Jste zde

I malá kuchyně dokáže nabídnout dostatek prostoru. Stačí zvolit tu správnou

Zdroj: gabon.cz
Vybíráte novou kuchyni do svého domu či bytu a jste výrazně omezeni místem? I tak se můžete těšit z pěkné a šikovné kuchyně, ve které budete vařit s radostí.

23. 2. 2019

Malé kuchyně by měly být především praktické – využít každý centimetr a nabídnout dostatek úložného prostoru a zároveň vyhovující pracovní plochu.

Kuchyňská linka na míru? Ani kousek místa nepřijde nazmar

Nechte si kuchyň navrhnout na míru a zapomeňte na hotové kuchyňské sestavy, které s největší pravděpodobností nebudou přesně pasovat do vašeho omezeného prostoru. Připravili byste se tak o drahocenné centimetry, které mohly být věnovány skříňkám či pracovní ploše.

Jednou z vychytávek jsou skříňky sahající až úplně ke stropu. Využijete tak hluché místo, které často vzniká mezi horní skříňkou a stropem. Do nejvýše položených míst můžete uložit nádobí či potraviny, po kterých tak často nesaháte. I zbytek skříněk a hlavně jejich vnitřní rozložení se dá navrhnout šikovně. Spoustu místa ušetříte díky vestavným spotřebičům.

Pomůže také logické uspořádání prostoru. Myčka by měla být blízko dřezu, lednice s mrazákem zase hned u spíže. Sporák, trouba a mikrovlnka spolu pak vytvoří jakési varné centrum. Designéři kuchyní (například ti z kuchyňského studia Gabon) dokážou zvolit rozmístění jednotlivých prvků tak, abyste měli vše po ruce.

Klíčem k úspěchu při vytvoření kuchyně v malém prostoru je využití každého volného místa.Zdroj: gabon.cz

Využijte chytré vychytávky. Prostor se dá zvětšit i opticky

Kuchyně může být vybavena výsuvnou pracovní deskou, kterou jistě využijete při přípravě velkého oběda pro celou rodinu. Další možností je přídavná deska, která dočasně překryje dřez a zvětší tak pracovní plochu. Pomůže také vybavení kuchyňských zásuvek tak zvanými plnovýsuvy. Můžete tak bez problémů ukládat nádobí až k zadní stěně zásuvky.

Vaše kuchyně nemusí působit tak stísněně, pokud využijete pár triků, díky nimž bude vypadat opticky větší. Pomůže například položení stejné podlahy do kuchyně i vedlejší místnosti (třeba obývacího pokoje). Díky nejasnému ohraničení nevypadá kuchyň tak malá. Jedna stěna vymalovaná tmavší barvou než ty ostatní působí vzdáleněji. Design kuchyňské linky by měl být naopak světlý – dodá kuchyni zdání většího a vzdušnějšího prostoru.

Zabírá příliš místa v kuchyni váš jídelní stůl? Popřemýšlejte o jeho přesunutí – například do obývacího pokoje. Pokud to není možné, je tu ještě sklápěcí stůl připevněný ke stěně, anebo stůl rozkládací.

V kuchyňském studiu vědí, jak na malé kuchyně

Kouzlit se dá i s malým prostorem – a u kuchyně na míru to platí dvojnásob. Poraďte se s odborníky v kuchyňském studiu a využijte jejich bohatých zkušeností.