Jste zde

Buďte originální a užijte si Velikonoce na maximum

velikonoční zátiší Zdroj: Anna-Mari West/Shutterstock.com
Velikonoční svátky symbolizující příchod jara toužebně vyhlíží nejeden člověk. Právě ono spojení s koncem zimy a příchodem lepších časů – alespoň co se počasí týče – dělá z Velikonoc možná vůbec nejoblíbenější svátky v roce.

27. 11. 2021

Velikonoce jsou samozřejmě spojené s mnoha tradicemi, jejichž podoba se příliš nezměnila možná po stovky let, to ale neznamená, že si nelze Velikonoce zpestřit a do velikonočního času zahrnout i takové aktivity, kterým se jinak o Velikonocích běžně nevěnujete.

Buďte tradiční

Na první pohled zní výzva k tomu, abyste se věnovaly tradicím, v textu o originálních velikonočních aktivitách poněkud zvláštně. Pravda je ale taková, že v poslední době si ony velikonoční tradice často poněkud zjednodušujeme. Začněme tedy tím, že se k tradicím postavíme opravdu tradičně, i to může být pro mnoho z nás vlastně netradiční. A právě v tom se může ukrývat skutečná originalita vašich letošních Velikonoc.

Pomlázku lze samozřejmě koupit za pár korun v každém druhém obchodě, proč si ji ale nevyrobit? Takové společné odpoledne, při kterém děti vyrábí společně s tatínkem pomlázku, může být opravdu hodně příjemné a obohacující.

To samé co pro pomlázku platí pro barvení velikonočních vajíček. Není jistě problém koupit v obchodě barvy, rozmíchat je ve vodě, vložit vajíčko a na konec jej potom olepit obtiskem se slepičkou. Proč ne? Ale jde to dělat i tradičněji a mnohem zajímavěji.

Zkuste si stejně jako naše babičky a prababičky obarvit velikonoční vajíčka v nálevu z cibulových slupek. Vajíčka vložte do silonové punčochy společně s pěkně tvarovanými listy některé rostliny a vyvařte ve vodě s cibulovými listy. Výsledkem budou zajímavě a tradičně ozdobená vajíčka.

Pro barvení vajíček koneckonců existuje celá řada dalších tradičních způsobů. Barvy se vyráběly i z borůvek, červené řepy, ze špenátu nebo třeba z kopřiv. Návodů na tradiční i netradiční barvení velikonočních vajíček je všude spousta, jistě si najdete ten, který vás osloví.

Velikonoce v kuchyni

K Velikonocům neodmyslitelně patří i příprava tradičních dobrot: mazanec, jidáše a samozřejmě velikonoční beránek. Opět si pro ně můžete dojít do pekárny, anebo si je připravit doma.

Chutný velikonoční beránek nebo mazanec, které stojí uprostřed stolu na svátečním ubruse, to jsou tradiční kulisy Velikonoc, které ale v případě, že budou opravdu domácí, vytvoří ještě silnější a svátečnější atmosféru, než když si je přineseme z obchodu.

Pokud chceme, aby byly doma připravované sváteční pokrmy opravdu kvalitní a sváteční, nešetřete na surovinách. Proč používat vanilkový cukr, když je pravý vanilkový lusk mnohem aromatičtější?

Rozhodně se nevyplatí usnadňovat si práci. Mouku je určitě lepší prosít přes síto, výsledný produkt bude o to nadýchanější. A nebojte se zapojit ani rum, třeba na naložení rozinek pro mazanec. Ať jsou to svátky se vším všudy. Ale tím nejdůležitějším jsou o Velikonocích především lidé. Na ty se vyplatí soustředit především.

shutterstock_365716433.jpg

velikonoční beránek
Zdroj: 
TunedIn by Westend61 / Shutterstock.com
Nešetřete na surovinách. Pokud recept uvádí máslo, použijte máslo, nikoli rostlinný tuk

Velikonoce jako čas setkávání a rodinné zábavy

Velikonoce jsou příležitostí vzpomenout si na své blízké i vzdálené příbuzné a ideálně se s nimi setkat. V případě, že to není možné, budou se hodit skvělé inspirace na velikonoční přáníčka.

Nejvíce času budou ale lidé trávit samozřejmě se svoji nejbližší rodinou. Pokud jsou v rodině děti, stojí za to inspirovat se za oceánem. Americký zvyk velikonočního hledání pokladů ocení jistě i děti u nás.

Princip je jednoduchý: po domě, bytě, na zahradě nebo třeba někde v přírodě, poschovávejte dětem velikonoční nadílku. Při jejím hledání si děti i jejich rodiče užijí spousty zábavy, stejně jako jejich američtí kamarádi, kteří si hledání pokladů užívají každoročně na zahradě Bílého domu při akci, kterou tradičně pořádá prezident Spojených států.