Jste zde

Triky a rady na mytí žaluzií: Zkuste to se starou ponožkou

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Při mytí oken na žaluzie buď zapomínáme, nebo jejich údržbě nevěnujeme pozornost. To je však velká chyba. Stejná vrstva prachu, kterou každý týden stíráte z nábytku, se totiž ukládá i na žaluziích. Koukněte se z blízka a možná se zhrozíte nad tou vrstvou.

18. 9. 2017

Horizontální i vertikální žaluzie jsou obrovským lapačem prachu, semeništěm plísní a bakterií. Nemluvě o žaluziích v kuchyni, které jsou vlivem vaření mnohdy i mastné.  Jejich čištění proto neodkládejte. Čím déle budete otálet, tím hůře vám půjde prach a nečistoty dolů. Navíc pravidelná péče o okenní žaluzie prodlouží jejich životnost a čisté žaluzie propustí více světla.

Vertikální žaluzie osprchujte

Nejjednodušší práci mají vlastnící vertikálních textilních žaluzií. Ty totiž stačí jen demontovat, umýt ve vaně a nechat volně uschnout. U hliníkových horizontálních žaluzií se tato metoda nedoporučuje. Voda, která by uschla, by na lamelách zanechala skvrny a silnějším proudem vody by mohlo dojít k jejich poškození. Pro vlastníky horizontálních žaluzií tu ale máme jiné metody.

Žaluzie jsou běžnou součástí mnoha bytů. Nezapomínejte na jejich pravidelné čištění!Zdroj: www.bigstockphoto.com

Na horizontální žaluzie šetrně 

Vlastníci horizontálních žaluzií mají při čištění na výběr hned z několika metod. Některé metody jsou zdlouhavé, jiné namáhavé a některé -  co si budeme povídat - nejsou k ničemu. 

Nejúčinnější metodou, kterou můžete zvolit, je mytí žaluzií lamelu po lamele mokrým hadrem. Metoda je však časově velmi náročná. Práci si můžete ulehčit speciálními kartáči, kleštěmi či rukavicemi, které zvládnou umýt více lamel najednou. Skvělým pomocníkem se také může stát stará vyřazená ponožka nebo obyčejná rukavice
Práci vám může hodně ulehčit parní čistič. Těžko odstranitelné nečistoty a mastnotu pomocí páry rozpustí a vy se pak nebude muset hodiny trápit při drhnutí zašlé špíny. Navíc čištění probíhá zcela bez chemie. I přesto však zničí 98 % bakterií. 

Možným řešením je také varianta utřít celou plochu žaluzií naráz. Žaluzie zavřete a setřete ze shora dolů. Poté je otočte a utřete proti směru. Buďte však velmi opatrní! Zejména hliníkové žaluzie jsou velmi křehké a snadno by tak mohlo dojít k jejich prohnutí či zmáčknutí. Bohužel ale i tato metoda má své mouchy. V místě, kde se žaluzie překrývají, je neotřete. Žaluzie tak nebudou nikdy dokonalé čisté. Navíc při jejich otírání si jistě ušpiníte i okno. 

Do kbelíku s vodou nezapomeňte přidat i pár kapek saponátu na nádobí nebo octa. Žaluzie snáze zbavíte nečistot a mastnoty. Zdroj: www.bigstockphoto.com

U vysavače snižte výkon na minimum

Pomocníkem při čištění žaluzií se může stát vysavač s vhodným nástavcem. Snadnější manipulaci pak budete mít s jeho menší verzí - autovysavačem. Nezapomeňte si jej však nastavit na nejnižší stupeň výkonu, aby nedošlo k poškození lamel. Metoda je to vcelku rychlá, nicméně s jeho pomocí žaluzie nikdy zcela nevyčistíte. Se skvrnami, mastnotou, jemným a starým usazeným prachem si totiž neporadí a vám nezbude nic jiného, než vzít do ruky hadr a všechny lamely otřít. 

Nechte to na odbornících 

Nemáte-li čas nebo se vám do mytí žaluzií nechce? Pak si pozvěte odbornou firmu. Ta, za pomoci kvalitních strojů, speciálních kartáčů a chemických prostředků, může mít za jedno dopoledne hotovo. Připravte si však peněženku. Cena se odvíjí od zvolené techniky a míry zašpinění. Základní čištění se pohybuje okolo 20 korun za metr čtvereční.