Jste zde

Jak na bohatou úrodu rajčat: Na tyhle chyby si dejte pozor!

zralá rajčata Zdroj: Shutterstock
Těšte se z bohaté úrody chutných a zdravých rajčat! Prozradíme vám nejčastější chyby při jejich pěstování a dáme vám několik tipů, aby byla vaše úroda co největší.

22. 5. 2024

Rajčata patří mezi velmi oblíbenou zeleninu. Jsou zdravá, výživná a rozhodně po nich nepřiberete. Zpracovat je lze na mnoho způsobů a v obchodě je můžete sehnat celoročně. Rajčatům z vlastní zahrady se však nic nevyrovná! 

shutterstock_2115411548.jpg

sazenice rajčat
Zdroj: 
Shutterstock
Sazenice rajčat umisťujte ven až po zmrzlých, když se teplota stabilizuje a půda alespoň trochu prohřeje.

Pěstování rajčat není tak složité, jak se na první pohled může zdát. Vypěstovat je zvládne opravdu každý. Abyste se však dočkali bohaté sklizně, je třeba rajčata nejen pravidelně zalévat, hnojit a stříhat, ale také se vyvarovat nejčastějším chybám při jejich pěstování

Chyba #1: Příliš mnoho rostlin na malém prostoru

Dostatečně silné sazenice s dobře vyvinutým kořenovým systémem vysazujte na slunné a před větrem chráněné místo. Půdu zajistěte lehkou a na živiny bohatou a mezi rostlinami dodržujte vzdálenost minimálně 60 cm, abyste zamezili šíření případné plísně a podpořili jejich růst. 

Chyba #2: Zalévání rajčat shora

Rajčata zalévejte pravidelně, abyste udrželi vlhkou půdu. Pozor však na přemokření, které může vést k hnilobě kořenů. Vyvarujte se zalévání shora i příliš studené vodě z vodovodu. Rostliny zalévejte nejlépe dešťovou vodou a ideálně přímo ke kořenům. 

Tip: Abyste udrželi půdu přiměřeně vlhkou, použijte mulč, která zamezí nejen vysychání, ale také prorůstání plevele. 

Věděli jste, že rajčata nemají rády déšť? Na své zahradě jim proto najděte místo pod převisem střechy, přístřeškem nebo ve skleníku

Chyba #3: Nedostatečné množství živin

Rajčata mají velmi vysoké nároky na výživu a v každém období svého růstu potřebují jiné živiny. Zatímco na začátku potřebují více dusíku, který podporuje růst zelené hmoty, po prvním plodu naopak vyžadují více fosforu a draslíku.

Nic však nezkazíte speciálním hnojivem, které je přímo určené pro pěstování rajčat. Rostliny hnojte každé dva týdny! 

shutterstock_2304620465.jpg

zalévání rajčat
Zdroj: 
Shutterstock
Rajčata vyžadují pravidelné a přiměřené množství vody, a to zvláště v době tvorby plodů. 

Chyba #4: Nedostatečná péče a nezaštipování zálistků 

U rajčat pravidelně vylamujte či vyštipujte boční výhonky a zálistky, které se objevují v úhlech mezi hlavním stonkem a větvemi. Pravidelně také odstraňujte poškozené listy a zhruba koncem srpna rostlinu prosvětlete a zastřihněte i hlavní vegetativní vrchol, aby všechny nasazené plody stihly dozrát. 

shutterstock_2443645273.jpg

odstraňování zálistků
Zdroj: 
Shutterstock
U rajčat pravidelně odstraňujte veškeré poškozené a žluté listy, zálistky a vedlejší výhody, aby svou energii směřovala na tvorbu plodů. 

Tip: K sazenicím rajčat vysaďte bazalku. Nejenže je ochrání před případnými škůdci, ale také zlepší jejich chuť i aroma. 

Zdroje: 

  • https://magazindoma.cz/bydleni-exterier/226-letni-hnojeni-rajcat-a-paprik-ktere-podpori-bohatou-urodu-a-zdrave-rostliny-bez-chorob
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-zvysit-urodu-rajcat-30000624.html
  • https://www.dumazahrada.cz/clanek/rajcata-pestovani-uroda-20230630.html
  • https://www.hornbach.cz/navody/jak-pestovat-rajcata/
  • https://cz.hecht.cz/blog/zahrada/jak-na-bohatou-urodu-rajcat

Související články