Jste zde

Jak poznat, že je čas na rekonstrukci střechy?

oprava střechy PR Zdroj: Pexels
Rekonstrukce střechy je jednou z nejdražších položek při rekonstrukci domu. Není však vždy jednoduché rozpoznat, kdy nastal čas na výměnu střechy, zejména, pokud se jedná o starší stavbu.

3. 6. 2021

Někdy navíc stačí vyměnit střešní krytinu, někdy bude potřeba větší zásah. Poradíme, jaké signály je třeba rozpoznávat a včas řešit, aby vám střecha nespadla na hlavu.

Ztráta původních vlastností střešní krytiny

Střešní krytina už není co bývala? Ztratila původní barvu, strukturu nebo se dokonce rozpadá? To je jasný signál, že je čas na výměnu střešní krytiny. Někdy bude stačit ochranný nátěr, v závislosti na materiálu a stavu krytiny. To se týká nejčastěji plechových krytin, které potřebují čas od času oživit a prodloužit životnost.

Oprava krytiny je jedním z jednodušších střešních úkonů, pokud se tedy nebojíte výšek a troufáte si na výměnu sami, doporučujeme zvážit pracovní plošiny pronájem, který se vám vyplatí a ušetří spoustu starostí. Pracovní plošiny vám ulehčí výškové práce, případnou alternativou je pronájem lešení nebo profesionálního žebříku. V půjčovně pracovních plošin vám s případným výběrem poradí.

Zatékání je třeba řešit ihned

Pokud vám do střechy zatéká, je to jednoduché. Střecha již neplní svůj hlavní účel a je třeba problém řešit. Oddalování problému může mít nedozírné následky pro stav krovu a latí. V případě výměny krovu už jsou potřeba kvalifikované síly, tesařské práce a samozřejmě je celá konstrukce nákladnější. Čím dříve tedy problém budete řešit, tím spíše eliminujete mnohem rozsáhlejší následky, jakými je například zhroucení celé konstrukce střechy nebo náchylnost k trvalému poškození během nepříznivého počasí.

I okapy vyžadují pozornost

Pokud okapy neodvádí správně vodu, často přetékají či rezaví, je čas tento problém řešit. Pokud okap správně neplní odtokovou funkci, může dojít k jeho přelití a poškození fasády. Zejména v případě vyššího úhrnu srážek v určitých obdobích roku. Je tedy dobré pravidelně střechu a její doplňky kontrolovat a to ideálně po zimě, která je pro střechu nejnáročnějším obdobím. Nezapomeňte však s kontrolou počkat na příznivé počasí, vaše bezpečí je na prvním místě. 

Vzhled na prvním místě

Asi nejlepším důvodem pro rekonstrukci střechy je pokud se vám jednoduše nelíbí a chcete ji sladit například s barvou nových plastových oken a dveří. V tom případě doporučujeme zaměřit se při výběru hlavně na kvalitu materiálu. Rozdíl výdrže mezi jednotlivými typy střešních krytin může být až desítky let.

Ještě jednou doporučujeme pro tento typ rekonstrukce zvážit pronájem stavební techniky, který vám práci usnadní. Pokud si na střechu sami netroufáte, není nic jednoduššího, než si pozvat odborníka, který stav střechy kvalifikovaně zhodnotí a navrhne adekvátní řešení. Tento typ rekonstrukce každopádně není radno podceňovat, jedná se doslova o střechu nad hlavou