přístupu dalšího vzduchu do místnosti. To znamená, že je nutné utěsnit všechny otvory a během sušení nevětrat. Důležitá je také teplota, která musí být během vysoušení mezi 20 a 30 stupni Celsia.

Jak urychlit vysoušení?

Vysoušení je možné ještě více urychlit, pokud se využijí další pomocníci, kteří účinek vysoušeče ještě více umocní. Záleží tak na konkrétním prostoru a míře poškození.

  • Proces vysoušení doplňte o průmyslové nebo stojanové ventilátory, které zajistí cirkulaci vzduchu v místnosti.
  • Vysoušení se doplní o infrapanely: To jsou hliníkové panely, které dokážou prohřát tlustší zdivo (z plných cihel, kamenné zdivo).
  • Použije se spolu s vysoušeči středotlaká turbína s rozvody, která vysušuje sendvičové zdivo, SDK předstěny nebo rákosové podhledy.

Zdroj: www.heat.cz

Je potřeba během vysoušení větrat?

Větrání je jeden z účinných způsobů, jak se zbavit vlhkosti v místnosti, ovšem ne ve chvíli, kdy dochází k profesionálnímu vysoušení. V takovém případě je větrání a topení energeticky náročné a neekonomické. Navíc se dosáhne pouze “vrchního usušení”, vlhkost zmizí z povrchu, ale v hloubce zůstane.

Sledujte spotřebu elektřiny

Spotřeba elektřiny je důležitým kritériem, podle kterého vybírat vysoušeče vlhkosti. Obecně odvlhčovače patří mezi energeticky náročná elektrozařízení (až několik set wattů). Velká spotřeba je také ovlivněná tím, že stroj běží několik hodin v kuse. Je tak vhodné si zjistit poměr odvlhčovací kapacity stroje a spotřeby proudu.