Jste zde

Bydlení v loftu: Aneb když lidé obydlují bývalé území krys

postel v loftu Zdroj: Shutterstock
V továrnách po staletí žili hlavně hlodavci. Krysa tovární ale prošla evolucí – odpadl jí ocas, čumák se zmenšil, postava zvětšila. Dnes v továrních halách žijí tvorové, kteří vypadají jako lidé. Jejich příbytkům se říká lofty. Co to vlastně je?

21. 4. 2023

Dělníkům odtroubil konec šichty, takže odešli domů a ve fabrice zůstali na noc už jen myši, krysy, pavouci, bubáci a hlídači.

Jenže časem podniky krachovaly a zbyly po nich prázdné obří prostory. Někde chátraly, někde se staly kořistí sběračů kovů, ale někde je využili developeři k přeměně na jeden z hitů moderního bydlení – lofty.

shutterstock_1193355994.jpg

ložnice v loftu
Zdroj: 
Shutterstock
Pro loftové bydlení jsou typické i přiznané původní materiály.

Z kravína do luxusu

Z osla závodního koně neuděláte, ale ze špinavé továrny luxusní byt ano. Své o tom vědí ve čtvrtích zvaných The Warehouse District například v amerických městech New Orleans nebo Cleveland. V průmyslových zónách se tam výrobní haly změnily na domy plné prominentních bytů.

shutterstock_757332685.jpg

prosvětlený loft
Zdroj: 
Shutterstock
V loftech bývá ve spodní části společenská část bytu, nahoře pak část odpočinková a ložnice.

Tahle móda začala někdy v šedesátých letech ve světových velkoměstech – spojujeme ji především s Londýnem, Paříží a New Yorkem.  Před několika lety dorazila i do České republiky a vzhledem k velkému počtu opuštěných průmyslových objektů se dá předpokládat, že se hned tak nevytratí. A nemusí se omezovat jen na tovární haly. V severočeských Lenešicích dokonce měli v plánu vybudovat loftové byty v objektu bývalého kravína.

shutterstock_1780215758.jpg

černobílý loft
Zdroj: 
Shutterstock
Lofty kdysi dávno patřily k poměrně levnému bydlení, dnes je to jeden z nejdražších typů, který můžete pořídit.

V naší zemi najdeme tohle bydlení leckde, v Praze třeba na Palmovce nebo na Smíchově, mnohdy se ale nejedná o pravé lofty vzniklé z hospodářsky využívaných prostorů, ale o nové stavby vzniklé jen proto, že je tento typ bydlení módní. Pravověrní „loftaři“ taková obydlí zavrhují, protože postrádají kouzlo.

O přeměně loftu se zmiňuje v rozhovoru pro náš web i Marek Poddaný, designér úspěšného televizního pořadu Jak se staví sen: Designér Marek Poddaný dokázal do interiéru dostat i motorku

Jaké jsou s lofty problémy

Loftové bydlení se většinou musí vypořádávat s problémy týkajícími se koncentrace teplého vzduchu v horní části prostorů a chladnějšího níže, proto se často uplatňuje model kancelářských prostor v dolní polovině a obytných nahoře.

shutterstock_1929751919.jpg

loftová ložnice
Zdroj: 
Shutterstock
Ložnice obvykle bývá v horní části loftu.

Asi největší problém současných loftů představuje fakt, že hlavní příčina jejich boomu, tedy nižší cena způsobená relativně nízkými náklady na přestavbu a umístěním v průmyslových zónách a dělnických čtvrtích, se pomalu vytrácí. Z domů tohoto typu (v Americe celých čtvrtí) se totiž stávají luxusní, a tudíž drahé, adresy.

Zdroje:

  • https://www.porovnej24.cz/clanky/loftove-bydleni-byty-neznate
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Loft
  • https://www.lofty.cz/historie/
  • https://www.ceskestavby.cz/clanky/loft-jako-zpusob-vyjadreni-zivotniho-stylu-2676.html