Jste zde

Jak položit venkovní dlažbu

Jak položit venkovní dlažbu PR Zdroj: westbrick.cz
Je vaším snem zámková dlažba jako ze žurnálu? Chcete zvelebit okolí svého domu? Pak zkuste obohatit zahradu či okolí budovy venkovní dlažbou.

13. 2. 2024

K její instalaci není potřeba ani pomoc profesionála. Pokládka dlažby není procesem, se kterým by si neporadil šikovný domácí kutil. Právě naopak. S naším přehledným postupem a praktickými tipy si zvládnete vydláždit chodník i vy.

Pokládka dlažby svépomocí: nářadí

Pokládka venkovní dlažby svépomocí se neobejde bez ručního a elektrického nářadí. K přípravě základu budete potřebovat lopatu či rýč. Aby byl dokonale rovný, využijte provázek, který upevníte na každém konci chodníku, například ke kovovému kolíku. Provázek vyrovnejte pomocí vodováhy. Jednotlivé vrstvy vám pomůže zhutnit vibrační deska. K samotné pokládce dlaždic potřebujete gumové kladivo. Pro dořezávání dlaždic je vhodná flexa, která zvládne i složitější tvary. Úhlová bruska řeže pouze rovně, proto doporučujeme první variantu. Pro zasypání pískem jsou vhodné hrábě, později také koště, díky kterému se dostane jemná frakce i do nejmenší mezery. 

Bezpečnost při pokládání venkovní dlažby

Zachování bezpečnosti je prioritní. Proto se vybavte několika pracovními rukavicemi, respirátorem, který využijete při ořezávání dlaždic a samozřejmě vhodným pracovním oděvem. My doporučujeme firmu Brudra, ale je to samozřejmě na vás. Pro případ, že vám na nohu spadne těžká dlaždice, nezapomeňte na boty s kovovou špičkou. 

Jak položit dlažbu krok za krokem

Nejdříve je nutné připravit základ. Chcete, aby na dlažbě mohlo zaparkovat auto? Pak připravte 55–65 cm hluboké základy. Pokud jde pouze o chodníky, bohatě postačí hloubka 25–35 cm.

Příprava základu

  1. Pokud potřebujete připravit základ pro cestu, po které bude jezdit auto, do vykopané díry vsypte štěrk hrubé frakce 16/32, jehož tloušťka bude mít 25-35 cm. Zhutněte povrch a nasypejte další vrstvu štěrku, tentokrát frakce 4/8. Po udusání by jemná vrstva měla mít 10-15 cm. 
  2. Jestliže pokládka venkovní dlažby spočívá pouze ve vytvoření chodníčků, postačí základ s jemnou frakcí 4/8. 
  3. Nezapomeňte každou vrstvu zhutnit vibrační deskou.
  4. Jakmile je připravený základ, je čas ho olemovat vlhkým betonem, který osaďte obrubníky. Beton by měl sahat do třetiny jeho výšky. Ujistěte se, že jsou obrubníky v naprosté rovině. Pokud budou vychýlené, hrozí, že usazená dlažba začne časem praskat. 
  5. V okamžiku, kdy beton zatvrdne, vysypejte mezery jemným štěrkem 4/8. Pokud jste základ připravili správně, máte z větší části vyhráno. 

Pokládání dlažby

  1. Pro pokládku dlažby na chodníky budou ideální dlaždice o tloušťce 60 mm. Aby povrch vydržel i jízdu vozidlem, zvolte alespoň 80 mm.
  2. Velkoformátové dlaždice ve tvaru čtverce či obdélníku pokládejte vždy o polovinu jejich délky. To znamená, že v jejich půli se budou setkávat dvě dlaždice v další řadě atd. Pokud pokládáte cihlovou dlažbu, postupujte stejně. Na vzniklou řadu si opatrně klekněte, abyste nepoškodili povrch pod dlaždicemi a pokračujte v pokládce.
  3. Poskládanou dlažbu poklepejte gumovou palicí, aby se pěkně usadila.
  4. Jakmile je položeno, přichází čas do dořezávání dlaždic. Pomocí flexy s diamantovým kotoučem vyřežte požadovaný tvar a usaďte dlaždice do krajů.
  5. Hotovu dlažbu je potřeba vyspárovat jemný pískem frakce 0/4, který se jednoduše vměstná i do malých mezer. 
  6. Pomocí vibrační desky s gumovou krytkou udusejte chodník. Tím je vaše práce u zdárného konce.

obrazek_6_-_ztravnovaci-dlazdice_.png

zatravňovací dlaždice
Zdroj: 
cenyprizemi.cz
Zatravňovací dlaždice

Zatravňovací dlažba

Je půda rozmáčená a blátivá a vám nezbývá než použít k pokládce zatravňováky? Základ zhotovte stejným způsobem, jako pro klasickou dlažbu. Stejná je dokonce i pokládka dlažby. Jediným rozdílem je, že do mezer mezi jednotlivými kusy zatravňovací dlažby nasypete zeminu, obohacenou o travní semeno. Udusejte ji přibližně 2 cm pod povrch dlaždic, aby se v průběhu běžného používání neničila travnatá plocha. Nechcete, aby chodníkem prorůstala tráva? Vysypejte mezery například ozdobnými kamínky. 

Nášlapné kameny

V posledních letech se staly hitem přírodní zahrady. Pokud i vy toužíte po krásné zelené ploše, kterou sem tam prolínají nášlapné kameny, vyřežte do trávníku obrys dlaždic a ty poté jednoduše vložte na místo. Jejich horní hrana by měla končit přibližně 1 cm nad trávníkem, aby po čase nezarostly.

venkovni_dalzba_westbrick_1.jpeg

venkovní dlažba westbrick
Zdroj: 
westbrick.cz

Betonová či cihlová dlažba?

Možná se rozhoduje, který materiál bude pro vás vhodnější. V tom případě pro vás máme jasnou odpověď. Na rozdíl od cihlové je betonová dlažba méně odolná. Cihlová dlažba je protiskluzová, a to i při dešti a vysoké vlhkosti. Vydrží stejně krásná a sytě barevná po dlouhá léta – je totiž probarvená i uvnitř. Zároveň odolává nepříznivým vlivům počasí, což znamená UV záření a působení třeskutých mrazů. Povrch je neměnný při působení chemické soli či slabší kyseliny. V konečném výsledku mají však betonové dlaždice jednu výhodu – jsou méně nákladné. Otázkou však zůstává, zdali se vyplatí investovat do méně kvalitního materiálu i za cenu, že za pár let možná přistoupíte k renovaci dlažby a tentokrát vyberete konečně cihlovou.  

Zaskočila vás náročnost práce? Nechce se vám trávit den, dva na kolenou? Nechte si pomoct od šikovného domácí kutila. Na internetu najdete plno šikovných rukou, které nabízejí ochotně svůj um a byla by škoda ho nevyužít. Tak či tak budete na pokládku venkovní dlažby potřebovat určitý finanční obnos, přičemž pokládka cihlové dlažby vás vyjde přibližně v rozmezí 1000–2000 Kč/m². Potřebujete půjčit na stavební úpravy okolo domu či jinou rekonstrukci? Využijte finanční pomoc, kterou například nabízí 72Ventures s.r.o a užijte si stavbu bez starostí. 

Zdroj: 

https://www.elespo.cz/blog/jak-polozit-venkovni-dlazbu