Jste zde

Fialky kouzelně voní a můžete si z nich vyrobit skvělý sirup. Příprava je snadná

fialka Zdroj: Bigstockphoto
Vyrazte s námi do přírody a natrhejte si fialky. Jedny z prvních poslů jara, ze kterých si můžete připravit léčivý sirup, který vás zbaví kašle, i tinkturu na bolavé klouby. Víme, jak na to!

3. 4. 2021

Violka vonná, lidově známější jako fialka, je drobná jarní květina, která roste ve volné přírodě. Její tmavě fialové květy, které rozkvétají od března do dubna, velmi intenzivně voní a mají léčivou sílu. Seznamte se s léčivými účinky violky vonné a zkuste si s námi vyrobit fialkový sirup nebo tinkturu. 

bigstock-early-spring-harbingers-dark-411648343_1.jpg

violka vonná
Zdroj: 
Bigstockphoto
Violku vonnou poznáte podle nezaměnitelné vůně a tmavě fialových květů. Vzácně však můžete narazit i na květy, které mají bílou barvu. 

Vůně fialek uklidní a zažene stres

Violka v sobě ukrývá obrovskou léčivou sílu. Pomáhá při nachlazení, suchém kašli, bolestech hlavy i krku a při chrapotu. Podporuje imunitu, pomáhá zbavit se stresu i jarní únavy a příznivě působí také při revmatismu.

Zklidní podrážděnou pokožku, urychlí léčení drobných ran, zmírňuje ekzém, odstraňuje lupy a působí proti vypadávání vlasů. V minulosti vdechování její vůně pomáhalo při nespavosti a potlačovalo návaly vzteku. 

Sílu violek můžete čerpat ve formě čaje ze sušených i čerstvých květů, ve formě koupelí i zábalů, ale i z tinktury a sirupu, které si velmi jednoduše připravíte doma. Vhodná je však i k přímé konzumaci. 

Tip: Květy fialek vybírejte podle vůně a vzhledu. Tmavě fialové fialky s velmi výraznou vůní obsahují více léčivých látek.

Kandované květy fialek vydrží i několik týdnů

Květy fialek jsou nejen léčivé, ale i chutné. Přidat je můžete do ovocných salátů, do nejrůznějších marmelád, jarních polévek i pomazánek. Vždy však vybírejte fialky rozvité a svěží. Uzavřené a zvadlé květy fialek mohou chutnat trpce. 

Květy fialek jsou také  krásnou a originální dekorací. Využít můžete čerstvé květy nebo si můžete připravit květy kandované, které vydrží mnohem déle. A jak na ně? 

Čerstvě natrhané květy fialek rozmístěte na pečící papír a potřete je sirupem, který si velmi jednoduše připravíte svařením moučkového cukru spolu se stejným množstvím vody. Na závěr květy ještě zlehka poprašte moučkovým cukrem a vložte je na 20 minut do trouby na 60 stupňů Celsia. 

bigstock-conceptual-herbaceous-perennia-411517270_1.jpg

violky na lžíci
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pozor! Častá a nadměrná konzumace květů fialek může vyvolat nevolnost a zvracení. 

Sirup z fialek na suchý kašel

Violkový sirup je účinný lék při nachlazení. Usnadňuje vykašlávání a rozpouští hleny. Užívá se třikrát denně po 1 lžičce. Využít ho však můžete i k ochucení nápojů a k přípravě domácí limonády. 

Co potřebujete: 1 hrst čerstvých květů, 1 litr vody, 125 gramů cukru a dva citrony

Jak na to: Očištěné a studenou vodou lehce opláchnuté květy spařte horkou vodou a nechte je do druhého dne louhovat. Po 12 hodinách květy sceďte přes plátýnko. Do tekutiny přidejte cukr a vše za stálého míchání svařte na mírném ohni do hustoty sirupu. Na závěr přidejte šťávu ze dvou citronů. Hotový sirup nalijte do čistých sklenic a skladujte ho v chladu.  

Violková tinktura na bolavé klouby

Fialková tinktura můžete používat na potírání bolavých míst. Uleví při bolestech kloubů i při svalových zánětech. 

Co potřebujete: hrst čerstvých květů violky vonné, hrst rozmarýnu lékařského, hrst mateřídoušky obecné, čirý alkohol 

Jak na to: Bylinky vložte do čisté sklenice a zalijte je 40% lihem, francovkou nebo slivovicí s vysokým obsahem alkoholu tak, aby bylinky byly zcela ponořené. Sklenici uzavřete a uložte ji na slunné místo. Jednou denně obsah opatrně protřepejte. Zhruba za 3 týdny směs přeceďte přes jemné sítko. Hotovou tinkturu uchovávejte v chladu a temnu. 

To je opravdu vynikající nápad !!!! Která vulva takhle tím článkem jak je
dobrá fialka vyžene další davy lidí do lesů - rvát šlapat a rvát fialky. Stejně jako s medvědím česnekem ! Udělejte si sami čaj z konvalinek !