Jste zde

Jak se zbavit plevele bez chemie? Pomůže ocet, olej i sůl

kolečko s plevelem Zdroj: Bigstockphoto
Vyrazte do boje s urputným a všudypřítomným plevelem! Máme pro vás několik tipů a triků, jak se ho zbavit bez nebezpečné chemie. Pomůže ocet, olej, sůl i jiné méně agresivní suroviny, které máte jistě doma.

28. 5. 2022

Plevel je všude kolem nás. Na zahradě hyzdí váš hýčkaný trávník, na záhoně okrádá okrasné květiny a užitkové rostliny o vláhu a živiny a svými kořeny poškozuje cestičky, chodníky i terasy.

Pokud však zamezíte jeho rozrůstání hned v počátku, můžete těmto nepříjemnostem předejít. Pojďte proto společně s námi zjistit, jak se plevele rychle a efektivně zbavit! Možností máte hned několik. 

bigstock-women-s-hands-in-gray-gloves-p-451936187.jpg

plevel na záhonu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Plevel v záhoně může snížit výnos až o 10 až 20 %. 

S agresivní chemií úspěch zaručený, ale…

Nejrůznější herbicidy představují nejjednodušší, nejúčinnější a obvykle i nejrychlejší způsob, jak se vytrvalého plevele nekompromisně zbavit. Mnohé studie však v posledních letech stále více poukazují na negativní dopady některých herbicidů na životní prostředí a na naše zdraví. Zvláště pak na zvyšující riziko vzniku rakoviny! Naštěstí ale existují i šetrnější způsoby, které vám pomohou vyzrát nad plevelem. 

bigstock-a-woman-pulling-out-weeds-clo-453610171.jpg

vytrhávání plevele
Zdroj: 
Bigstockphoto
Většina plevelů má opravdu tuhý kořínek, a proto je nutné zásah opakovat několikrát po sobě. 

Zbavte se ho v době, kdy teprve začíná růst

Mechanická likvidace plevele je poměrně zdlouhavá a náročná, ale zato účinná. Ovšem pouze v případě, že budete pečliví a plevel se vám podaří vytrhnout včetně kořenového systému. Pokud plevel vytrhnete nedokonale a kořínky zůstanou v zemi, velmi rychle zregeneruje a začne znovu růst. 

Tip: Plevel vytrhávejte ideálně po dešti, kdy je půda mírně vlhká, a na pomoc si vezměte zahradnickou lopatku nebo teleskopický vytrhávač plevele, který navíc ušetří i vaše záda. 

Účinnou metodu také představuje použití mulče, která zabrání prorůstání plevele, nebo použití černé netkané textilie.

Využijte vodu z právě uvařených brambor nebo těstovin

Využití horké vody, popř. páry je nejjednodušší a nejlevnější způsob, jak eliminovat množství plevelu na vaší zahradě. Problém však je, že si voda nevybírá a zničí vše, čeho se dotkne. Proud vařicí vody proto směřujte pouze na rostlinu, které se chcete zbavit. Do vody navíc můžete přidat i sůl, která zajistí lepší účinek. 

Ocet nikdy nezklame

Ocet je nejlepší prostředek, který vás zbaví plevele ve špatně přístupných štěrbinách. Není však vhodný na trávník, jelikož nedokáže rozlišit mezi plevel a okrasnou či užitkovou rostlinou. Navíc je velice důležité používat ho s rozvahou, abyste nenarušili pH v půdě. 

Tip: Před samotnou výsadbou překryjte celý záhon černými pytli nebo černou plachtou. Teplo, které vznikne, zahubí nejen všechny rostliny, ale i veškeré choroboplodné zárodky. 

Použít můžete klasický ocet, mnohem účinnější je však využití zahradnického octa, který má vyšší obsah kyselosti, nebo vyrobit speciálního postřiku z 300 ml octa, 30 gramů soli a z 3 kapek saponátu na mytí nádobí.

Vše stačí pouze důkladně protřepat a aplikovat na nežádoucí rostlinu za pomoci rozprašovače.

Stejně aplikovat můžete i technický líh smíchaný spolu s vodou, který rostlinu dehydratuje, nebo olej, který rostlině ucpe průduchy a vodivá pletiva. Postřik je však nutné několikrát opakovat a provádět ho pouze za slunného počasí, když nehrozí déšť.

bigstock-autumn-background-with-thicket-455260003.jpg

suchý plevel
Zdroj: 
Bigstockphoto
S velkou opatrností můžete plevel spálit za pomoci vypalovače plevele. Nikdy ho však nepoužívejte za sucha!

Plevel posolte

K likvidaci plevele můžete také použít i obyčejnou kuchyňskou sůl. A to buď ve formě solného roztoku, který si velmi jednoduše připravíte smícháním vody a soli v poměru 1:2, nebo s ní můžete plevel zcela jednoduše zasypat. Podobně použít můžete i jedlou sodu. 

Zdroje:

  • https://homebydleni.cz/zahrada/rady-a-tipy/tri-jednoduche-zpusoby-jak-se-zbavit-plevele-na-chodnicich-terasach-nebo-cestickach/
  • https://www.pestik.cz/module/csblog/post/67-7-zbav-se-dzungle-na-zahrade-zatoc-s-plevelem.html#gref
  • https://www.bonduelle.cz/zajimavosti./clanek/5-technik-jak-se-zbavit-plevele/2160/2160
  • https://www.blesk.cz/clanek/radce-zdravi-a-zivotni-styl-zivotni-styl/683046/jak-se-zbavit-plevele-v-travniku-5-osvedcenych-triku-podle-nasich-babicek.html
  • https://www.prozeny.cz/clanek/zabijaci-plevele-5-domacich-prostredku-ktere-vas-ho-zbavi-48075