Jste zde

Dopřejte trávníku podzimní regeneraci. Poradíme vám, jak na ni!

Zdroj: Mountfield
Zahradní trávníky za sebou mají náročnou sezónu. Velká vedra, prudké deště a taky lidská činnost, to všechno má na kvalitu trávníku negativní vliv. Podzimní vertikutace je proto ta nejlepší posezónní péče.

11. 9. 2017

Podzimní vertikutace je stejně důležitá, jako ta jarní. Abyste se mohli chlubit sytě zeleným a hustým trávníkem, měli byste vertikutovat dvakrát ročně.

Září – nejlepší čas pro podzimní vertikulaci

Kdy je ta správná doba? Záleží, jak moc ještě roste tráva, ale většinou jde o září či říjen. Ideálně pár dní po posledním posekání.  „Důležité je, aby se z trávníku vyčesala veškerá plsť, mechy a další nečistoty. Nejhorší je, když by vše přes zimu v trávníku zůstalo a hnilo,“ říká Jan Melena, odborník na vertikutátory ze společnosti Mountfield.

Téma Vertikutace: Nejlepší trávníková terapie! - už jsme řešili na jaře. Přečtěte si o ní víc!

Jak vertikulace probíhá?

Nože vertikutátoru nařežou travní drny, trávník provzdušňují a zpřístupní živinám a vláze. Pružiny pak všechny nečistoty v podobě mechů a travní plsti vyhrabou. 

Elektrický vertikutátor PATRIOT S 1600 je ideální volbou pro středně velké zahrady s dobrou dostupností elektřiny.Zdroj: Mountfield

Vertikutátorem se neupravuje půda jako taková, nýbrž travní povrch. Proto se nože vertikutátoru nastavují tak, aby se půdy jen lehce dotýkaly. Příliš hluboké zářezy poškozují kořenový systém a navíc může dojít ke zbytečnému opotřebení nožů. Myslete na to, že nesmíte vertikutovat přemrzlou ani mokrou půdu, to byste napáchali víc škody než užitku.

Jaký vertikulátor vybrat?

Nejrozšířenějšími vertikutátory jsou elektrické a benzinové stroje. Všeobecně platí, že na menší a méně členité pozemky s dobrou dostupností elektřiny je vhodný elektrický vertikutátor, na větší a členitější plochy je lepším pomocníkem benzinový model.

Elektrické vertikutátory jsou lehčí, tišší, méně náročné na údržbu a vhodné i pro ženy. Benzinové stroje mají silnější motory i větší záběr. Jsou tudíž ideální pro vertikutaci velkých zahrad či parků.

Elektrický vertikutátor LEVITA S 1400 se záběrem 32 cm a dvěma vyměnitelnými válci.Zdroj: Mountfield

Investice do vertikutátoru nejsou nijak závratné. Elektrické vertikutátory, které na menší až středně velké zahrady bohatě stačí, se dají pořídit už něco málo přes 2 000 korun

Když provedete podzimní vertikutaci, ideální je trávník pohnojit specializovaným podzimním hnojivem se zvýšeným obsahem draslíku a upraveným poměrem živin. Když budete vertikutaci provádět dvakrát ročně, odměna v podobě hustého a sytě zeleného trávníku se brzy dostaví.