Jste zde

Jak šetřit náklady na provoz chalupy?

chalupa s verandou Zdroj: Impression Media
Strávit víkend nebo dovolenou na chalupě, to je sen mnoha z nás. Patříte mezi ty šťastné, kdo si té krásy mohou užívat, ale na čele se vám rýsuje vráska z toho, jak přemýšlíte, jak ušetřit na nákladech za provoz? Poradíme vám!

3. 7. 2023

Prázdninová nebo víkendová chalupa, kam utečeme před starostmi všedních dní, to je sen nejednoho z nás. Utéct z ruchu velkoměsta a alespoň pár dní dýchat čerstvý vzduch a poslouchat jen zpěv ptáků, jinak příjemné ticho. Potud je chalupa ztělesněním dokonalého relaxu, i s ní jsou ale spojeny náklady, které v dnešní době, kdy vše zdražuje, stoupají. Není se co divit, že nejspíš přemýšlíte, jak na nich ušetřit, abyste chalupu nemuseli třeba pronajímat nebo dokonce prodávat.

Víte, že taková chalupa se ve stáří klidně může stát i místem, kde budete trávit víc času než tam, kde bydlíte běžně?

Každá nemovitost něco stojí

Majitelé rodinných domů nebo bytů ví, že každá nemovitost vyžaduje nějaké ty pravidelné investice, jsou s ní spojeny i náklady na provoz a případnou rekonstrukci. U chat a chalup to není jiné, zrovna tak vás čekají i náklady na zahradu, kterou kolem chalupy jistě máte a chcete, aby vypadala pěkně a udržovaně. 

Jak na provozu chalupy ušetřit nějakou tu korunu?

Šikovný kutil už jistě prozkoumal nejrůznější vychytávky pro kutily a na chalupě si vyrobil, co se jen dá. Na zalévání postačí sud, do kterého svedete okap ze střechy a rázem máte dešťovku, kterou rostlinky ocení víc než vodu z vodovodu.

Někdo možná v kůlně našel starou vanu, do které se dešťovka dřív na mnoha místech také chytala. V ukrytém rohu zahrady jistě stojí kompost, kam odnášíte domácí biologický odpad, a tím si vyrábíte vlastní ekologické hnojivo.

Šikovná švadlenka si ze starého povlečení zase možná ušila závěsy a prostírání, kdo má trochu odvahy, ten si možná pořídil i slepice, které jim snáší vajíčka nebo kozu na mléko. Jak dál se ještě dá na chalupě šetřit?

Tip číslo jedna: Co takhle chalupu zateplit?

Tepelná izolace by na chalupě, na kterou jezdíte celoročně, neměla chybět, když je nedostatečná, vaše náklady na vytápění mohou vyšplhat do závratných výšin. Zvládnete ji s trochou šikovnosti i svépomocí, nezapomeňte ale zateplit celou chalupu, a to včetně stropů mezi jednotlivými patry i podkroví.

Tip číslo dva: Netáhne vám dovnitř okny?

Staré chaloupky většinou mají okna, co ještě něco pamatují, málokdo se chce vzdát jejich krásy. Jenže takovými okny i dveřmi nejspíš táhne, protože netěsní. Naštěstí si i dnes můžete pořídit nová okna, a to klidně i ta plastová, v mnoha dekorech a provedení, takže je hravě sladíte se stylem chalupy.

Víte, že je fajn dát i na okna na chalupu venkovní žaluzie? V létě zabrání slunečním paprskům vstoupit do interiéru, v zimě zase pomohou udržet teplo. Ušetříte tak za klimatizaci během parných dní a za topení během těch chladných.

Tip číslo tři: Krbová kamna jsou stylová i praktická

Už naše prababičky měly v chalupě kamna. V dobách dřívějších byla kamna mohutná, sloužila nejen k vaření, ale často se na nich dalo i spát. Někdo je tam má dodnes, vy mezi ty šťastlivce nepatříte, přesto se o kouzlo topení dřevem nechcete připravit? Zvažujete, zda je lepší krb nebo krbová kamna? Dejte přednost kamnům. Ušetříte za palivo, krbová kamna mají nižší spotřebu, přitom ale vyšší výhřevnost. Nebudete kolem nich řešit tolik nepořádku, jejich instalace je navíc snazší. Jen si nechte od odborníků spočítat výkon kamen, ať vyberete ta pravá.

Tip číslo čtyři: Zkuste snížit spotřebu vody

Voda je cenná surovina, kterou nesmíme plýtvat. Ne každý má na chatě nebo chalupě studnu, takže je odkázaný na vodu z vodovodu. Jistě na to myslíte, přesto není na škodu si říct, jak na vodě šetřit. Stačí klasické vodovodní baterie vyměnit za ty úsporné, toaletu splachovat vodou, která vzniká při mytí nebo praní prádla. O zalévání dešťovkou jsme se už zmínili na začátku.

Tip číslo pět: A co elektřina?

Největší část rozpočtu spolknou náklady na energie, tedy plyn a elektřinu. I na chatě svítíme, pereme, sledujeme televizi, vaříme, pracujeme na počítači. To všechno elektřinu spotřebovává, je tedy na místě popřemýšlet, jak její spotřebu snížit.

Při vaření dávejte na hrnce pokličku, sviťte jen, když je to třeba. Můžete ale zkusit ještě něco. Obce mnohdy pořádají aukci elektřiny a plynu, kdy díky objednávce většího objemu energií máte šanci na výhodnější cenu.

Víte, že ušetřit na energiích můžete i díky změně dodavatele? Cena energií se totiž skládá ze dvou částí, jedna pro všechny stejná, druhá se liší dodavatel od dodavatele.