Jste zde

Filtr na vodu: získejte čistou a chutnou pitnou vodu rovnou z kohoutku

Filtr na vodu PR Zdroj: Davizro Photography / Shutterstock
Čistá a nezávadná pitná voda je základem zdravého životního stylu. Bohužel, voda, kterou pijeme, mnohdy obsahuje různé nečistoty, chlor, železo, ale i další škodlivé látky.

10. 3. 2023

Filtry na vodu nabízí efektivní řešení, jak se nečistot zbavit a získat chutnou a hlavě zdravou vodu.

Voda a zdraví

Bez vody se neobejdeme, proto je důležité zajistit v domácnosti kvalitní zdroj. Pitná voda z kohoutku však mnohdy může obsahovat různé druhy nečistot jako je rez či dokonce mikroplasty, dále pak chemické látky a někdy dokonce i viry a bakterie. Všechny tyto látky mohou mít negativní vliv na lidské zdraví.

Chemické látky jako jsou chlor, fluoridy a další chemikálie používané při úpravě vody nepříznivě ovlivňují naše zdraví, pokud se vyskytují v nadměrném množství. Neupravená voda (například ze studny) navíc může obsahovat i patogeny způsobující závažné infekce. Z povrchové vody se do té pitné mohou dostávat i pesticidy a herbicidy.

Filtry na vodu a základní dělení

Proto je vhodné používat filtry na vodu. V domácnostech jsou oblíbené výstupní filtrační zařízení. Stačí je snadno namontovat na kohoutek a máte hotovo. Ovšem zejména u domů s vlastní studnou jsou žádoucí vstupní filtry. Ty se umisťují rovnou na počátek vodního oběhu. Z každého kohoutku v domácnosti pak teče čistá voda.

Nabízí se několik různých druhů zařízení. Správný výběr je důležitý, abyste dosáhli optimálního výsledku. Jednou z možností je uhlíkový typ, který dokáže odstranit zápach, zákal i různé škodlivé látky jako je chlor a chemikálie.

Dobrou volbou je také UV filtrační zařízení, které dokáže odstranit přes 99 % bakterií, a to bez použití nežádoucího chloru. Nabízí se i další řešení jako ionizátory či změkčovače. Častou volbou je pak mechanický filtr, který je tvořen jemným sítkem – odstraňuje především mechanické nečistoty (písek, rez), ale některé modely si poradí i s bakteriemi a viry.

Pro lepší chuť

Filtrací lze vodu zbavit pesticidů a podobných chemikálií, což je v mnoha oblastech klíčové. Ovšem kromě zdravotní nezávadnosti jde také o krok směrem k lepší vodě. Odstraněním určitých látek totiž dochází ke zlepšení chuti a vůně. Kromě škodlivých látek totiž i běžné minerály výrazně ovlivňují chuť.

Významná úspora

Pokud vám voda z kohoutku nechutná, či je potenciálně zdravotně závadná, mnohdy se jako řešení nabízí nákup vody v PET lahvích. Ovšem plastový odpad je velkým problémem, který zatěžuje životní prostředí. Lze přitom velmi snadno omezit počet plastových lahví – filtr vydrží sloužit dlouho, připraví pro vás nezávadnou a chutnou vodu a nemusíte se přitom tahat s těžkými lahvemi. Šetrnost k životnímu prostředí je jednou z velkých výhod.

Dalším benefitem je také ušetření nákladů. Při nákupu vody v plastových lahvích totiž neplatíte pouze za vodu, ale i její balení a distribuci. Náklady jsou tak výrazně vyšší, zejména při pravidelných nákupech jde o velkou položku rozpočtu.

Používání filtrů na vodu může být značně výhodné i z finančního hlediska. Dlouhodobě totiž výrazně ušetříte – svou peněženku i planetu.

shutterstock_1827985976.jpg

filtr na vodu PR 2
Zdroj: 
Terelyuk / Shutterstock

Správná volba

Pokud zvažujete nákup filtru na vodu, je samozřejmě důležité si dobře rozmyslet, pro jaký typ se rozhodnete. Každý druh má totiž své výhody a nevýhody. Měli byste tedy zvážit, jaká varianta bude pro vaše potřeby nejlepší.

  1. Velikost domácnosti: Filtry na vodu jsou k dispozici v různých velikostech, filtrační kapacita se může různit. Pokud je ve vaší domácnosti spotřeba vody vysoká, vyplatí se investovat do výkonnějších zařízení. Jestliže naopak tolik vody nepoužíváte, je dobré zvážit filtrační konvici, která je dostupnější.
  2. Zdroj čisté vody: U běžných kohoutků jsou vhodné produkty odstraňující chlor a další minerály a chemikálie. Jednou z nejlepších voleb je uhlíkový filtr, který funguje na bázi aktivního uhlí a nabízí špičkové výsledky. Pro zdravou vodu je vhodný i UV filtr, ten však vyžaduje připojení do elektřiny.
  3. Tvrdost vody: I tento parametr může ovlivnit váš výběr. Je třeba vybírat produkt, který dokáže odstranit většinu minerálů, které způsobují tvrdost vody. Za zvážení stojí i změkčovače – tvrdá voda totiž zkracuje životnost elektrospotřebičů, proto jsou filtry instalovány i do soustav pro pračky, bojlery, vany a umyvadla.
  4. Cena: Je rozhodně důležitá. Dostupné jsou produkty v různých cenových relacích. Je třeba zvážit váš rozpočet a kolik jste ochotni investovat. Vždy dávejte pozor na to, jaká je kapacita, tedy jak často bude třeba zařízení vyměnit.
  5. Snadnost instalace a údržby: Je dobré, aby šlo zařízení snadno nainstalovat. Ušetříte si tak mnoho starostí. To platí i pro údržbu. Některé filtry stačí jednoduše vyměnit, zatímco jiné vyžadují relativně náročnou údržbu.

Moderní řešení

Dostupná jsou už dokonce i zařízení, která můžete spárovat se svým smartphonem. Jde o skvělou volbu pro všechny milovníky chytré domácnosti. Digitální technologie vám usnadní monitorování kvality vody. Některé filtry jsou vybaveny senzory, které dokážou měřit různé parametry – pH, teplotu a obsah různých kontaminantů. Mnohdy nechybí ani aplikace, která vám umožní zavřít či otevřít přívod vody odkudkoli. Sleduje spotřebu vody, upozorní vás, kdy je třeba filtr vyměnit a mnoho dalšího. Jde o poměrně netradiční řešení, které však nabízí určité výhody.

Filtry na vodu jsou nejen jednoduchým a účinným řešením, jak zlepšit chuť a kvalitu pitné vody, ale také důležitým krokem k ochraně vašeho zdraví. Díky nim můžete snížit množství škodlivých látek v pitné vodě a chránit se tak před možnými zdravotními riziky.