Jste zde

Jak jednoduše naučit vašeho psa povely

výcvik psa Zdroj: Jaromir Chalabala / Shutterstock.com
Každý pes by měl umět povely, a to alespoň ty základní. V první řadě je to otázka bezpečí jak vašeho, tak okolí, protože nevycvičený pes se může v některých případech stát až nebezpečným. V druhé řadě jde o soužití s vámi a blízkými.

18. 4. 2023

S vychovaným psem se žije mnohem lépe. Naučit se je dokáže každé plemeno a my se podíváme, jak na to.

Učte povely po jednom

Základním pravidlem při výcviku je učit vždy jen jeden povel současně. Pokud to nedodržíte, pejsek nebude vědět, co se po něm chce. Proto je důležité, aby se začalo s dalším povelem až ve chvíli, kdy pochopí ten předchozí. Vše, co budete potřebovat, je váš čtyřnohý mazlíček, trpělivost a nějakou odměnu. Výborně vám poslouží pamlsek nebo granule pro psy.

Příkladem si to ukážeme na povelu „sedni“. Postavte se před svého psa a pamlsek položte před jeho nohy. Pohybujte s pamlskem tak, aby se pes posadil, a jakmile tak učiní, řekněte „sedni“ a odměňte ho.

Nyní nezbývá nic jednoduššího, než povel opakovat do doby, kdy jej pes pochopí a zvládne vykonat i bez odměny. Postačí, když ho pak pochválíte slovně. Následně se můžete pustit do učení dalších kousků.

Nepřehánějte to s délkou tréninku

Trénování povelů je důležité, ale i zde platí pravidlo, že nic se nesmí přehánět. Pes se také nedokáže soustředit nekonečně dlouho, proto je potřeba trénovat sice pravidelně, ale v krátkých intervalech, tj. nepřekračovat dobu 15 minut na jeden trénink.

Obzvláště důležité pak je, aby výcvik probíhal v klidném prostředí, kde bude minimum rušivých elementů. Výrazně tak celý proces urychlíte.

Psi jsou velmi učenlivá zvířata a navíc je to baví. Některým jde učení povelu pomaleji, některým rychleji, ale všichni jsou nakonec schopni se je naučit. Rozhodně budou všechno potřebné umět dříve, než vyměníte granule pro štěňata za ty pro dospělé psy.