Jste zde

Dopřejte si úžasnou kávu z french pressu. Zvládne to úplně každý

kávová zrna Zdroj: www.bigstockphoto.com
Způsobů, jak si připravit lahodnou kávu, je dneska požehnaně. Naštěstí se tak nemusíme spokojit s instantním nápojem, který kvalitní kávu připomíná opravdu jen velmi vzdáleně. Podívejme se tentokrát zblízka na french press!

24. 7. 2020

French press je zpravidla skleněná konvička na přípravu kávy. Patří k ní ještě dvě důležité součásti – píst a filtr. To je celé a stejně tak jednoduchá je i příprava vašeho oblíbeného nápoje. 

French press má svůj původ už v polovině 19. století, ale největšího rozšíření se dočkal během 60. let 20. století ve Francii, kde mu přezdívali kávovar s pístem. Setkat se můžete taky s názvy press pot nebo coffee press

bigstock-180872041.jpg

nalévání kávy z frenchpressu
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Ač by se mohlo zdát, že frenchpress je vynález moderní doby, vznikl už v polovině 19. století.

5 důvodů, proč si pořídit zrovna french press, a jedna nevýhoda

Proč by si měl srdce kávového milovníka získat právě french press? 

  • Je malý, skladný a levný. Když ho zrovna nepoužíváte, dá se uklidit takřka kamkoli a nikde nepřekáží (na rozdíl od klasického kávovaru).
  • Kávu si v něm můžete udělat doma, ale klidně i v práci nebo na dovolené. Stačí jen mít horkou vodu. 
  • Příprava kávy je jednoduchá a nemusíte se na ní nic učit (jako třeba u přípravy kávy u pákového kávovaru).
  • Nemusíte se bát ztráty vůně a chuti. K tomu ve french pressu nedochází, a tak je vhodný i pro přípravu těch nejfajnovějších káv. Tím se zásadně odlišuje třeba od moka konvičky.
  • Chuť bude přesně podle vašich představ – stačí ji vyladit hrubostí namletí a množstvím vody.

Ano, i french press má pochopitelně nějakou tu nevýhodu. Je jí to, že filtrace někdy nemusí úplně těsnit, takže v šálku kávy najdete drobounké kousky zrnek. Nebývá to ale nic zásadního a za dobrou kávu to tomuhle geniálnímu pomocníkovi snadno odpustíte.

bigstock-195618559.jpg

frenchpress a šálek kávy
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Přípravu kávy ve frenchpressu zvládnete kdekoli, klidně i na dovolené.

Jak si připravit kávu ve french pressu? 

Návod skoro není potřeba, ale pro jistotu a pro případ, že jste se s takovou přípravou kávy ještě nesetkali, jsme ho pro vás připravili. Uvidíte, že podruhé už to půjde i bez něj.

  • Připravte si namletou kávu. Ve french pressu o objemu 0,35 l je ideální mít 30 g, ve větším (0,8 l) 65 g a v největším (1 l) 80 g kávy. S množstvím se později naučíte pracovat.
  • Uvařte si vodu a nechte ji vychladnout na 93-94 °C. Trvá to zhruba 30 sekund.
  • Pomalu zalijte kávu ve french pressu.
  • Lehce konvičkou zamíchejte.
  • Pomalu stlačte píst. Káva se tím přefiltruje. Pro ještě lepší výsledek můžete počkat i dvě minuty, ale nemusíte.
  • Kávu ihned přelijte do šálků, nenechte ji déle louhovat.

Co ještě potřebujete vědět

Po každém použití konvičku a její části důkladně omyjte. Většinu french pressů můžete dát bez obav i do myčky. 

Pro co nejlepší výsledek si do french pressu pořizujte středně až hrubě mletá zrna. Když bude káva moc hořká, přidejte při dalším vaření víc vody a mějte zrna namletá hruběji. Naopak s jemněji namletými zrny dosáhnete výraznější chuti. 

Může vás zradit voda. Pokud vám káva nechutná, ale jí samotnou to není, může být problém ve vodě. Sice ji máme na většině území pitnou, ale ne všude je chuťově dobrá. Zkuste si kávu příště připravit z balené vody.

Kávě z french pressu je jednoduché přijít na chuť. Propadnete jí i vy?

Káva, stejně jako čaj, se potřebuje snad nějakou dobu louhovat, aby z toho nebyla obarvená voda! Doporučuje se profesionálními baristy 3-4minuty, víc ne, uvolňují se pak do nápoje nezdravé látky, které rozhodně nechceme.

Také se doporučuje french press předtím, než do něj dáte kávu předhřát horkou vodou, po vylití nasypat doporučené množství kávy, zalít pouze dno cca na půl minuty, více se otevře a poté dolít dle chuti a gramáže.

Toš tak :)

Dobrý den,
pro maximální požitek kávy z french pressu je POTŘEBA nechat kávu vyluhovat ale maximálně 4 minuty. Když píšete o něčem článek, tak si dané téma nastuduje pořádně z odborných a kvalitních zdrojů.