Jste zde

Dílna praská ve švech a je v ní nepořádek? Víme, jak ji zorganizovat

nábytek do dílny Zdroj: AHprofi.cz
Znáte ten pocit, když přijdete do dílny a máte dojem, že v ní řádily dvě kuny, lupiči a tornádo? Často zjistíte, že jste buď po práci neuklidili, nebo že místnost vypadá stále neuspořádaně, i když ji gruntujete jako diví. Jak ji lépe zorganizovat?

11. 2. 2020

Občas bavím přátele rozhovorem, který jsem kdysi vedl s otcem při úklidu sklepní dílny. Hodlal jsem vyhodit jednou nebo dvakrát použitý rybářský prut, který už minimálně 60 let stál v rohu a nikdo nevyndal z originálního balení. Podlehl jsem argumentaci „co když v důchodu začnu chytat ryby?“ Po nálezu podkovy, jež kdysi jako ozdoba visela na zdi dílny, jsem se zeptal, zda má v úmyslu jezdit na ryby na koni. Prý to nemůže s jistotou vyloučit. Nepoužívané harampádí jsem tedy s nevolí aspoň urovnal do skříněk.

Dílna ale nemusí být vždy místem pro odkládání různých věcí a pokud už tuhle funkci plní (třeba jako úložiště pro zahradní nářadí), mělo by to mít nějaký řád a působit uspořádaně. Jak to udělat? Nejlépe pomocí skříněk, regálů a dalšího nábytku určeného pro organizaci dílny.

Organizace dílny: pár jednoduchých pravidel

Není to tak dávno, co se v domácích dílnách používal kdejaký nábytek, který někde zbyl. Dnes už nepředstavuje problém pořídit si celou stěnu nebo její část (podle velikosti a dispozic místnosti). Jednotný design dílenského nábytku dělá místnost hezčí, zdánlivě uklizenější a útulnější. Při zařizování dílny byste se měli držet několika základních pravidel:
•    Proměřte prostor; vytvořte si pracovní prostor s dostatkem světla a úložných prostorů, dostatečně daleko od dveří a odděleně od auta, jestliže kutíte v garáži.
•    Dílnu rozčleňte do více sekcí a najděte si v ukládání věcí systém. Pomůže vám to lépe udržovat pořádek.
•    Využívejte stěny (našroubujte poličku nebo jen přitlučte pár hřebíků; od té doby, co mi zahradnické nůžky visí na stěně a neleží v šuplíku, používám je častěji).
•    I do dílny si můžete sestavit nábytek na míru. Existují variabilní sestavy s řadou komponentů, z nichž si vytvoříte pracovní a skladovací plochy podle možností vašeho interiéru. 

Zdroj:

Dílenský stůl aneb Jak na výběr ponku

Ponk je přirozené centrum dílny, tudíž si musíte dobře rozmyslet, jak by měl vypadat. Máte na výběr mnoho možností: s úložnými prostory nebo bez nich, pojízdný, s děrovanou deskou, se zvýšenou nosností… Musíte brát v úvahu to, k čemu ponk využijete. I on může hodně pomoci s organizací dílny, často totiž ukrývá zásuvky, police a skříňky na nářadí a materiál.

Kam uklidit nářadí, aby bylo po ruce? Do dílenského vozíku

Další velmi užitečné vybavení dílny jsou dílenské vozíky. Mobilita z nich dělá víceúčelový komponent. Asi jen těžko spočítám chvíle, kdy jsem měl plné ruce a na chvilku potřeboval odložit matku, kleště, hmoždinky… tohle řeší pracovní plocha na stolku na pogumovaných kolečkách, který si přisunete tam, kam potřebujete. Navíc máte po ruce spoustu věcí ve vysunovacích výplních vozíku.

Je dokonce možné si pořídit vozík už vybavený spoustou potřebných nástrojů jako jsou různé sady šroubováků (i úderových), různé druhy klíčů, kladivo, pneumatický rázový utahovák, momentový klíč s příslušenstvím nebo celé gola sady.

Co má mít správná gola sada

Narazili jsme na výraz „gola sada“. Co to vlastně znamená? Jednoduše řečeno sada s klíčovými a dalšími nástavci různých druhů a velikostí. Největšími sadami (s největším počtem druhů a velikostí) minimalizujete možnost, že k nějakému úkonu nebudete mít vhodný nástroj.

V sadách obvykle najdete ráčnu (to, na co vše nasazujete), nástrčné klíče, případně další příslušenství jako kleště, šroubováky, inbusy aj. Ty máte přehledně uspořádané v kufříku se sadou a nepovalují se na různých místech dílny. Pro organizaci drobného nářadí neocenitelné. Stejně tak krabičky na šroubky (pokud je skladujete v průhledných krabičkách nebo sklenicích, na první pohled vidíte, co máte uvnitř, ušetříte si tím zbytečné luštění popisků ze štítků, či dokonce otevírání a hledání). Přehlednost, systém a dostatek skříněk a poliček, to je zkrátka klíč k pracovnímu koutu, v němž se dobře dělá. Ruku na srdce, je taková vaše dílna? Neodkládejte její vylepšení. A zbavte se věcí, které pravděpodobně už nepoužijete. Aby vám také léta nestál rybářský prut v koutě. 
 

Tagy: 

Autor: Jan Švestka