Jste zde

Jak řešit potíže s vodním kamenem?

vodní kámen na baterii Zdroj: Bigstockphoto
Vodní kámen - problém způsobený tvrdou vodou může mít negativní dopady na celou domácnost i celkový rodinný rozpočet.

1. 2. 2022

Ruinuje totiž domácí spotřebiče, které vlivem tvrdé vody a vodního kamene nevykonávají dobře svou funkci a následně vypovídají službu. A tak rodina musí investovat buď do drahých oprav, nebo do nových spotřebičů, což je v každém případě výdaj navíc, o který zejména dnes nikdo nestojí. Potíže s vodním kamenem ale lze řešit. Jak?

Odstranit vodní kámen lze chemickou cestou

Stejně jako při zbavování se jakéhokoliv problému v domácnosti, i v tomto případě máme dvě možnosti, a sice jít cestou chemie, nebo cestou přírodní. V obou případech se bude bojovat s vodním kamenem, za nímž stojí minerály tolik typické pro zmiňovanou tvrdou vodu.

Když na to půjdeme chemicky, investovat lze do různých prostředků, které byly vytvořeny s jediným účelem: A sice pro výhru v boji se zmiňovaným problémem. Odstraňovače vodních kamenů v pračce, koupelně nebo v kuchyni jsou běžně k dostání například v drogeriích. 

Jak odstranit vodní kámen bez chemie

V posledních letech se však dává přednost spíše ekologickému řešení, které tolik nezatěžuje životní prostředí a které ani není tolik nebezpečné při používání. K babským radám, jak odstranit vodní kámen, patří použití citronu a octa. To je kombinace ulevující v případě vodního kamene v rychlovarné konvici nebo kamene, který se usadil na sprchové hlavici. 

Do myčky nebo pračky se často doporučují i různé soli, které mají tendenci "roztavit" vodní kameny při pracím procesu, během kterého „jede” pračka naprázdno.

Vodnímu kameni raději předcházejte

Jestli se vydáte přírodní nebo nechemickou cestou – to vůbec nebudete muset řešit, pokud se budete snažit vodnímu kameni zamezit. V ideálním případě provádějte vhodnou úpravu tvrdosti vody. Čím tvrdší vodu v domácnosti máte, tím rychleji se problém vytvoří. Změkčovače vody či podobné filtry podávají pomocnou ruku, stačí ji chytit a problém vyřešit.