Jste zde

Děti a čistota: 5 praktických tipů pro udržení čisté domácnosti

Zdroj: karcher.cz

Názory odborníků se shodují v tom, že pokud nevystavíme své ratolesti alespoň sem tam nějaké nečistotě, jejich imunita nebude to pravé ořechové. Nicméně, nic se nesmí přehánět.

1. 1. 2014

Komu by se také líbilo nechat svého potomka batolit se po několik týdnů nemyté podlaze, dýchat vzduch plný prachu a žít v pokoji plném roztočů? Přenechejme tedy starost o imunitu matce přírodě při výletech do světa „venku“, a podívejme se na pět rad, jak udržet náš domov pro dítka co nejčistší.

Nejprve trocha managementu ...

1. Využijte svoje děti!

Základní heslo každého úspěšného manažera zní „delegovat!“ Pokud navíc chcete, aby vaše ratolesti získaly dobré návyky a naučily se si po sobě uklízet, zapojte je do společného úklidu domácnosti! Bodový systém odměn za jednotlivé úkony pomůže zvýšit jejich motivaci a udělá z úklidu zábavu.

Možná se vám budou hodit i informace z článku Jak zatočit s plísní na stěnách

karcher-uklid3

Dokonale sterilní prostředí prý nemá pozitivní vliv na dětskou imunitu. Doma by ale mělo být perfektně čisto. Zdroj: karcher.cz

2. Stanovte si harmonogram

Nemá cenu se snažit zvládnout všechnu péči o domácnost během jednoho bláznivého víkendu. Pokud chcete udržet trvalou čistotu, je potřeba špetka chytrého hospodaření s časem a energií. Týdenní úklidový rozvrh není vůbec od věci.

Proč také nespojit příjemné s užitečným? Máte například svůj oblíbený seriál, který trvá 50 minut?  Ideální naložit pračku těsně před ním, užít si seriál a vytáhnout čisté prádlo po něm, nebo ho využít pro jinak nepříjemné žehlení.

Pozor... začínáme čistit!

3. Okna a nábytek

Přestože máme k dispozici široký výběr leštidel na okna, nic nenahradí starou dobrou houbu a mýdlovou vodu, které zase v posledních letech nahrazují moderní aku stěrky. Nejprve musíme okna zbavit všech nečistot a až pak můžeme použít leštidla. Stejná věc platí i pro nábytek, nejprve umýt a až poté vyleštit. Dávejte ovšem pozor na přípravky, které používáte k čistění. Ne vše je aplikovatelné na dřevo.

karcher-uklid4

Pára je perfektním řešením pro úklid - je ekologická a zároveň odstraní opravdu vše. Zdroj: karcher.cz

Pokud si chcete úklid opravdu ulehčit a není vám lhostejná ekologie, je vhodné využít možnost čištění párou. Nejen že se vyhnete použití chemikálií, ale vysoký tlak a teplota páry, budou efektivně likvidovat i starou špínu. Práci usnadní i další pomůcky jako například aku stěrka.

4. Podlahy

I pro podlahy platí, že nejúčinnější a nejekologičtější způsob je vyčistit plochu horkou párou. Nejen, že tak vaše děti nenarazí na nečistoty, ale nemusíte přemýšlet ani o vlivu chemikálií na jejich zdraví. V dnešní době máte na výběr z velkého množství parních čističů a vysavačů určených pro různá znečištění.

5. Venkovní plochy

Na plochách mimo vnitřní prostor, jako jsou terasy, se budeme potýkat s odolnější formou špíny. Klasický mop nebo velký kartáč nemusí být dostačující. Je vhodné využít profesionálních výrobků a vysokotlakých čističů určených pro venkovní plochy.

karcher-uklid2

Úklid domu se neomezuje jen na vnitřní prostory, ale i na prostor venku. Zdroj: karcher.cz

Když už jsme hotovi s mytím oken, nábytku a dokonce i soused přes plot závistivě kouká na nablýskanou terasu, můžeme se s klidným svědomím posadit do křesla a nechat svého potomka radostně se batolit kolem.

Přidejte se k nám na Facebooku! Už je nás více než dva a půl tisíce!