Jste zde

Bavlna, krep, mikrovlákno… víte, jaké vybrat povlečení?

Zdroj: bonatex.cz
„Spát jako v bavlnce!“ Tohle rčení jednoznačně říká, který z materiálů je v oblasti ložního prádla nejoblíbenější a pro většinu lidí i nejpříjemnější. Proč ale třeba v parném létě nedat přednost saténu?

25. 7. 2014

Věděli jste, že povlečení bylo dlouhá staletí výsadou bohatých a že k jeho masívnímu rozšíření došlo až ve druhé polovině 19. století? Ještě naše babičky si ale vystačily s bavlnou, nebo lnem a o jiné, než o bílé barvě ani nepřemýšlely.

Dnes je to ale jinak – barev a vzorů jsou tisíce a ani u materiálů se člověk nemusí omezovat jen na bavlnu. Stačí mrknout do nabídek eshopů – například Bonatex, který se na povlečení specializuje, nabízí stovky variant.

Kvalita a funkčnost na prvním místě

Samozřejmě, že spíš než vzhled jsou u povlečení určující jeho kvalita, funkčnost a vlastnosti, ale proč si neříci základní pravidlo pro výběr barvy a vzoru: Totiž, povlečení by mělo ladit s rámem postele, ideálně i s podlahou. A pokud se vám ho podaří sladit i s ostatními doplňky v ložnici, jako jsou třeba závěsy, přehozy a polštářky, pak by vám většina designérů dala jedničku s hvězdičkou.

Víte, že zelená barva uklidňuje? Do ložnice je tedy ideální. Zdroj: bonatex.cz

Co se velikostí a rozměrů týká, i v tomto ohledu nabízí trh ohromné množství možností. Stále ale platí, že základní rozměry povlečení na peřinu jsou 140x200 centimetrů, případně prodloužená délka 140x220 cm. U polštářů ale počítejte s „anarchií“ – co výrobce, to jiné rozměry. U Bonatexu narazíte obvykle na rozměry 90x70, případně 80x80, povlečení na dětské polštáře mívá rozměry 60x40.

A po jakém tedy sáhnout materiálu? Záleží, co od něj vyžadujete a zda jste ochotní strávit více času jeho údržbou.

Bavlněné povlečení – klasika, která se neokouká

Ne nadarmo se říká, že se člověk vyspal jako v bavlnce. Lepší materiál pro povlečení totiž neexistuje. Bavlněné povlečení výborně saje vlhkost, je měkké a pružné. Skvělá je i jeho prodyšnost a hřejivost.

Satén je luxusní materiál, který je sice dražší, ale v ložnici nádherně vypadá. Zdroj: bonatex.cz

Ano, bavlna je náchylnější na muchlání a občas je potřeba bavlněné povlečení přežehlit, prát ho ale můžete v klasických pracích prostředcích, a to i na vyšší teploty. Povlečení z bavlny patří i mezi ty nejlevnější varianty.

Na trhu se můžete setkat i s povlečení z bavlny de luxe – které má vyšší gramáž, je pevnější a kvalitnější. Počítejte ale s vyšší cenou. Povlečení z mercerované bavlny je zase lesklejší a i pro něj platí, že dražší.

TIP: Pořiďte si kvalitní povlečení za skvělou cenu na Bonatex.cz!

Povlečení z krepu – když se vám nechce žehlit

Krepové povlečení vzniká tepelnou úpravou bavlny a pak už žádnou další tepelnou úpravu nepotřebuje. Povlečení z krepu prostě nemusíte žehlit. Krep stejně jako bavlna velmi dobře saje a izoluje teplo. Někteří ale mají problémy právě s tím, jaký je dotyk krepu na kůži. Pokud je vám ale střídání hladkých a vroubkatých částí příjemné a nechce se vám příliš zdržovat s údržbou povlečení, sáhněte po něm. Navíc ušetříte, krep patří k nejlevnějším.

Balvna výborně saje, je prodyšná a až na to, že ji musíte občas přežehlit, se snadno udržuje. Zdroj: bonatex.cz

Satén – zahalte se do luxusu

Saténové povlečení, respektive povlečení z bavlněného saténu patří naopak k těm kouskům bytového textilu, které řádně provětrají vaší peněženku. Výsledný efekt je ale parádní. Satén je náročnější na údržbu – je nutné ho prát naruby a je citlivý na zatržení, nicméně v létě se vám odmění chladivým efektem a v zimě zase celkem dobrými izolačními vlastnostmi. A pokud se o saténové povlečení budete starat, tak jak je třeba, vydrží vám dlouhé roky.

Flanelové povlečení – hladí a hřeje

Flanel je de facto stoprocentní bavlněná látka o vyšší gramáži a speciálně učesaná tak, aby vznikly hebké a pro flanel typické jemné chloupky. Právě ty stojí za hebkostí a „hladivostí“ této látky, která si zachovává všechny vlastnosti bavlny až na jednu – na rozdíl od klasického bavlněného povlečení je povlečení z flanelu náročnější na péči.

Je libo světlou nebo tmavou variantu? Pamatujte ale na to, že spíš než vzhled je důležitější funkčnost. Zdroj: bonatex.cz

Aby flanel zůstal dlouho měkký a hebký, potřebuje praní ve speciálních změkčovadlech a avivážích. Na druhou stranu – při správné péči se vám odmění hřejivostí, kterou oceníte zejména v zimních měsících.