Jste zde

Jak se zbavit plísně ve spárech? Zkuste ocet. Nebo bílou parafínovou svíčku

spáry a kachnička Zdroj: Shutterstock
Nejenže plíseň ve spárách nevypadá hezky, ale také ohrožuje zdraví celé vaší rodiny. Pojďte společně s námi zjistit, jak se jí snadno a rychle zbavit. S našimi tipy ji odstraníte i bez agresivní chemie.

18. 1. 2023

Plíseň ve spárách mezi obklady či dlažbou je častý problém, se kterým bojuje spousta domácností. Vzniká hlavně v důsledku zvýšené vlhkosti vzduchu v interiéru a je poměrně těžké se jí zbavit. Pokud však s odstraňováním plísně začnete ihned, máte velkou šanci na úspěch! 

shutterstock_773655742.jpg

Plíseň ve spárách v koupelně
Zdroj: 
Shutterstock
Neřešená plíseň v interiéru představuje vážné riziko pro vaše zdraví! Může být příčinou alergie, ekzému i časté bolesti hlavy, a dokonce může stát za vznikem rakoviny. 

Pamatujte! Kromě odstranění plísně je také nutné nalézt příčinu vzniku plísně a odstranit ji. Na vině může být nesprávné větrání a topení, zatékání i špatně provedená izolace podlahy a zdí. 

Místo agresivní a drahé chemie vsaďte na rady našich babiček

Způsobů, jak odstranit plíseň ve spárách, existuje několik. Zkusit můžete nejen agresivní čisticí prostředky, ale také mnohem šetrnější babské rady, které zastanou stejnou práci, ušetří vaši peněženku a neuškodí přírodě ani vašemu zdraví.

shutterstock_1855851718.jpg

plíseň na bílých dlaždičkách
Zdroj: 
Shutterstock
Pokud objevíte plíseň ve spárách, je důležité jednat hned! Neřešená plíseň totiž proniká hlouběji do struktury a je tak daleko obtížnější se jí natrvalo zbavit.

Účinná pomoc za pár korun

Už naše babičky věděly, že ocet má dezinfekční i protiplísňové účinky. S plísní mezi spárami si poradí snadno, rychle a dá se použít samotný i ředěný vodou. Plíseň stačí postříkat, nechat minimálně hodinu působit a poté otřít vlhkou houbou nebo hadrem. Dokonce se nemusíte bát ani typického octového odéru. Zanedlouho vyprchá! 

Pro lepší účinek můžete k octu přidat také pár lžiček jedlé sody, aby vznikla hustá pasta. Tuto pastu naneste na spáry a nechte klidně i přes noc působit. Druhý den stačí pastu opláchnout. Spáry mezi obklady budou nejen bez plísně, ale také budou bělejší. 

shutterstock_1877030671.jpg

plíseň kolem záchodové mísy
Zdroj: 
Shutterstock
Nejčastější příčinou vzniku plísně je vysoká vlhkost vzduchu, která může být způsobena průnikem vody z venku i běžným provozem domácnosti, jako například sušením prádla, sprchováním a vařením.  

S parním čističem je třeba pracovat s jistou dávkou opatrnosti

Parní čištění je velmi pohodlný způsob, který zajistí dokonalý výsledek. Plíseň odstraní díky vysoké teplotě a velkému tlaku páry. Při odstraňování si však nezapomeňte vzít respirátor, abyste nevdechovali spory plísní, které se mohou rozptýlit do vzduchu. Obecně je totiž lepší odstraňovat veškeré druhy plísní mokrou cestou. 

Kompletní přespárování vás zbaví všech zárodků

Pokud plíseň nelze odstranit nebo se po čase objeví znovu, je vhodné obklady znovu vyspárovat a povrch pod nimi ošetřit roztokem modré skalice nebo hašeným vápnem, abyste plíseň odstranili do maximální možné hloubky. 

Tip: Abyste udrželi spáry krásně bílé, čisté a zcela bez plísně, přejeďte je bílou parafínovou svíčkou. Vosk vytvoří ochrannou vrstvu, která veškeré nečistoty odpudí. 

Zdroje:

  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/8057-jak-odstranit-plisen-v-koupelne-zarucene-babske-rady-i-pripravky-ze-supermarketu-ktere-funguji
  • https://ceskykutil.cz/clanek-56528-je-nezbytne-odstranit-plisen-v-koupelne
  • https://www.dumazahrada.cz/clanek/svicka-zbavi-plisne-ve-sparach-20211110.html
  • https://bydleni.instory.cz/3076-plisnim-se-ve-sparach-dari-velmi-dobre-zlikvidujte-je-setrne-a-bez-velke-namahy.html
  • https://www.mereo.cz/plisen-v-koupelne-zatocte-s-ni-jednou-provzdy

Související články